Slušaj vest

Nikola Karabatić otvorio je dušu Slavenu Biliću u emisiji "Neuspeh prvaka" u kojoj je pričao o svom detinjstvu i "komšiji" Piksiju iz Niša, dotakao se toga zašto mu na neki način rukomet ne nedostaje i zašto ne planira da bude trener, dok je takođe pričao i o "balkanskoj školi rukometa", možda i najboljoj na svetu.

Kada ga je Slaven Bilić nabrojao zemlje bivše Jugoslavije i istakao da je od njih "Hrvatska ipak najbolja", upitao je Karabatića šta misli da je razlika u odnosu na Srbiju, Sloveniju i druge. "Gde je razlika, je l' to možda kvalitet, posvećenost, mentalitet?", ali nije očekivao da će Karabatić to pitanje shvatiti na drugačiji način.

Za njega su sve zemlje bivše Jugoslavije isto, zato kaže da se oseća i kao Srbin i kao Hrvat, tako da je napravio razliku u odnosu na rad na Balkanu - i u Francuskoj. Od obe škole dobio je ono najbolje i postao najveći rukometaš svih vremena.

"Prvo je mentalitet, ta energija, kao i uzor koji su mladi Hrvati imali. Kad je bio Ivano Balić, Petar Metličić, Mirza Džomba... Sve te zvezde. To se ne može objasniti kako utiče na mladost. Kad vide kako neko iz tvoje zemlje uspe, kaže ti da i ti možeš baš kao i oni. Tu ti je, blisko ti je, dok je i sistem na Balkanu razvio tehniku, taktiku, motoriku... Ti u Francuskoj u školi imaš samo dva časa toga nedeljno, to mi nemamo, posle možda na koledžu", naglasaio je Karabatić i rekao da je za klince najvažnije da imaju uzore.

Novak Đoković na oproštaju Nikole Karabatića Foto: ABACAPRESS, Abaca Press / Alamy / Profimedia, Walid KHAROUN / Sipa Press / Profimedia, ISA HARSIN / Sipa Press / Profimedia

"Svi ti treneri iz bivše Jugoslavije imaju 'to nešto' i to je velika prednost, mi to nemamo u Francuskoj. U redu, liga na Balkanu nije najbolja, moraju otići da bi izašli i dobili novac. Ja sam recimo imao drugi smer, nisam imao tu balkansku školu, sem kroz oca kod kuće, a igrao sam i fudbal, košarku, tenis... Uvek mi je govorio da je koordinacija najvažnija i imao sam to kroz oca. Naučio sam i šta su Francuzi radili, tu je pre počelo da se radi treninzi snage, teretana, fitnes... To je bila prednost u odnosu na ostale, pa onda dovedemo tehniku i taktiku i kako se gleda rukomet drugačije", objasnio je on.

Prema njegovim rečima, i u Francuskoj su na rivalstvo sa Hrvatskom tokom početka dvehiljaditih gledali na isti način kao što je to bilo i u Zagrebu, dok dodaje da je njemu bilo uvek teško da igra protiv njih.

Nikola Karabatić
Foto: Profimedia/Anne-Christine POUJOULAT / AFP

"To je bilo teško i za mene. Ne može se to opisati kako je s moje strane. Igram za Francusku, a tata mi iz Hrvatske. Navijam za Hrvatsku, navijam za Srbiju, za sve naše bivše zemlje kada igraju fudbal, rukomet i ostale sportove... Najteži meč u životu bio mi je Hrvatska - Francuska 1998. Svaki put su te utakmice bile jako teške. Kad ne igramo, svi Hrvati me vole, a kad igramo, psovali mi majku i oca, bilo mi je teško i radio sam mentalno da se pripremim i te utakmice su bile najteže. Uvek ću se sećati tog finala kada smo ušli u Zagrebu i kada sam čuo kako su me dočekali navijača... Vidim tatu, počinje himna, skoro sam plakao na terenu, majka se plaši, ne može se to opisati i nekako sam ponosan što smo više puta pobedili", istakao je Karabatić i dodao:

"Isto tako sam ponosan što igram za Francusku i zahvaljujući meni smo između ostalog pobeđivali, a kada Francuska pobedi zahvaljujući bivšoj Jugoslaviji. Mi smo podigli taj rukomet i ne bi bili tu bez nas".

BONUS VIDEO:

04:52
Nikola Karabatić  Izvor: MONDO/Nikola Lalović