"Bjankoneri", "blek end vajts", "švarc-vajs" ili prosto crno-beli!
Ova kombinacija boja je među najpopularnijim u svetu fudbala i sa ponosom je nose mnogi šampioni. Možda ima veze i sa drevnim kineskim filozofskim konceptom "jin i jang", u kojem crna i bela boja opisuju suprotstavljene, ali komplementarne sile.
Za sve njih crna predstavlja moć, a bela dobrotu!
MONDO SERIJAL završavamo pričom o crno-belim klubovima, za vas smo izabrali sledeće:
NOTS KAUNTI
Zemlja: Engleska
Grad: Notingem
Osnovan: 28. novembra 1862. godine (152)
Trofeji: 1 FA kup (1894), 3 Čempionšipa (1897, 1914, 1923)
Od njih je sve krenulo...
Može se slobodno reći da je crno-bela kombinacija boja na fudbalskim dresovima među najstarijima na planeti. To su boje Nots Kauntija, kluba sa najdužim stažom u profesionalnom fudbalu.
Nots Kaunti se nije naosvajao pehara, a najznačajniji krasi trofejne vitrine na stadionu Medou lejna još od 19. veka. "Svrake" su 1894. osvojile prvi i jedini FA kup. Trenutno je član Prve fudbalske lige Engleske (treća liga), ali navijači su zadovoljni jer je ne tako davno klub izbegao bankrot i gašenje.
Taj jedini FA kup osvojen u crno-belim dresovima, koji su u klubu iz Notingema postali standardni četiri godine ranije. Pre toga boja dresova je bila tamno žuta, a jedno vreme braon i plava.
Zbog Nots Kauntija boje Juventusa su takođe crna i bela, samim tim i Partizana. Ali o tome nešto kasnije... "Stara dama" se engleskom klubu odužila pre nekoliko godina kada ga je ugostila prilikom otvaranja novog stadiona. Meč je odigran 8. septembra 2011. i završen je rezultatom 1:1.
Ne tako davno dvojica navijača Nots Kauntija stigla su u Partizanovim dresovima u Podgoricu na meč između Crne Gore i Engleske. Sredinom prošle decenije, dok je engleski klub proživljavao najteže dane u istoriji, na jednoj aukciji od prodaje dresa beogradskih crno-belih (poslat od strane FK Partizan) prikupljen je deo novca za pomoć Nots Kauntiju. U Humsku je posle toga stigla zahvalnica sa porukom: "FK Partizan je pomogao da se spasi najstariji fudbalski klub na svetu".
JUVENTUS
Zemlja: Italija
Grad: Torino
Osnovan: 1. novembra 1897. (116)
Trofeji: 29 titula prvaka Italije (dve oduzete), 9 Kupova Italije, 6 Superkupova Italije, 2 Lige šampiona, 1 Kup UEFA, 1 Kup kupova, 1 Intertoto kup, 2 UEFA superkupa, 2 Interkontinentalna kupa
Crno-bela boja među fudbalskim timovima postala je popularna najviše zahvaljujući Juventusu. Veliki svetski i evropski klubovi kasnije su po uzoru na "staru damu" počeli da koriste ovu kombinaciju, a među njima su i dva iz naše priče - beogradski Partizan i Botafogo.
Međutim, "bjanko-nero" nije originalna boja Juventusovog dresa. U početku, prvih šest godina pošto su studenti iz Torina osnovali klub, bio je roze boje, a šorc crne. Čuvena crno-bela garnitura italijanskog velikana potiče od Nots Kauntija i postala je aktuelna 1903. i to na bizaran način.
Evo i kako...
Promena boja na dresovima dogodila se samo zato što su im poslate pogrešne garniture. Ali, crna i bela nisu slučajno pokucale na vrate mladog kluba.
Naime, kako je boja na prvobitnim pink dresovima izbledela tokom nošenja, klub je odlučio da ih zameni. Zamolili su svog igrača, Engleza Džona Sevidža da se raspita na Ostrvu da li postoje majice sa kvalitetnijom bojom koja se neće ispirati. On je zadužio prijatelja da mu pošalje nove dresove, a kako je prijatelj bio iz Notingema i veliki navijač Nots Kauntija, u Torino su stigle majice na crno-bele pruge.
