Fudbalsko prvenstvo u Južnoj Koreji će početi nešto kasnije nego što je planirano, u drugačijem formatu i bez publike, ali je najbitnije da će se lopta kotrljati. Mečeve ćete moći da gledate na Arena sport, a to je i najbitnije u ovim danima kada čekamo ostala prvenstva.
Najavili su povratak na fudbalske terene u Nemačkoj, znamo kada će se igrati u Srbiji, a polako se fudbal vraća u normalu nakon pandemije. Da ne bude da nespremni dočekujemo Južnu Koreju na našim televizorima, ovaj tekst će biti dobra priprema.
Kao što smo se pred fudbalsko takmičenje u Belorusiji potrudili da vam donesemo sjajnu priču ili kao što smo na nesvakidašnji način najavili trenutno prekinuto takmičenje u Tadžikistanu. Sada je na redu Sangdžu Sangmu, ekipa koja u Južnoj Koreji igra u najvišem rangu.
Iako prvenstvo još nije počelo, već se zna da će se ova ekipa, bez obzira na rezultate u sezoni, napustiti ligu na kraju. Odlučeno je da Sangmu, koji su je nekada imao u svom imenu i Feniks po ptici koja krasi grb, na kraju sezone postane drugoligaš.
Ovakva odluka doneta je zbog reorganizacije kluba, odnosno njegove selidbe u drugi grad i malih promena u funkcionisanju kluba. Upravo po tome je ovaj tim jedan od najspecifičnijih na svetu.
Kada bi vam neko pre početka sezone rekao da ste već ispali iz lige, sigurno ne biste imali motiv da se takmičite. Ali, to nije slučaj sa Sangdžu Sangmuom. Ovaj klub funkcioniše na drugačijim osnovama, kao deo vojske Južne Koreje.
Znate da je na odsluženju vojnog roka i Totenhemov Son, ali on neće obući dres ovog kluba. Članovi prvog tima Sangdžu Sangmu su fudbaleri iz ostalih prvoligaških klubova koji su trenutno ''na dužnosti'' i tokom dve godine svog vojničkog staža igraju za ovaj tim, odnosno borave u klubu na pozajmicama.
Klubu nije dozvoljeno da potpisuje strance, kao ni da dovode fudbalere koji nisu u vojsci. Tako se na početku svake sezone oko 15 igrača priključi klubu i u njemu provedu sledeće dve godine, boreći se za minutažu i održavajući formu za povratak u svoje klubove.
Sangmu je nastao sredinom '80-tih, ali su u profesionalni fudbal ušli tek početkom ovog milenijuma. Do sada su uglavnom bili deo elite, uz dva ispadanja u drugi rang takmičenja i ekspresne povratke nazad. Klub je prvobitno osnovan u Kvangdžuu, ali se 2011. sele u grad u kom će ove sezone nastupati poslednji put.
Prethodna sezona je bila jedna od najboljih u klupskoj istoriji pošto je na njenom kraju osvojeno 7. mesto u eliti. Očekuje se da klub i ove sezone beleži dobre rezultate i da, bez obzira na to što je već ispao, osvoji neki visoki plasman.
Vojni klub ima ogranke i u drugim sportovima, gotovo svim koji se profesionalno igraju u Južnoj Koreji. Tako je Sangmu pravo sportsko društvo, koje je po načinu na koji funkcioniše jedinstveno u svetu. Iako postoje primeri vojnih i policijskih klubova, čak i u mnogim evropskim zemljama, ovakav slučaj nije svakodnevan.
Podsećamo, K1 liga će se umesto trokružno igrati u dva kruga, sa 22 kola i sa podelom na dve grupe nakon ligaškog dela. Ukoliko Sangmu osvoji poslednje mesto, iz lige će ispasti i 11. tim na tabeli, a ukoliko vojni tim bude bolji od toga, takmičenje napušta samo poslednjeplasirana ekipa.
Južna Koreja je jedna od zemala koje su najmanje pogođene korona virusom. Pravovremena reakcija tamošnjih vlasti sprečila je širenje virusa, pa bismo uskoro mogli da vidimo i publiku na stadionima u K1 ligi. Do tada ćemo gledati samo fudbal, između ostalog i vojni klub koji ispada iz lige.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti