Fudbalska reprezentacija Srbije (ne računajući mlade i meč sa Engleskom u Kruševcu 2012.) po drugi put je u kratkom periodu privukla pažnju svetske javnosti zbog incidenata.
Posle Đenove i duela sa Italijom, u oktobru 2010, istog meseca četiri godine kasnije ponovo smo se našli na "stubu srama". Ovaj put zbog prekinute utakmice sa Albanijom u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2016.
Meč u Beogradu, na stadionu Partizana, odigran je do 41. minuta, kada se iznad terena pojavio dron sa zakačenom zastavom "Velike Albanije". Defanzivac "orlova" Stefan Mitrović uspeo je posle nekoliko minuta da ga prizemlji, ali je onda nastao haos...
Albanski fudbaleri nasrnuli su na Mitrovića, oteli mu zastavu i isprovocirali deo domaćih navijača da utrče na teren i upuste se u fizički obračun sa njima.
Bio je to povod da se Srbija po drugi put nađe na "crnoj" listi koju je sastavio britanski "Dejli Mejl", a koja se odnosi na najpoznatije utakmice nacionalnih timova koje će ostati upamćene po neredima, a ne po golovima.
SENEGAL - OBALA SLONOVAČE (oktobar 2012)
Gol Didijea Drogbe iz penala za 2:0, 15 minuta pre kraja utakmice kvalifikacija za Afrički kup nacija, izazvao je opšte ludilo na tribinama stadiona u Dakaru. Navijači Senegala počeli su da divljaju, a gostujući fudbaleri su posle nekoliko minuta čekanja, teren napustili uz policijsku zaštitu.
ITALIJA - SRBIJA (oktobar 2010)
O utakmici u Đenovi nema razloga da pišemo mnogo. Verovatno je jedna od najkraćih ikada, pošto je trajala svega sedam minuta.
Meč je prekinut kada su srpski navijači počeli da ubaciju baklje u teren, a naknadno je proglašena pobeda Italije 3:0.
Još na ulicama Đenove osećala se tenzija, pošto su navijači iz Srbije napali autobus "orlova" i pretili nekadašnjem golmanu Crvene zvezde, Vladimiru Stojkoviću, zbog transfera u Partizan.
DANSKA - ŠVEDSKA (jun 2007)
U kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2008, Danska i Švedska odigrale su izuzetno uzbudljiv meč u Kopenhagenu, koji nažalost nije završen.
Danci su uspeli da stignu od 0:3 do 3:3, ali je onda u 89. minutu sudija Herbert Fandel iz Nemačke dosudio penal za goste i pokazao crveni karton Kristijanu Poulsenu zbog udaranja protivničkog igrača Markusa Rozengerga. To je razbesnelo jednog navijača domaćih, koji je utrčao na teren i udario sudiju. Usledio je prekid meča, a Šveđanima je za "zelenim stolom" dodeljena pobeda 3:0.
FRANCUSKA - ALŽIR (oktobar 2001)
Bila je to prijateljska utakmica dve reprezentacije, ali pošto su igrale prvi put od kada je severnovafrička država dobila nezavisnost upravo od Francuske (1962), pratila ju je velika tenzija.
Da bi moglo da dođe do problema nagovešteno je tokom intoniranja francuske himne "Marseljeze", kojoj su zviždali svi alžirski navijači. Pošto su "trikolori" vodili 4:1, gostujući navijači u 77. minutu počeli su u velikom broju da ulaze na teren. Redari nisu uspeli da ih zaustave, pa su morale da intervenišu specijalne policijske snage, dok su fudbaleri, srećom, uspeli da pobegnu u svlačionice.
ZIMBABVE - JUŽNA AFRIKA (jul 2000)
Utakmica kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2002. imala je fatalan epilog. Život je izgubilo 13 osoba, stradalih u stampedu izazvanom u finišu meča, kada je policija morala da ispali suzavac na tribinu sa domaćim navijačima koje je isprovociralo slavlje igrača Južne Afrike posle pogotka za 2:0.
REPUBLIKA IRSKA - ENGLESKA (februar 1995)
Još jedna "prijateljska" utakmica na ovoj listi. U sklopu priprema za Evropsko prvenstvo 1996. godine sastale su se dve komšijske reprezentacije, a kao i u pomenutom meču Francuske i Alžira, napetost se osećala u vazduhu.
I jedni i drugi navijači burno su negodovali tokom intoniranja himne rivala, a ubrzo pošto je Dejvid Keli doveo Irce u vođstvo 1:0, engleski navijači počeli su da lome stolice i divljaju na tribinama. Sudija Dik Jol je prekinuo meč, zatim je usledila intervencija policije tokom koje je povređeno 50 osoba.
EGIPAT - ALŽIR (novembar 1989)
Za razliku od većine mečeva sa ove liste, duel Egipta i Alžira je priveden kraju, ali je odmah potom usledio haos. Ove dve severnoafričke države sastale su se u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u Italiji 1990. godine. Egipat je pobedom 1:0 došao do vize za Apenine, a gostujući igrači i članovi stručnog štaba nasrnuli su na sudije po završetku utakmice, tako da je arbitrima trebalo osam minuta da stignu do svlačionica.
U opštoj gužvi koja je nastala, alžirski reprezentativac Lahdar Belumi udario je staklenom flašom doktora egipatske reprezentacija i oslepeo ga na jedno oko. Za to vreme, navijači gostiju divljali su na tribinama i napadali ložu sa čelnicima svog Saveza.
BRAZIL - ČILE (septembar 1989)
Čileu je u ovom meču bila neophodna pobeda da bi se plasirao na Mundijal u Italiji 1990. Brazil je, međutim, početkom drugog poluvremena poveo 1:0, a onda je usledio jedan od najbizarnijih incidenata u istoriji fudbala.
Golman Čilea, Roberto Rohas, je pao na zemlju tvrdeći da ga je pogodila baklja, pa su igrači gostujuće reprezentacije napustili teren i odbili da igraju pod obrazloženjem da se plaše za svoju bezbednost.
Ispostavilo se da je Rohas sve iscenirao! Baklja jeste bačena pored njega, međutim, nije ga pogodila, već se posekao na žilet koji je imao u rukavici. Kada se sve otkrilo, Čile je suspendovan sa svetskih prvenstava 1990. i 1994.
ENGLESKA - ŠKOTSKA (jun 1997)
Pobeda Škotske nad Engleskom u finalu Kupa Velike Britanije (2:1), igranom na Vembliju, toliko je oduševila navijače da su u hiljadama pohrlili na teren kada je sudija odsvirao kraj. Trava čuvenog Vemblija potpuno je urnisana, a čak su i polomljeni golovi.
Mnogi Škoti i dan danas u svojim domovima neguju parče trave koje su pokupili tog dana.
PERU - ARGENTINA (maj 1964)
Jedna od najvećih fudbalskih katastrofa viđena je u Limi. Život je izgubilo čak 328 osoba, pošto je nastao haos kada je policija brutalno pretukla jednog od dvojice nezadovoljnih navijača Perua, koji su ušli na teren posle odluke sudije da poništi pogodak njihove reprezentacije u meču koji im je bio značajan za plasman na Olimpijske igre.
Domaći navijači su počeli da gađaju policiju baklja, a odgovor je stigao u vidu suzavca, čije je ispaljivanje izazvalo tragediju jer su izlazi sa stadiona u tom momentu bili zaključani.