Slušaj vest

Sedmu godinu zaredom na MONDU prisećamo se fudbalera koje smo zaboravili, a pomen njihovog imena u kafani izazvaće da se lupimo po čelu i poručimo: "Čoveče, pa gde više taj sada igra? Ako više uopšte igra fudbal, godinama nisam čuo za njega".

Ako su vam odmah pred očima "bljesnula" neka imena, na pravom ste mestu jer se na MONDU uvek na ispraćaju stare - i dočeku nove godine - prisećamo svih onih fudbalera koji su nekada bili redovna tema razgovora, a više nisu. Nestali su sa scene i teško da se više iko, sem njihovih najbližih, i dalje svakodnevno priseća njihovih karijera koje su pošle stranputicom.

Gde su i šta rade? Na tradicionalnoj MONDO listi o zaboravljenim fudbalerima vodili smo se vrlo jasnim kriterijumima - da li su poznati na ovim prostorima, koliko su često u medijima, ali i koliko je egzotična liga ili klub u kome danas igraju. Ako smo nekog zaboravili, pišite u komentarima!

Umberto Suazo - Čile


Ako iole volite južnoamerički fudbal i ako ste bili "zaljubljeni" u reprezentaciju Čilea, nemoguće je da ne pamtite čuvenog napadača Umberta Suaza. Iako deluje da je igrao fudbal "pre čitave večnosti", verovali ili ne - Suazo ga i dalje igra. Ima pune 43 godine i član je čileanskog drugoligaša San Luis de Kiljote sa kojim je nedavno produžio ugovor i time dao do znanja da ne planira da stane.

Da stvar bude neverovatnija, Umberto Suazo i dalje beleži sasvim solidne brojke, tako da je u dresu San Luisa dao 23 gola na 48 utakmica. Za jednog 43-godišnjaka, to su zaista podaci vredni poštovanja.

U svojim najslavnijim danima, tresao je mreže u dresu meksičkog Montereja, a kada je Saragosa probala da njegove brojke "prekopira" u Evropi, vrlo brzo se pokajala. Dao je šest golova u Španiji i vrlo brzo se vratio "preko okeana", Evropa nikada nije bila za njega.

Rišairo Živković - Tajland

Rišairo Živković
MN Press 

Otimali su se nekada Srbija i Holandija za njega, međutim Rišairo Živković - nekadašnji napadač Ajaksa - nije ostvario ni delić svog potencijala. Lutao je svuda po Evropi, od Holandije, preko Belgije, pa i Engleske, uz epizodu u Kini, dok je delovalo da će karijeru oživeti 2021. godine kada je stigao u Crvenu zvezdu. Najavljivan je kao veliko pojačanje, ali već posle godinu dana mu se gubi trag i danas igra - u Tajlandu!

Bio je u holandskom Emenu i zatim singapurskom Sejlorsu, da bi od letos prešao u redove Bangkok junajteda. Čini se da mu u potpunosti odgovara ova liga i nivo takmičenja - pošto beleži sjajnu statistiku. Zabeležio je 11 golova i pet asistencija na 20 utakmica, a igrao je i na levom krilu i u samom špicu.

Derek Kornelijus - Francuska

derek kornelijus
Marko Metlas/© MN press, all rights reserved 

Kako se beše zove onaj Kanađanin, što je igrao za Javor? Jeste, Derek Kornelijus... Gde je sada? Ako ste ikada prisustvovali ovakvom razgovoru, nije zgoreg da znate da je Kornelijus od Ivanjice dogurao do Marseja, gde je stigao letos u transferu vrednom čak četiri miliona evra.

Malo ko je mogao da pretpostavi da baš takav put čeka Dereka Kornelijusa koji je u Srbiju došao bez većeg iskustva, igrajući za niželigaše iz Kanade i Nemačke, ali nešto su "osetili" u Ivanjici jer sada ima karijeru vrednu svakog poštovanja. Igrao je za Vankuver, grčki Panetolikos, pa otišao Malme u kome je eksplodirao za godinu i po dana, tako da je Roberto de Zerbi poželeo da ga dovede u Marsej. A znamo da Italijan ima visoke kriterijume.

Ove sezone, Kornelijus je za sada odigrao deset utakmica za Marsej i našao je svoju sasvim solidnu ulogu u zadnjoj liniji šampiona Evrope iz 1992. godine.

Nikola Maksimović - Francuska

Nikola Maksimović
MN Press 

Kada smo već u Francuskoj, hajde da u njoj i ostanemo. Nekadašnji reprezentativac Srbije Nikola Maksimović iznenada je ove jeseni stigao u redove Monpeljea, prvoligaša iz Francuske, nakon što je delovalo da je njegovo putešestvije u "ligama petice" završeno. Svojevremeno je Maksimović vredeo i više od 20 miliona evra, ali već tri-četiri godine je daleko od ozbiljnog fudbala, tako da se dešavalo da ostane i bez ugovora na nekoliko meseci.

Tako je bilo i letos kada se završila njegova saradnja sa Hatajsporom, a valjda prvi put nije bio ni u kombinaciji za povratak u Srbiju. Mudro je sačekao da neko "uđe u problem sa povredama", a to je bio Monpelje koji mu je dao ugovor do kraja sezone.
Nekadašnji igrač Napolija spreman je dočekao tu mogućnost i odmah "upao" u startnu postavu i počeo je od tada svaki meč za Monpelje koji se bori za opstanak.

Memfis Depaj i Martin Brevajt - Brazil

Memfis Depaj
Christopher Neundorf/EPA 

Da ne razdvajamo bivše fudbalere Barselone - obojica su završila u Brazilu! Depaj je letos stigao u Korintijans, a Brevajt u Gremio, gde niko nije mogao ni da ih zamisli pre dve godine kada su zajedno igrali na "Nou Kampu". Istovremeno, nije baš često da Holanđani i Danci odlaze u Brazil, mada neki pamte i Klarensa Sedorfa u Botafogu, ali dobro znamo da je poreklom iz obližnjeg Surinama.