Te boje postaju zvanične i simbolizuju snagu i moć. Ova kombinacija postala je omiljena kod Juventina kada je dve godine kasnije osvojena prva titula.
"Bjankoneri" su zavladali Italijom i danas su najtrofejniji klub na "čizmi". Evropa i svet dva puta su bili pod Juventusovim crno-belim bojama.
BOTAFOGO
Zemlja: Brazil
Grad: Rio de Žaneiro
Osnovan: 12. avgust 1904. (109)
Trofeji: 20 titula Šampionata Karioka, 2 titule prvaka Brazila, 7 Kupova Guanabara, 9 Kupova Rija, 1 Međudržavni kup, 1 KONMEBOL kup
I ovaj južnoamerički gigant svoje najveće uspehe gradio je na crno-belim bojama.
U odabiru klupskog kolorita ozbiljnu ulogu odigrao je, doduše indirektno, samo sedam godina stariji, ali već dovoljno popularan - Juventus. Školski drugovi sa Koledža Alfredo Gomeš su tokom nastave iz algebre došli na ideju da osnuju fudbalski klub. Flavio Ramoš obratio se svom prijatelju Emanuelu Sodreu i predložio mu da formiraju tim kao pandan tek osnovanom klubu iz Martinš Fereire ulice.
Tako je nastao Elektro klub, koji je brzo promenio ime u Botagofo i to na predlog Falvijeve bake, jer se njoj nimalo nije svidelo prvobitno ime.
Oko izbora boja nije bilo rasprave.
S obzirom da je jedan od studenata osnivača Itamar Tavareš bio vatreni navijač Juventusa, predlog da "Eštrelu Solitariju" oboje u crno-bele boje odmah je prihvaćen.
Botafogo već 1907. osvaja prvenstvo Rija i postaje jedan od najmoćnijih klubova grada i okoline... Nilton Santos, Karlos Alberto, Žairzinjo, Didi, a posebno Garinča, sa ponosom su igrali i širili slavu crno-belih sa čuvene Marakane.
BOAVISTA
Zemlja: Portugal
Grad: Porto
Osnovan: 1. avgust 1903. (111)
Trofeji: 1 titule prvaka Portugala, 5 Kupova Portugala, 3 Superkupa Portugala
I Portugal ima svoje crno-bele šampione.
Bovista i Belenenseš su jedina dva kluba koja su uspevala da u 80 godina dugoj istoriji fudbalskih prvenstva Portugala prekinu dominaciju velike portugalske trojke - Benfike, Porta i Sportinga
"Panteri" su 2001. stigli do titule i još tri puta su bili drugi. Početak novog milenijuma zlatnim slovima upisan je u istoriju kluba sa "Do Bese", a grad Porto konačno je dobio i drugog prvaka.
Oprema fudbalera Boaviste u početku je bila potpuno crna, da bi kasnije usledile promena i to iz razloga što je uprava smatrala da takav dres deluje previše morbidno i ima loš uticaj na pojedine navijače. Prvo je boja šorca promenjena u belo, a zatim su na dres ubačene i bele pruge.
Međutim, ove promene nisu zadovoljile sve pristalice Boaviste. Nova ideja je bila da se pored crnih i belih pruga ubace još crvena i plava. Ovakva kombinacija doživela je fijasko, a njeni tvorci našli su se na udaru kritika celokupne javnosti.
Ideja o dresu sa crno-belim kvadratićima rođena je u Francuskoj, gde se članovima kluba izuzetno svideo dezen dresova koje su nosili igrači lokalnog tima, pa je po povratku u Porto brzo usvojena nova, ispostaviće se poslednja promena.
Prvotimci Boaviste su 29. januara 1933. protiv Benfike prvi put nastupili u "kockastim" crno-belim dresovima. Da je to dobitna kombinacija bilo je jasno posle pobede od 4:0.
PAOK
Zemlja: Grčka
Grad: Solun
Osnovan: 20. aprila 1926. (87)
Trofeji: 2 titule prvaka Grčke, 4 Kupa Grčke
Crna i bela boja solunskog PAOK-a simbolizuje tragiku i nadu. Crna govori o tragičnoj priči miliona Grka iz Carigrada, koji su bili primorani da se povuku za vreme Grčko-turskog rata (od 1920. do 1922), dok bela predstavlja nadu u bolje sutra.
