Na draftu 1996. godine, jednom od najjačih u istoriji NBA lige, za prvog pika izabran je Alen Ajverson, a tu su bili još Kobi Brajant, Peđa Stojaković, Stefon Marberi, Markus Kembi, Antoan Voker i Džermejn O'Nil, ali i još jedan košarkaš čija životna priča intrigira, međutim iz nekog razloga je pomalo zapostavljena.
U pitanju je Lorenzen Rajt koga su Los Anđeles Klipersi odabrali kao sedmog pika, a koji je ostvario više nego solidnu NBA karijeru. Beležio je solidne brojke u Klipersima, za koje je polovinu mečeva bio starter, da bi potom u Atlanti "odskočio". Stigao je 1999. godine, pa naredne sezone zablistao uz Tonija Kukoča (imao je 12,4 poena po meču), da bi zatim najbolje dane karijere proveo u Memfisu (sve do 2006. godine). Potom je opet dve godine igrao za Atlantu, Sakramento i Klivlend, a penziju nije ni dočekao pošto je nestao 18. jula 2010. godine.
Poslednje što se zna o njemu je da je iz svog doma u Kolervilu (predgrađe Memfisa) izašao sa nepoznatom količinom keša i drogom, a onda kao da je propao u zemlju. Navodno, trebalo je da se nađe sa prijateljima u Atlanti, kao i da poseti svoje šestoro dece, međutim porodica je tek četiri dana kasnije prijavila policiji da je nestao. Još šest dana kasnije, dakle ukupno deset od kada je Rajt nestao, pronađano je njegovo telo - i to u šumi, puno rupa od metaka.
I pre toga sumnjalo se da je izerešetan, ali porodica i policija nisu znali ništa o tome - zbog dispečerke koja je odlučila da svojim nadređenima ne prijavi misteriozan poziv od 19. jula. Tog dana je Rajt mobilnim telefonom pozvao policiju i pokušavao je da objasni da je u opasnosti, ali nije se čuo glas - samo odjek 11 ispaljenih metaka. Dispečerka je ćutala i ćutala, a onda tek osam dana kasnije prijavila šta se dogodilo i ubrzo je telo pronađeno. Ali, baš ništa više od toga - ni ubica, ni mogući motiv, ni oružje, sve što se desilo oko smrti Rajta bila je misterija koja je potresla čitav Memfis, najviše još od ubistva Martina Lutera Kinga 1968. godine.
U sve se uključila NBA liga, kao i njegov nekadašnji klub Memfis, tako da se nudila nagrada (21.000 dolara) za bilo kakvu informaciju o ubistvu košarkaša, ali niko se nije odazvao i činilo se da nikada nećemo saznati ko je naudio Rajtu, sve do 9. novembra 2019. godine kada je u jezervu Volnut (Misisipi) isplivalo oružje.
Mesec dana kasnije, pronađen je i ubica - Bili Tarner, inače slikar i đakon u Hrišćanskoj baptističkoj crkvi u Kolervil, međutim tek kada se rasplelo klupko i kada se saznalo ko stoji iza ubistva - priča je postala posebno jeziva. Deset dana pošto je uhapšen Tarner, privedena je i Rajtova bivša surpuga Šera Rajt-Robinson koja je u to vreme živela u Kaliforniji. Veza? Supruga usmrćenog košarkaša je takođe bila član pomenute Crkve i često je na službama komunicirala sa slikarom-ubicom.
Lorenzen i Šera su inače bili u braku 13 godina, Lorenzen i Šera su inače bili u braku 13 godina, ali iako su dobili šestoro dece - malo je reći da njihov odnos nije bio idiličan. Bilo je tu droge, zlostavljanja, ali policija u prvi mah nije pronašla motiv i trebalo joj je sedam godina da "uhvati" Šeru u zločinu. Ispostavilo se, da je ubila košarkaša zbog toga što je njegov život bio osiguran na milion dolara i nadala se da će joj sve to pripasti kao majci njegove dece, ali nije ni sumnjala da će posle toliko godina biti otkriven pištolj koji na kraju vodi do nje.
"Nisam bila među osumnjičenima, samo jedna od osoba koju su ispiatli u tom slučaju, tako su mi rekli u policiji. Imali su dugačku listu ljudi sa kojima su razgovarali o njegovoj smrti, ali nisu imali osumnjičenog", ispričala je Rajt-Robinson u jednom intervjuu pre nego što je uhapšena.
Ubica košarkaša Lorenzena Rajta osuđen je u martu 2022. godine na doživotnu kaznu zatvora, dok je "mastermajnd" čitavog plana Šera Rajt-Ričadson osuđena na 30 godina zatvora. Prema izveštajima medija koji su se podrobno bavili ovim slučajem, Šera je bila u tajnoj vezi sa pomenutim đakonom koji je prema upustvu ubio njenog bivšeg muža u šumi, dok su potom zajedno planirali da podele novac od njegovog životnog osiguranja.
U međuvremenu, Šera Rajt-Ričardson je napisala i knjigu, navodno fikciju, gde se mnogo stvari poklapa sa njenim životom - o mladom košarkašu koji upoznaje stariju devojku, a uporedo sa napretkom u karijeri vara je sa drugima.
Danas bi Lorenzen Rajt imao 49 godina.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO:
(MONDO - M.V.)
Haos na kraju i poraz Crvene zvezde: Teo promašio za produžetak, sudije u prvom planu!
Partizan želi da prekine crni niz: Istorijski susret slavnih trenera, ne zna se kome je pobeda potrebnija
Ogromna greška sudija na štetu Crvene zvezde: Najbitniji poeni na meču nije trebalo da važe!
Predrag Mijatović podigao ton: Kakve veze ima Vučić s krizom u Partizanu?!
Mondo ukrštenica za 15. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!