MONDO tema: Pred ABA ligom su [2] rešenja i nijedno dobro!

Deluje nemoguće raspetljati haos koji je nastao sada, ovo je pregled situacije

MN Press

Svi znamo da nema košarke, nema sporta uopšte, vanredno je stanje i svi smo posvećeni borbi protiv virusa korona. Ali, ljubitelji sporta se ne mogu potpuno odvojiti od svoje strasti, tako da verovatno svi manje-više razmišljaju kako će se završiti omiljena takmičenja.

Što se tiče ABA lige, kada se sve sabere i oduzme, postoje samo dva realna rešenja. I oba su jako loša. I to kada je u pitanju borba za titulu. Kada su u pitanju ispadanje i promocija, tu je tek haos.

Pročitajte MONDO analizu kakva je situacija i kakve su opcije.

Klubovi su raspustili igrače, stranci su otišli kućama (častizuzecima), niko ne trenira i ne vežba, u skladu sa zakonom. Sad, ABA liga "slepo prati" Evroligu, koja opet gleda ka NBA ligi. Tako da treba gledati NBA da bi se videlo kako će to na kraju da se odrazi na regionalno takmičenje.

Prema najavama komesara NBA Adama Silvera, tamošnje takmičenje će se nastaviti u junu, što sve evropske klubove i ostatak svetske košarke stavlja u nemoguć položaj. Prvo, to znači da ćemo gledati Olimpijske igre bez NBA igrača.

Drugo, to znači da bi se Evroliga, a samim tim i ABA nastavile u junu, ali tada su na programu kvalifikacije za OI. To je dodatni problem, koji bi mogao da "nestane" ako bi se OI odložile.

Ali, ni to ne rešava problem. Ako bi se liga nastavila u junu, i neki igrači vratili, to ne bi bilo fer ni prema kome. Stara košarkaška "mudrost" kaže da igrač treba da trenira "puta tri" koliko je pauzirao da bi se vratio u optimalni takmičarski ritam.

Ako se svi vrate u junu, u kakvoj formi bi bili? Na šta bi ličilo takmičenje sa igračima koji nisu trenirali tri meseca?

A i ko bi se sve vratio? Mnogi igrači imaju ugovore do kraja juna. To bi značilo da bi mogli da napuste ugovore pre završetka tog nastavljenog takmičenja. Da ne pominjemo da mnogi imaju ugovore do kraja ABA, odnosno do kraja aprila.

Pred ABA ligom su dakle samo dva realna i objektivna rešenja:

1. Poništenje lige i registracija da u sezoni 2019/2020. nije bilo šampiona;

2. Proglašenje Partizana šampionom;

I to je to, trećeg nema. Ali, nepremostivi problem je što su oba ova rešenja nesportska i jako loša.

MN Press 

Što se tiče prve opcije, sav novac, trud, rad i partije koje su uložene otišli bi u nepovrat. I ko bi onda išao u Evroligu ako se Đordi Bertomeu odluči da ABA ligi zaista da prednost u odnosu izboru "vajld karda"?

Druga opcija je takođe nesportska. Nesportska jer Partizan u toku sezone jeste pokazao najviše od svih učesnika lige, ali nije pokazao da je jasno bolji od direktnih rivala. Odnosno trebao bi mu plej-of kao diplomiski rad, jer i protiv Budućnosti, Zvezde i Cedevita Olimpije ima skor 1/1, ali uz lošiji koš količnik protiv crveno-belih i Ljubljančana.

Naravno, vrlo je moguć i plasman Mornara u plej-of, a Partizan protiv njega ima bolji skor, 2/0. Ipak, poenta ostaje: crno-beli su jasno pokazali najviše, ali im treba i taj diplomski, da u dve i tri pobede u seriji pobede direktne rivale. Dakle, ako bi im se i dodelila titula, imalo bi svojih jasnih razloga "za", ali da li bi i sami navijači prihvatili tu titulu kao sportsku?

Partizan jeste predložio da se odigra samo plej-of, a ako to ne može, da se proglasi šampionom.