Klub su 1926. osnovali grčki prognanici iz Konstantinopolja, naseljeni u i oko Soluna. PAOK (Pan-Tessalonian Athletic Club of Constantinopolitans) ima najviše navijača na severu Grčke, gde prema procenama oko 30 odsto stanovništva podržava crno-bele. Nakon spajanja sa solunskim AEK-om 1929, PAOK je promenio grb. I dan danas aktuelni amblem čini vizantijski dvoglavi orao.
Fudbalski klub nikada nije ispadao u niži rang takmičenja, osvojivši dve titule i dva Kupa Grčke. Zlatne godine bile su sedamdesete prošlog veka. Između navijača Partizana i PAOK-a vlada veliko prijateljstvo iznad kojeg stoji slogan "Iste boje, iste vere".
Česta je pojava da navijači dva kluba nose obeležja bratskog kluba.
BEŠIKTAŠ
Zemlja: Turska
Grad: Istanbul
Osnovan: 19. mart 1903. (110)
Trofeji: 13 titula prvaka Turske, 9 Kupova Turske, 8 Superkupova Turske
Bešiktaš je najstariji od tri istanbulska giganta i spada u najtrofejnije klubove Turske. Nikada nije ispadao u niži rang...
Kako su samo individualni sportovi bili praktikovani, Sportsko društvo Bešiktaš nije imalo potrebe ni za kakvim bojama opreme.
Ipak, broj sportista je rastao, mladići su se svakodnevno učlanjivali u sportske timove, pa je i Bešiktaš morao da odredi simbole i boje po kojima će da bude prepoznatljiv. Prvi predsednik kluba, Mehmet Samil Bej, diplomac francuske škole, na osnivačkom odboru je pokazao značku svoje škole i rekao: "I mi moramo da imamo značku koju će morati da nose svi sportisti našeg kluba", sa čim su se prisutni saglasili. Do kraja sastanka je odlučeno da boje na znački budu kontrasti i izabrane su crna i bela.
Nadimak fudbalerima Bešiktaša je "crni orlovi", a prema legendi nastao je u sezoni 19490/1941, za vreme meča sa Sulejmanijem kada je navodno Ribar Mehmet Galin sa tribine je uzviknuo "Napred crni orlovi". Klub iz Istanbula je pobedio 6:0.
Najveći evropski uspesi Bešiktaša su dva plasmana u četvrtfinale Kupa i Lige šampiona (1987. i 2003).
NJUKASL JUNAJTED
Zemlja: Engleska
Grad: Njukasl
Osnovan: 9. decembra 1892. (122)
Trofeji: 4 titule prvaka Engleske, 6 FA kupovova, 1 Kup sajamskih gradova, 1 Intertoto kup
Malo je poznato da je Njukasl u prvim godinama postojanja igrao u crvenim dresovima i belim šorcevima. "Svrake" počinju da koriste prugastu crno-belu garnituru 1894, u početku kao rezervnu, a onda i kao osnovnu.
Njukasl je tokom svoje istorije menjao boje gostujuće opreme. Igrao je u belim majicama i crnim šorcevima, potpuno beloj kombinaciji, žutim i crvenim dresovima, plavim gaćicama...
Sent Džejms park dugo je bez značajnog trofeja u Engleskoj, devedesetih godina su bili nadomak titula u Premijer ligi i FA kupu, ali su po dva puta u oba takmičenja morali da se zadovolje drugim mestom.
Njukasl je 1969. bio pobednik Kupa sajamskih gradova, preteče Kupa UEFA, a 2006. osvojio je Intertoto kup.
Junajted je poslednjih 16 godina dva puta odmeravao snage sa Partizanom u Evropi (1998. u Kupu kupova i 2003. u kvalifikacijama za Ligu šampiona) i oba puta je eliminisan. Neuspesi nisu narušili dobre odnose navijača dva kluba koje upravo spaja crna i bela boja.
