Tunjevina
Ovu ribu odavno već zovu "hrana za mozak", pre svega zbog omega-3 masnih kiselina koje, pokazalo je istraživanje, usporavaju pojavu demencije i Alchajmerove bolesti. Ako vam se ne sviđa tuna iz konzerve, probajte grolovanu, pečenu u rerni na krompiru sa začinima koje volite, pljeskavice od tune, ili picu sa tunjevinom
Borovnice
Jedna šolja borovnica dnevno može da zaštiti mozak od oksidativnog stresa. Ovo voće sadrži flavonoide koji mogu da poboljšaju naše pamćenje. Postoji mnogo recepata sa ovim bobicama, ali je najbolje da ih jedete sirove, samostalno ili u voćnoj salati.
Orasi i ostalo koštunjavo voće
Ako malo bolje pogledate - jezgro oraha čak liči na ljudski mozak, ali i bademi, lešnici, brazilski i indijski orah takođe pozitivno utiču na naš mozak. To je zato što sadrže vitamin E. Šaka dnevno, ni više niti manje, dovoljni su nam, kažu nutricionisti.
Pasulj
Našem mozgu potrebno je gorivo, a pasulj je bogat glukozom, naročito crni pasulj i sočivo. Takođe, ima i dosta proteina, a naučnici kažu da je samo pola šolje ovog povrća dnevno dovoljno da naše moždane vijuge rade perfektno.
Nar
Ovo voće sadrži antioksidanse koji štite naš mozak od slobodnih radikala. Možete da jedete samo voće ili sok od nara. U svakom slučaju, vaš mozak će vam biti zahvalan.
Svež čaj
Ništa niste uradili ako pijete čaj iz konzerve, kupovni ledeni čaj ili neku drugu instant varijantu. Blagotvoran je samo onaj koji se napravi tako što se kesica ili još bolje lišće čaja, prelije toplom vodom. Obavezno mora da se poklopi, kako ne bi isparila eterična ulja, a treba da se popije odmah. Tako ćete uneti antioksidanse koji pospešuju protok krvi u mozak, kao i dovoljnu dozu prirodnog kofeina koji poboljšava memoriju, ali i raspoloženje.
Crna čokolada
Čokolada je antioksidans koji sadrži prirodne stimulanse. Ovo je jedna od onih namirnica koje moraju da se konzumiraju umereno, imajući u vidu da previše čokolade može imati negativan uticaj na naše celokupno zdravlje.
Integralne žitarice
Integralne žitarice, one koje konzumiramo neprerađene, u celom zrnu, koje nisu rafinisane, poput pšenice, ječma, braon pirinča, raži i lanenog semena, oslobađaju glukozu koja pomaže našem mozgu da vredno radi ceo dan. Zato je važno da počnete dan tostom od integralnih žitarica, a da za ručak pojedete, na primer, testeninu od integralnog brašna.
Paradajz
Svuda ga ima: u salati, čorbi, na pici... ne samo zato što je ukusan, već jer je važan za naše celokupno zdravlje, pa i mozak. Sadrži likopen koji se odlično bori protiv demencije. Lako se gaji, pa možete i sami da ga zasadite, treba vam malo zemlje, veća saksija, sunce i voda.
Brokoli
Znate već koliko je bitno da jedemo tamnozeleno povrće, posebno brokoli, a da li znate zašto? Jedan od razloga - zato što sadrži vitamin K koji ima dobru reputaciju u poboljšanju kognitivnih funkcija.