Pandemija korona virusa žestoko je pogodila sport i sportiste. Zatvoreni u kućama profesionalci poslednjih nedelja pronalaze razna rešenja kako bi ostali u formi i dočekali dan kada će dobiti zeleno svetlo da se vrate svom poslu.

Najžešći udar je na "manje" sportove poput plivanja, gde sportisti, pre svega, nemaju uslove i način kako adekvatno da treniraju tokom izolacije.

Selektor plivačke reprezentacije Srbije Igor Beretić smatra da će svaka nedelja "na suvom" biti korak unazad za plivače.

"Kao trener, u ovom trenutku analiziram period trenažnog procesa u poslednjih godinu dana, pogotovo sa Čabom Silađijem i Vukom Čelićem, koji su isplivali A olimpijsku normu. Prirodno, tražimo i rešenje kako bi se posle ovolike pauze vratili na nivo pre pandemije. Mi smo veoma specifičan sport i plivačima je potreban određeni period da bi se vratili makar u staru formu. Sada oni u stanu ili kući imaju po dva sata 'suvog' treninga. Ali, na taj način želimo samo da smanjimo štetne efekte, jer bez rada u bazenu ne može da se napreduje", objasnio je za "Večernje novosti" Beretić.

"Potrebno je od pet nedelja do dva meseca da se vrate na 'nulu', odnosno da dođu do tačke sa koje će moći napornim radom da se vrate u vrhunsku formu. Mnogo će zavisiti i od toga koliko je koji plivač preplivao kilometara u olimpijskom ciklusu, koliko je pravio pauze. Primera radi, plivač preko leta ima pasivan odmor od dve nedelje, a treće se polako vraća u ritam. Sada su oni već pet nedelja van bazena, što je previše", objasnio je selektor Srbije.

Čaba Silađi jedan je od onih koje je pauza žestoko pogodila. A onda je stigao i dodatni udarac koji nije mogao da prećuti. Ublažavanje mera o tome da rekreativci mogu da se vrate u teretane od ponedeljka, a profesionalci i dalje čekaju, ga je "dotukla".

"Znači rekreativci mogu u teretanu, a profesionalni sportisti i dalje čekaju da im se dozvoli treniranje?", napisao je na Twitteru Čaba i jasno stavio do znanja da bi trebalo ozbiljno obratiti pažnju na one koji Srbiji donose medalje.



Plivači, kao i ostali, ne znaju tačno ni kada će imati pravi trening, a ni sledeće takmičenje.

"Evropska federacija je EP u Budimpešti, koje je trebalo da se održi u maju, pomerila na avgust. Nije uradila kao organizatori Olimpijskih igara koji su se odlučili za iduću godinu. To je mnogo povoljnije i nadam se da će se EP pomeriti makar za kraj godine. Ne bi bilo dobro da ostane u avgustu, jer za 12 do 15 nedelja ne može da se dođe do forme", naveo je Beretić.

On je naravno zabrinut i za budućnost plivanja, jer je ugrožena i egzistencija klubova i trenera.

"O tome da ne pričam. Ovo je ogroman udarac za klubove, jer ne žive od Silađija ili Čelića, već od članirana, škola plivanja... Mi treneri smo svesni da ćemo možda morati da se odreknemo jedne ili dve plate, da bi se klubovi vratili u normalu. Sada je pitanje i da li će roditelji imati poverenje da vrate decu na plivanje. Mi smo zaista u velikoj opasnosti. Nadam se da će država, MOS, gradovi naći neko rešenje da se prebrodi ova situacija", rekao je Beretić.