Košarkaško rivalstvo Crvene zvezde i Partizana davno je nadmašilo granice Srbije, a pošto oba tima poslednjih nekoliko godina igraju zapažene uloge u Evroligi - čitav svet je imao priliku da se upozna sa tenzijama koje ti mečevi nose. Američki košarkaš Džon Braun gostovao je u jednom podkastu i pored toga što je istakao da nikada ne bi igrao za Partizan, opsovao je najvećeg rivala i tako pokazao da mu se rivalitet već uvukao pod kožu.
Kada je trebalo da govori o meču protiv Partizana, Džon Braun nije birao reči! Izletela mu je psovka, zatim stav da nikada ne bi obukao crno-beli dres, a onda se pozabavio i vaspitanjem jednog mladog navijača koji ga je pljunuo. Pitanje je kako bi se ta situacija rešila da nije bilo Nemanje Nedovića koji ga je zaustavio i smirio.
Šta je Džon Braun ne bi prešao u Partizan?
Gostujući u podkastu "Euroinsiders" Džon Braun je govorio o najvećem rivalu Crvene zvezde. "Reći ću nešto ludo. J**eš njih! Uopšte me ne brine Partizan, ma ni najmanje. Nikada me nećete videti u dresu Partizana. Pre bih otišao da igram u drugoj ligi Madagaskara", istakao je krilni košarkaš, pa se prisetio i detalja sa jednog derbija: "Igrali smo protiv Partizana u Evroligi, u gostima. Dete me je pljunulo, radio je to tokom cele utakmice. Samo sam čuo ‘pu’, i okrenuo se. Nedović me je uhvatio i smirio, ali to što me je pljunuo je do roditelja".
Iako je tek nekoliko meseci u Srbiji, jasno je da se Džon Braun dobro upoznao sa atmosferom na okršajima Zvezde i Partizana. On je i prethodnih godina imao priliku da igra u Beogradskoj areni, ali nije to isti osećaj kao kada nastupate u derbiju koji za navijače oba tima ima daleko veći značaj.
Kako je Džon Braun stigao u Crvenu zvezdu?
Saga oko dolaska Amerikanca u Crvenu zvezdu trajala je nekoliko nedelja, a on je potpuno neočekivano isplivao u prvi plan kada se mislilo da crveno-beli traže klasičnog centra. Šaputalo se da je Džon Braun rešenje, a te glasine dobile su potvrdu kada je Nebojša Čović otkrio informacije koje su stigle do njega.
Ubrzo je i Džon Braun najavio da će potpisati ugovor sa Crvenom zvezdom, a posao je završen 9. decembra. Crvena zvezda je predstavila Džona Brauna, iako je bilo jasno da on neće odmah da pomogne timu jer se i dalje oporavljao od povrede ramena koja ga je mesecima mučila. Zvezda je u tom periodu imala probleme u reketu zbog povrede Džoela Bolomboja, a energični Amerikanac može da pokrije i mesto klasičnog centra, iako je više "četvorka".
Džon Braun je prethodnih godina obožavao da igra pred navijačima Crvene zvezde, pa je u jednoj od prvih izjava ispričao da je supruzi uvek govorio da hoće u Beograd! Na odluku da obuče crveno-beli dres uticali su prijateljstvo sa Ajzeom Kenanom koji mu je bivši saigrač, odnosno mogućnost da zaigra uz Miloša Teodosića, jednog od najboljih plejmejkera u istoriji Evrolige.
Amerikanac je ove sezone nastupio za Crvenu zvezdu na 17 mečeva u Evroligi, uz prosek od četiri poena, 2,6 skokova i veoma loše procente šuta - tek 42,3 odsto za dva poena i 70,6 sa linije penala. Braun je nastupio i na 16 mečeva ABA lige, uz prosek od 5,2 poena i 2,6 skokova. Procenti šuta bili su mu slični i u regionalnom takmičenju - 47,3 odsto za dva poena, odnosno 68,4 odsto sa linije za slobodna bacanja.
Koji košarkaši su igrali za Zvezdu i Partizan?
Kada je reč o jugoslovenskim i srpskim košarkašima, lista je izuzetno duga! Među najvećim imenima svakako su pionir košarke na ovim prostorima Aleksandar Nikolić, zatim čuveni košarkaški radnik Bora Stanković, pa legende poput Zorana "Moke" Slavnića i Dražena "Praje" Dalipagića, zatim predstavnici nešto mlađe generacije u vidu Vlada Divca, Dejana Tomaševića, Milana Gurovića ili Miloša Vujanića...
Poslednjih godina su dres oba kluba nosili Miroslav Raduljica, Nemanja Dangubić, Luka Bogdanović, Raško Katić, Sava Lešić, Aleksandar Cvetković i mnogi drugi. Crnogorski košarkaši Boris Bakić, Slavko Vraneš i Stevan Milošević igrali su za oba beogradska tima, a isto je uradio i nekadašnji reprezentativac Severne Makedonije Predrag Samardžiski.
Kada je reč o strancima koji ne dolaze iz regiona, na spisku je najviše američkih košarkaša. Prvi na listi je Lorens Roberts koji je nakon Zvezde zaigrao za Partizan, a zatim su dres oba tima oblačili Tarens Kinzi, Džejms Gist, Kori Volden, Kevin Panter i Kodi Miler-Mekintajer. Pored njih, za dva najveća srpska kluba igrao je i francuski reprezentativac Matijas Lesor, kojeg navijači Partizana obožavaju.
Taren Kinzi je nakon Partizana zaigrao za Crvenu zvezdu i kasnije često pohvalno govorio o navijačima crveno-belih, dok su Kevin Panter i Matijas Lesor nakon Zvezdinog obukli Partizanov dres i tamo postali pravi ljubimci navijači. Braunov saigrač Kodi Miler-Mekintajer najavio je da ima nezavršenog posla kada je potpisao za Zvezdu, a čini se da je mislio baš na period koji je proveo u Partizanu.
Za koga je igrao Džon Braun?
Iskusni američki košarkaš Džon Braun III rođen je u Džeksonvilu na Floridi, a odrastao je u veoma siromašnoj porodici. Promenio je tri srednje škole, a zatim sve četiri godine igrao za koledž Haj Point, gde je bio jedan od najzapaženijih igrača. Zbog povrede nije mogao da se dokaže NBA timovima na treninzima, pa nije izabran na draftu 2016. godine - nastupio je na jednom meču Orlanda u Letnjoj ligi, ali je profesionalnu karijeru počeo u Evropi.
Igrao je za Virtus iz Rima, za Universo iz Treviza i Brindizi, zatim za Uniks, Brešu i Monako, pre nego što je stigao u Crvenu zvezdu. U dresu Monakbio je najbolji defanzivac Francuske, a osvojio je dve šampionske titule i Kup Francuske. Svojevremeno je proglašen za najboljeg defanzivca VTB lige, biran je u drugu petorku Evrokupa, a po jednu sezonu u francuskom prvenstvu i Evroligi završio je sa najviše ukradenih lopti.
Bonus video: