Sama činjenica da je vanredna skupština FK Radnički 1923 ovih dana dva puta odlagana, dovoljno govori o tome da je na "Čika Dači" vanredno.
Kragujevčani su u minuloj sezoni ispali iz Superlige, a trenutno se vode pregovori sa inostranim i domaćim "privrednim subjektima" o preuzimanju posrnulog kluba. Ne tako davno - ovog proleća - fudbaleri Radničkog 1923 štrajkovali su u Humskoj, posedavši na travu pre utakmice protiv Partizana.
Rukovodstvo kluba saopštilo je da je cilj aktuelnih pregovora postavljanje Radničkog 1923 na stabilne osnove. Koliko će to biti teško - nije potrebno naglašavati.
Sumornu stvarnost dodatno farba u sivo odluka gradske vlasti da ne da ni dinar u taj FK, uz obrazloženje da postoji blokada Poreske uprave za neplaćene poreze i doprinose iz 2010. i 2011. godine. Nije precizirano koliko je potraživanje države, već je samo navedeno da je u pitanju "ogromna suma".
"Trenutno tragamo za strateškim partnerom ili nekim ko bi došao u Radnički, da se taj klub spase. Kad blokada bude skinuta, Radnički 1923 može da podnese formular da mu budu odobrena sredstva", poruka je lokalnih vlasti.
Odgovor sa "Čika Dače" glasi: Svi dugovi prema Poreskoj upravi za 2010. godinu su izmireni. Ipak, u razgovoru za dnevni list "Sport", predsednik Radničkog 1923 Petar Veselinović priznaje da postoji dug i ne krije kolika je teška situacija.
"Taj dug iznosi oko 73 miliona dinara, s tim što je kamata skoro ista koliko i glavnica. Međutim, može da se dogodi da deblokiramo račun, ukoliko se ostvare priče da Filip Kostić iz Štutgarta prelazi u Bajern ili Romu. To bi, kako procenjujemo, bilo dovoljno da deblokiramo račun i konkurišemo kod Skupštine grada za dodelu sredstava", rekao je Veselinović.
Radnički 1923, dakle, poseduje procenat i od sledeće prodaje Kostića, reprezentativca Srbije koji je iz Kragujevca 2012. otišao u Groningen, odakle je 2014. prešao u Štutgart. U dresu "švaba" prošle sezone igrao je odlično i na 31 utakmici postigao tri gola, uz šest asistencija.
Filipov odlazak sa "Čika Dače" pre tri leta pratili su veliki skandal i hapšenja.
Groningen ga je, prema zvaničnim sajtovima i tvrdnjama Holanđana, platio 1,2 miliona evra, a policija i tužilaštvo uhapsili su u decembru 2012. tadašnjeg predsednika kluba Nebojšu Vasiljevića, genseka Darka Stojanovića i menadžera sa FIFA licencom Zoran Pavlovića, pod sumnjom da je kod Pavlovića, na osnovu nelegalne odluke klupskog upravnog odbora, završilo 550.000 evra od tog transfera.
Kragujevčani su tvrdili da je Filip prodat za 700.000 evra.
U čitavom transferu sigurno je ostalo nesporno da Radnički ima procente i od narednih prodaja.
Kostićev transfer u Štutgart, plaćen šest miliona evra, tako je doneo i doneće pola miliona evra na "Čika Daču". Taj novac biće isplaćen klubu prema sledećoj dinamici:
Prva, instant uplata: 312.000 evra,
1. jula 2015. i 1. jula 2016. po 83.330 evra,
1. jula 2017. 20.830 evra.
Dakle, ako bi Kostić još bolje unovčio svoje dobre igre i ovog leta prešao u Bajern ili neki drugi veliki klub, Radnički 1923 mogao bi da izmiri svoje poreske obaveze. U tom slučaju, klub bi dobio bi gradsku pomoć od 35 miliona dinara.
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu