Da li je na pomolu formiranje novog takmičenja za reprezentacije, koje bi se po jačini našlo odmah iza Svetskog i Evropskog prvenstva, ali bi po sistemu i strukturi bilo daleko zanimljivije, i vremenski znatno duže?

Britanski "Telegraf" ekskluzivno piše da jeste...

UEFA Liga nacija trebalo bi da premijerno bude realizovana u sezoni 2018/2019. Novo takmičenje zamišljeno je da bude prava zamena za sve besmislenije prijateljske utakmice i nema sumnje da će izazvati velika pomeranja u fudbalskim kalendarima.

Za realizaciju ovog plana potrebno je da ga podrže 54 članice UEFA na Godišnjem kongresu, koji se sutra održava u glavnom gradu Kazahstana Astani.

Precizan format takmičenja tek bi trebalo da bude utvrđen, ali je izvesno da će Liga biti dvogodišnje takmičenje koje će se odvijati paralelno sa kvalifikacijama za svetska i evropska prvenstva. Navodno, UEFA planira da podeli reprezentacije u tri ili čak četiri divizije, u kojima bi se, kao u nacionalnim šampionatima i u hokeju na ledu, državni timovi borili za ulazak u viši rang ili opstanak.

Najjača divizija trebalo bi da ima 16 selekcija, podeljenih u četiri grupe. Pobednici grupa bi na kraju takmičenja učestvovali na Fajnal foru na neutralnim terenu. Završni turnir (dva polufinala i finale) zamišljen je da se održi tokom leta svake neparne godine, kako se ne bi poklopio sa finalnim turnirima svetskih i evropskih prvenstva.

Ono što bi dodatno motivisalo reprezentacije iz nižih divizija je ideja da se pobednici direktno plasiraju na Evropsko prvenstvo.

Koncept Lige nacija prvi put je predložio prošle godine predsednik UEFA Mišel Platini. Čelnik evropske "kuće fudbala" zamislio je takmičenje kao nešto što bi povratilo ugled reprezentativnog fudbala u Evropi.

Ako bi se podela po divizijama izvršila po trenutnom plasmanu na UEFA ranglisti, Srbija bi verovatno bila član Druge lige, jer su "orlovi" trenutno na 27. mestu. Od 17. do 32. pozicije nalaze se još: Izrael, Kipar, Danska, Hrvatska, Poljska, Belorusija, Škotska, Švedska, Bugarska, Norveška, Slovenija, Slovačka, Moldavija i Azerbejdžan.

Prvu ligu činili bi: Španija, Nemačka, Engleska, Italija, Portugal, Francuska, Rusija, Holandija, Ukrajina, Belgija, Turska, Grčka, Švajcarska, Austrija, Češka Rumunija.

U varijanti sa tri divizije, Treća liga bi brojala 22 reprezenatcije - Gruzija, Kazahstan, BiH, Finska, Island, Letonija, Crna Gora, Albanija, Litvanija, Makedonija, Republika Irska, Luksmebrug, Malta, Lihtenštajn, Severna Irska, Vels, Jermenija, Estonija, Farska Ostrva, San Marino, Gibratlara.