Očekuje se da na Olimpijskim igrama u Tokiju naredne godine (od 24. jula do 9. avgusta) bude oboren rekord po broju učesnika.

Svoju grupu pretendenata na olimpijske medalje imaće i Olimpijski komitet Srbije. "Vize" i "norme" za sada je ispunilo 40 srpskih sportista - 22 muškarca i 18 žena.

Srbija je u Rio de Žaneiru učestvovala sa 103 sportista u 14 sportova – atletika (12 sportista – jedna medalja, bronza, I. Španović), biciklizam (2), džudo (1), veslanje (4), kajak (10 - jedna medalja, srebro, dubl Tomićević, Zorić), košarkaši (12 – srebro), košarkašice (12 – bronza), odbojkašice (12 – srebro), plivanje (4), rvanje (3 – jedna medalja, zlato, D. Štefanek), stoni tenis (1), streljaštvo (9), tekvondo (2 – jedna medalja, T. Bogdanović), tenis (6), vaterpolo (13 – zlato).

 Od ekipnih sportova, u kojima smo bili odlični na poslednjim Igrama u Riju (zlato vaterpolisti, po srebro za košarkaše i odbojkašice i bronza košarkašica), "vize" za Tokio ispunili su branioci trona - "delfini" (11) i aktuelne svetske i evropske prvakinje – odbojkašice (12).

Norme za sada imaju:

Atletika: Ivana Španović (skok u dalj) i Armin Sinančević (bacanje kugle)
Kajak: Milica Starović (K1 500)i Strahinja Stefanović (K1 200)
Veslanje: Martin Mačković i Miloš Vasić (dvojac bez)
Streljaštvo: Nacionalni savez ima pet "viza" za Tokio (dve muške i tri ženske)
Plivanje: Anja Crevar (400 mešovito), Čaba Silađi (100 prsno)i Vuk Čelić (800 slobodno)
***Sebastijan Sabo je takođe plivajući za Srbiju ispunio olimpijsku normu, ali je u međuvremenu prešao da pliva za Mađrsku.
Rvanje: Mate Nemeš (do 67kg), Stevan Mićić (do 57kg) i Mihailo Kadžaja (do 97kg).

Srbija će svoju brojnost u pomenutim sportovima moći da poveća do početka Igara. Takođe, našu zemlju sigurno će predstavljati i "basketaši" 3x3, kojima "viza" pripada na osnovu svetske rang-liste. Blizu normi ili se čeka samo potvrda su još: Novak Đoković (tenis), Jovana Preković (karate), Stefan Joksić (karate), Aleksandar Kukolj (džudo), Nemanja Majdov (džudo), Milica Nikolić (džudo), Staša Gejo (sportsko penjanje), Tijana Bogdanović (tekvondo), Milica Mandić (tekvondo)…

Fudbaleri su svoju priliku propustili na Evropskom prvenstvu za mlade, na kojem su zauzeli poslednje mesto. Rukometaši Srbije imaju minimalne šanse, jer nije realno očekivati da na narednom Euru mogu do trona ili da budu "iza" Danske u finalu. Skandinavci su plasman na LOI izborili januarskim trijumfom na Svetskom prvenstvu.

Upravo na tom turniru delile su se i "karte" za olimpijske kvalifikacije koje će biti održane u aprilu 2020.

S druge strane, rukometašice predvođene Ljubomirom Obradovićem imaju šanse da se nađu u Tokiju. Za to im je potrebna ili svetska titula sredinom decembra u Japanu (može i poraz od Francuske u finalu) ili da na istom turniru, plasmanom među šest timova koji se nisu još kvalifikovali, obezbede martovske kvalifikacije (po dva tima iz tri grupe sa po četiri plasiraće se na LOI).

Košarkašice realno ne čeka težak zadatak u kvalifikacijama, dok će odbojkaši i košarkaši morati preko trnja do Tokija. Doduše, košarkaši su nosioci, pa će samim tim izbeći glavne favorite (Litvaniju i verovatno Grčku), dok izabranike Slobodana Kovača očekuje paklen januarski turnir u Berlinu, na kojem će se deliti jedna viza u konkurenciji osam evropskih timova (Francuska, Bugarska, Slovenija, Holandija…).