Razmišljate kako da se što pre vratite u staru formu? Jedan od načina jeste da počnete da trčite.

Trčanje je savršeni vid rekreacije dostupan svima. Trčati možete na sportskim terenima, u šumi, gradu. Kažu da za trčanje ne treba ništa specijalno, samo dobre volje i to je to. A da li je to baš tako?

Ne, jer je jedan od glavnih uslova da imate kvalitetne patike za trčanje. Ulaganje u dobre patike je prava investicija u zdravlje kako biste izbegli probleme sa povredama i bolove u kolenima i zglobovima.

Koliko je "životni vek" patika za trčanje?

Prema gruboj proceni, patike za trčanje mogu izdržati između 600 i 800 kilometra. Prema toj računici, lako možemo da utvrdimo koliko će one i trajati. Tako, ako, dnevno trčite 5 kilometra, patike će vam trajati 4 do 5 meseci. Nakon toga trebalo bi da ih zamenite novim.

Tipovi grešaka koje pravimo pri kupovini patika za trčanje

Greške prilikom kupovine patika možemo svrstati u tri grupe:

Najudobnije patike - Ma koliko voleli svoje stare patike, one vam ne mogu poslužiti kao reper, jer koliko god da su one bile kvalitetne, vremenom su morale da se pohabaju i promene oblik.

Patike za pogrešnu svrhu - Svaki sport, kao specifičan oblik rekreacije zahteva poseban tip patika. Ukoliko želite da se bavite trčanjem ne zaboravite da će vaš odabir patika zavisiti od tipa staze za trčanje i njegovog fiziološkog sastava.

Birajte patike prema svom tipu stopala - kakva će patika biti zavisi umnogome da li su vaša
stopala normalna, povišena ili spuštena.

Šta uraditi pre kupovine patika za trčanje?

Pre svake kupovine obavezno se dobro informišite o patikama za trčanje. To, svakako, možete uraditi preko bezbroj internet portala koji vam nude najbolje savete pre kupovine. Ukoliko ste trčali neposredno pre kupovine, slobodno ponesite te iste patike, jer vam mogu pomoći da odredite koje će patike biti najbolje.

Proba patika je obavezna (razume se)

Nikada, ali nikada, ne kupujte patiku koju niste pre toga probali. Kalupi i modeli se razlikuju od proizvođača do proizvođača pa se lako može desiti da pogrešite. Ne stidite se i ne ustežite da ih probate, protrčite, napravite par skokova u njima. U ozbiljnim svetskim radnjama sportske opreme
postoji traka na kojoj odmah možete da isprobate patike.

Saveti u radnji

Krenite u kupovinu patika uveče jer stopala tokom dana malo oteknu, pa su uveče i nešto
veća nego ujutro. Tako ćete biti sigurni da ste kupili patike koje će vam u svako doba dana biti taman.

Unapred računajte da ćete potrošiti 30-45 minuta kako biste natenane pogledali i isprobali modele koji vas zanimaju. Ne žurite u izboru, već dobro pogledajte sve modele patika za trčanje. Takođe, ako nosite anatomske uloške ponesite i njih. Ponesite vaše čarape za trčanje koje obično koristite na treningu. Pogrešno izabrane čarape daće vam i pogrešan utisak o patici, pa tato ukoliko ih nemate prvo kupite čarape u kojima ste planirali da trčite, pa tek onda birajte patike.

Ukoliko niste sigurni koji je broj vaše obuće možete izmeriti stopalo po dužini i poprečno. Ali, i pri takvoj proceni morate biti obazrivi jer postoje evropski, britanski i američki brojevi koji se razlikuju. Nemojte da vas iznenadi činjenica da ne nosite više isti broj kao nekad. To je zbog toga što se stopalo usled trčanja i starosti produžava i proširuje.

Saveti prodavca

Važno je istaći da zbog stalnog napredovanja novih tehnologija distributeri organizuju redovnu edukaciju prodavaca kako bi im prezentovali najnovija dostignuća iz oblasti trkačke opreme. Svi prodavci prolaze kroz tu obuku (ili bi bar trebalo), i to je nesporno, ali da biste prodavčevo mišljenje i savet ocenili kao relevantno možete ga “testirati” lakim pitanjem tipa da li se bavi trčanjem. Ukoliko odgovori ne sve njegove preporuke uzmite sa rezervom. Ipak, samo oni koji su se rekreativno ili profesionalno bavili ovim sportom daće vam pravo i objektivno mišljenje.

Pitajte prodavca sve što mislite da je važno. Budite iskreni pa mu detaljno obrazložite koliko nedeljno trčite, po kojoj podlozi, tražite savet i pojašnjenje ako ne razumete tehnologiju koja je upotrebljena za pravljenje patika.

Vrlo je važno da vam patike ne budu na knap, pa je zato dobar savet da probate više različitih brendova. I na kraju, pitajte prodavca da li imate mogućnost da vratite patike ukoliko vam one kojim slučajem ne odgovaraju. Ovaj uslov je važan jer vi, zaista, imate pravo po Zakonu o zaštiti potrošača da vratite patike, ali samo ako su one čiste i nenošene.

Kako izabrati patike prema tipu staze za trčanje?

Prema tipu staze za trčanje patike se mogu podeliti u dve grupe:

Patike za trčanje po asfaltu - kod ovakvih tipova potrebna vam je lagana i savitljiva patika koja će pridržavati stpolao prilikom trčanja, amortizujući pri tom udarce koji se ponavljaju po tvrdoj i ravnoj podlozi.

Patike za trčanje po prirodnoj podlozi - to su patike za neravne terene. Obično su pojačane grubljim đonovima koje učvrstiti stopalo i sprečiti opasno proklizavanje.

Kako izabrati patike prema tipu stopala?

Postoji tri tipa stopala: normalna, ravna i povišena, tako da trkači u zavisnosti od tipa svog stopala treba da izaberu i patiku:

- Pred trkačima sa normalnim tipom stopala je veliki izbor patika za trčanje. Kod njih se primećuje blagi zaokret stopala prema unutra. To se dešava kako bi se smanjila amortizacija stopala o tlo, a samim tim i pritisak na zglobove i kolena. Oblik kalupa za normalna stopala treba da bude poluzaobljen.

- Ako pri trčanju gazite prema unutra velika je verovatnoća da imate ravna ili spuštena stopala. Unutrašnja strana trpi veliki pritisak, pa može doći do povrede. Zato patika treba da poveća stabilnost stopala, njen kalup da bude ravan. Nije loše da prilikom nošenja ovih patika ubacite i ortopedske uloške.

- Ukoliko je vaš luk prilikom gaženja izražen verovatno imate povišena stopala. Pri hodu vaša stopala idu previše u stranu. Zato trkači sa povišenim stopalima treba da nose patike sa mekim središnjim delom koji će amortizovati udarce prilikom trčanja. Kad kupujete ove patike gledajte da kalup bude zaobljen, i da ima vazdušne jastuke.