SENT MIREN
Zemlja: Škotska
Grad: Pejsli
Osnovan: 6. oktobra 1877. (137)
Trofeji: 3 Kupa Škotske, 1 Liga kup Škotske
Iako su tradicionalne boje Sent Mirena crna i bela, klub je na početku igrao u grimizno crvenoj i plavoj.
Postoje različite teorije zašto su kasnije izabrane crna i bela, a popularna je ona da te boje predstavljaju crne i bele reke pritoke koje se spajaju u Pejsliju, gradu iz kojeg je Sent Miren.
Poslednjih godina pronađene su iskopine u lokalnom manastiru i one su otkrile da su monasi nosili crno-bele odore.
Nekih sezona crno-bele pruge bile su i horizontalne. Gostujući dresovi su tradicionalno crveni ili sasvim crni, a u sezoni 2010/2011 mogle su se videti i narandžasta i svetlo plava boja.
Sent Miren i dalje čeka titulu šampiona Škotske, a do dok je ne osvoji ostaje mu da se hvali sa tri trofeja u nacionalnom Kupu.
ROZENBORG
Zemlja: Norveška
Grad: Trondhajm
Osnovan: 19. maj 1917. (96)
Trofeji: 22 titule prvaka Norveške, 9 Kupova Norveške
Sever Evrope i Norveška ponose se crno-belim Rozenborgom.
Klub iz Trndhajma je do 1990. osvojio samo četiri titule, a onda je za 20 godina čak 17 puta bio šampion Novreške. Bilo je to period kada je Rozenborg sa uspehom igrao i u Ligi šampiona, gde je često znao mnogim evropskim velikanima da pomrsi račune.
Njegov niz od 13 uzastopnih šampionskih titula je drugi na svetu svih vremena.
Ni Norvežani u početku nisu bili crno-beli, već su nosili plave dresove sa žutom štraftom. Bele majice i crni šorcevi uvedeni su 1931. u čast kluba ODD, na čijim temeljima je nastao Rozenborg.
PARTIZAN
Zemlja: Srbija
Grad: Beograd
Osnovan: 4. oktobar 1945. (69)
Trofeji: 25 titula prvaka države, 12 Kupova, 1 Superkup Jugoslavije, 1 Mitropa kup, finalista Kupa šampiona 1966.
Ubedljivo najmlađi od svih nabrojanih crno-belih klubova je Partizan.
"Parni valjak" pošao je putem moskovskog CSKA, a na kraju se po bojama ugledao na italijanski Juventus. Sve se dogodilo slučajno i spontano, da bi danas srca milionske armije navijača Partizana kucala za crno-bele boje.
Odmah posle osnivanja fudbalskog kluba u oktobru 1945. godine od padobranske svile sašivena je prva garnitura Partizanovih dresova i ona je bila bordo-plave boje, po uzoru na CSKA iz Moskve.
Nekoliko godina kasnije počinje priča o crno-belom Partizanu.
Beogradski sastav početkom pedesetih godina prošlog veka bio je pobednik međunarodnog turnira u Južnoj Americi. S obzirom da je igrom oduševio, posebno ljude iz Juventusa, koji je takođe bio na turneji, torinski klub je igračima Partizana poklonio dve garniture crno-belih dresova.
Moderni i fabrički šiveni bili su daleko kvalitetniji i bolji od onih koje su posedovali klubovi u Jugoslaviji. Na molbu igrača, pre svih kapitena Stjepana Bobeka, od čelnika kluba usvojena je ideja da "valjak" u tim dresovima igra prijateljske, a kasnije i zvanične utakmice.
Tačna godina kada je crno-bela usvojena kao zvanična kombinacija boja Partizana nije poznata. Pretpostavlja se da se to dogodilo početkom ili sredinom pedesetih. Od 1958. godine grb Partizana postaje crno-beli.
U bordo-plavim dresovima osvojene su dve titule 1947. i 1949, a prva u "novoj" garnituri 1961. godine. Partizan je prvi crno-beli klub koji je igrao finale Kupa šampiona. U sezoni 1965/66 poražen je u Briselu od Real Madrida 1:2.
Skoro dve decenije kasnije (1985) Juventus je postao prvi crno-beli prvak Evrope...
KRAJ SERIJALA!