Ali, sport na stranu, branilac titule Crvena zvezda već se oglasila da želi da se prvenstvo završi na parketu, kao i finalista iz prethodne dve sezone Budućnost, ali i FMP. Sigurno je i da Cedevita Olimpija, a i drugi ne bi pristali na tu opciju i realno nemoguće je zamisliti da će klubovi, koji su vlasnici lige, proglasiti Partizan za šampiona.

No, verovali ili ne, to je jednostavniji problem za upravu ABA. Mnogo veći su ispadanje i promocija.

Anketa

Da li bi titula prvaka ABA lige trebalo da pripadne Partizanu?

Glasalo je 9491 korisnika


Ostalo je da se odigra još jedno kolo koje nema takmičarski značaj, jer se zna da su Borac i Split prvi i drugi. U tom slučaju kao jedino rešenje se nameće da nema ispadanja iz ABA, a da iz ABA 2 uđu Borac i Split, pa da se prva liga proširi na 14 klubova.

Ali, i to je problem i to dvojaki: finansijski i kalendarski.

Ako bi se liga proširila sa 12 na 14 klubova, to bi značilo da se umesto 22 kola igraju 26, što bi tokom sezone značilo 50 utakmica više. Kao što znate, liga pokriva klubovima SVE troškove organizacije utakmica, što bi dovelo do toga da uprava mora da obezbedi novac za još 25 smeštaja u hotelima, 50 sudijskih taksi, 50 taksi delegata, prevoz…

Ovo rešenje jeste možda najbolje za taj deo tabele, ali je teško izvodljiv. Teško, ali ne i nemoguće. To jeste finansijski izazov, ali nije nepremostiv problem. Jedan generalni sponzor ili dva jaka bi ga rešili, a to znači da bi uprava lige morala da se pokaže.

MN Press  LUKA ASCERIC, kosarkas Mega Bemax, na kup utakmici protiv Crvene zvezde, u hali Cair. Nis, 15.02.2020. foto: MN press / vm Kosarka, Kup Koraca, Crvena zvezda, Mega Bemaks

No, to jeste manji problem jer je kalendar mnogo veći. Sa tih 50 utakmica više, ABA bi lagano otišla u maj. U Srbiji i u Crnoj Gori se domaća prvenstva igraju posle ABA (u ostalim paralelno), što bi značilo njihovo dalje pomeranje i kraj čak u julu!

To je zaista jako teško izvodljivo, a jedino rešenje u tom slučaju bilo bi ako se otkažu Olimpijske igre, pa liga može da počne mesec dana ranije, odnosno 1. septembra, i tada bi se završila kao i sada. Sa četiri nedelje više, četiri dodatna kola bi mogla da se odigraju, ali to sve zavisi od baš velikih stvari.

Kao što vidite, to je jedan sistem spojenih sudova: ABA gleda u Evroligu, Evroliga u NBA, a MOK igra važnu ulogu (ali i ćuti).

Da ne ulazimo sada u problematiku Evrolige. Čak i da se Efes proglasi za šampiona, šta bi se desilo sa, na primer, Valensijom? Ako ona uđe u osam, a šest kola pre kraja ima šansu za to, imala bi obezbeđenu Evroligu i naredne sezone.

Ko bi njoj rekao da više nema mesta? Albi? Himkiju? Crvenoj zvezdi?

Kad smo već tu, šta sa Evrokupom? Čak i da proglase Partizan šampionom, umesto koga bi ušao u Evroligu? A nema nikakve šanse da se Evroliga proširi sa 18 na 20 klubova. Dakle, kao jedino možda prihvatljivo rešenje bi bilo da se lige završe tokom leta ako se otkažu Olimpijske igre. Ali, onda bi timovi bili osakaćeni i oslabljeni potpuno i sav rad tokom sezone bi pao u vodu.

Da li bi to bilo fer i pošteno? Ma, regularno?

Pa ne, ali, nažalost, to je viša sila. Kada dođe ovakva situacija, koja se dešava otprilike jednom po veku, teško je bilo koga kriviti za bilo šta.

Recite nam u komentarima kakvo je vaše mišljenje o celoj situaciji.