Izraz "dizel turista" nema veze sa putovanjem zbog jeftinijeg goriva. Reč je o pomalo podrugljivom nazivu koji se na Majorki koristi za turiste koji se mnogo kreću i obilaze ostrvo, ali veoma malo troše u restoranima, prodavnicama i na turističke usluge.
Poređenje je nastalo po uzoru na dizel motor, koji može dugo da radi uz relativno malu potrošnju. Tako i ovi turisti provode dane istražujući destinaciju, ali nose sopstvenu hranu, organizuju piknike i izbegavaju dodatne troškove.
Ipak, ovog leta stanovnike Majorke ne zabrinjavaju samo štedljivi posetioci. Sve više se žale i na turiste koji gradske plaže noću pretvaraju u mesta za žurke.
"Ovo je necivilizovano ponašanje turista"
Danju je prelepa, a noću glasna i haotična. Posetioci željni provoda pretvaraju gradsku plažu u Palma de Majorki u malu diskoteku čim padne mrak, zbog čega stanovnicima okolnih naselja ponestaje strpljenja.
Uprkos brojnim merama protiv alkoholnog i partijskog turizma, Majorka je i dalje poznata kao destinacija na kojoj se odmor često pretvara u niz dugih i bučnih noći. Britanci se najčešće provode u Magalufu, dok su Nemci poznati po izlascima na Balermanu. Međutim, problemi više nisu ograničeni samo na poznate zone noćnog života.
Stanovnici u blizini gradske plaže Playa de Can Pere Antoni, požalili su se medijima na, kako su naveli, "drastično necivilizovano ponašanje" turista.
"Gotovo svakog dana ovde se organizuju žurke uz glasnu muziku", rekao je jedan od stanovnika.
Prema tvrdnjama meštana, povremeno dolazi do tuča, pojedini posetioci vrše nuždu na javnim mestima, dok su zabeležene i scene intimnih odnosa nasred ulice.
"Razumemo da ljudi žele da se zabave, ali situacija je potpuno izmakla kontroli", rekao je drugi stanovnik.
Meštani su zbog svega osnovali udruženje i planiraju da zajednički podnesu pisanu žalbu zbog narušavanja javnog reda i mira. Razmatraju i prisustvo sednici gradskog veća, kako bi nadležnima direktno izneli probleme sa kojima se suočavaju.
Ko su zapravo "dizel turisti"?
Rasprava o masovnom turizmu na Majorki traje već godinama. Važno je naglasiti da nije reč o zvaničnoj kategoriji turista, već o lokalnom nadimku za goste koji mnogo obilaze ostrvo, ali troše veoma malo.
Takvi posetioci često nose sopstvenu hranu i piće, umesto ručka u restoranu biraju piknik, a izbegavaju i iznajmljivanje ležaljki, suncobrana i druge usluge. Vlasnici prodavnica, restorana i turističkih objekata žalili su se da veliki broj gostiju ne donosi nužno i veću zaradu.
Ipak, strahovanja ugostitelja da će ovakav način putovanja ozbiljno ugroziti turističku sezonu nisu se u potpunosti obistinila. Potrošnja turista u 2025. godini porasla je za skoro 5 odsto i dostigla 23,4 milijarde evra.
Posebno uspešan bio je period van glavne letnje sezone, kada na ostrvu ima manje gužve. Takav rezultat odgovara lokalnim vlastima, koje žele da Majorku pretvore u destinaciju privlačnu tokom cele godine.
Cilj je da više gostiju dolazi u proleće, jesen i zimu, dok bi se tokom najprometnijih letnjih meseci smanjio pritisak na plaže, saobraćaj i lokalnu infrastrukturu.
Vlasti sve češće ističu da bi kvalitet turizma trebalo da bude važniji od broja posetilaca. Prednost žele da daju gostima koji poštuju lokalnu zajednicu i doprinose privredi, umesto turistima koji prave incidente ili destinaciju koriste bez gotovo ikakve potrošnje.
Vaše mišljenje nam je važno - ostavite nam komentar, nije potrebna registracija!
BONUS VIDEO:
(MONDO)