Depaj, koji ima poreklo iz Gane, počeo je karijeru u PSV Ajndhovenu i potom prešao u Mančester junajted za 34 miliona evra. Igrao je potom za Lion, Barsu i Atletiko, da bi letos raskinuo ugovor i čekao pravi poziv. Ispostavilo se da je to bilo iz Brazila u kome je već dao sedam golova.

Brevajt, ili ako više volite Brajtvajt, daleko je manje ime i zapravo je zaobilaznim putem - preko Tuluza, Midlsbroa i Leganesa - stigao u Barselonu 2020. godine. Igrao je potom dve godine u Espanjolu, a u Gremio je stigao kao zamena za Luisa Suareza. I njemu ide više nego solidno i Danac je postigao već osam golova za Gremio.

Takuma Asano - Španija

20210425ivAsano2.jpg
MN Press 

Japanac koji je "preko noći" nestao iz Partizana danas je član Majorke. Od tužbe tehničkog direktora Miloša Vazure, koji je navodno slučaj prijavio Sudu za sportsku arbitražu u Lozani, evidentno da nije bilo ništa jer je Asano bez ikakvih posledica igrao za Bohum, pa sada Majorku.

Stigao je letos kao slobodan agent i za sada se još prilagođava na novu sredinu i tempo fudbala u Španiji. Počeo je sezonu kao starter na desnom krilu, da bi ga povreda kolena izbacila iz koloseka i tek nedavno se opet vratio na teren. Već protiv Hetafea, u poslednjem meču Majorke u 2024. godine, pokazao je zašto je doveden i da će biti pojačanje.

Antoni Marsijal - Grčka


Kada se pojavio u Monaku, važio je za jednog od najvećih talenata na svetu i Mančester junajted je "razbio kasu" za njega. Platio je 60 miliona evra i bio je ubeđen da je to fudbaler koji će ih vratiti na staze stare slave, međutim već godinama je bio "u zapećku" i njegova uloga bila je nepostojeća. Često je bio povređen i iznenadio bi sve kada bi se posle nekoliko meseci pojavio u timu, dok mu je letos (konačno) istekao ugovor.

Koliko je danas ozbiljan igrač, najbolje govori podatak da nije bilo interesovanja iz "liga petice". Već je bio razočarao na pozajmici u Sevilji, tako da je za njega najbolja opcija bila odlazak u Grčku. Tako je Marsijal danas član atinskog AEK-a, za koji je ove jeseni odigrao 12 utakmica i postigao pet golova.

Iker Munian - Argentina


Ako ste ove sezone gledali Atletik Bilbao i iznenadili se što nema kapitena Ikera Munianina - razlog nisu ni povreda, a niti igračka penzija. Munian je letos odlučio da napusti rodnu Baskiju i oproba se na drugom kraju sveta. U suzama je napustio Bilbao i otišao za Argentinu, gde je postao član još jednog istorijski važnog kluba za fudbal - San Lorenca.

Fudbaler iz Pamplone je dom napustio nakon čak 560 utakmica u crveno-belom dresu. Dao je 76 golova i asistirao za još 70, pomogavši klubu da podigne i Kup Kralja. Sada je ipak bilo vreme za novi izazov u karijeri, a šta ćeš boljeg od odlaska u San Lorenco - koji ima možda i najbolje navijače na svetu. Ove sezone za argentinski klub postigao je tri gola i pogađate - nije mu dugo trebalo da postane miljenik publike.

Kristijano Pičini - Meksiko

kristijano pičini
MN Press 

Sećate li se fudbalera koji je došao u Zvezdu u januaru 2022. godine da "oživi" karijeru kod Dejana Stankovića? Dobro je poznato kako se ta epizoda neslavno završila, posle samo šest meseci, a Pičini je posle odlazaka u Magdeburg i Sampdoriju - letos završio u San Luisu.

U pitanju je klub iz Meksika koji je već šest godina u najvišem rangu takmičenja, a a Pičini u njemu nije još uspeo da izbori mesto ni u rotaciji, odigravši svega pet utakmica.

Italijan je svojevremeno bio i reprezentativac Italije, igrao je za Fiorentinu, Betis, Sporting, Valensiju i Atalantu, ali su ga povrede "upropastile" i čini se da je bliži odlasku u penziju, nego novom ugovoru u karijeri. Nažalost, tako je.

Daglas Kosta - Australija

daglas kosta
EPA-EFE/MARK EVANS 

Brazilci vole da idu "svuda po svetu", ali retko kada se dešavalo da neko veliko ime iz prestonice fudbala završi u Australiji. Za takav potez letos se odlučio Daglas Kosta, fudbaler koji je "uništavao" protivničke bekove kao igrač Bajerna iz Minhena i Šahtjora. Brz, eksplozivan i prodora, sve što želite da dobijete od klasičnog krilnog fudbalera.

Kada se sve sabere, klubovi su za njega platili više od čak 80 miliona evra, a osim pomenutih timova - bio je član i Juventusa. Poslednjih godina Juve ga je slao na pozajmice do isteka saradnje, kada je otišao u L.A. Galaksi, pa Fluminense, dok je sada član Sidneja.

U dresu kluba u kome je Miloš Ninković ikona, uprkos odlasku u "mrski" Zapadni Sidnej, zabeležio je do sada devet nastupa i na njima dva gola i četiri asistencije.

BONUS VIDEO:

MONDO/Milutin Vujičić Fudbalska revolucija u Kataru 1