Od laganog odlaska Blanke Vlašić (32) sa velike scene, sjajne skakačice u vis, srebrne iz Pekinga 2008. godine, za olimpijske medalje u Hrvatskoj bila je zadužena – i još je – neprikosnovena bacačica diska, Sandra Perković (26).

Ona je u Riju uspešno odbranila zlato iz Londona 2012, što je uz zlato sa Svetskog prvenstva iz Moskve 2013. godine potvrda da joj na planeti nema ravne, što je u Evropi slučaj od 2010. kada je počela da ređa zlata: Barselona, Helsinki, Cirih i Amsterdam ove godine.

Ako se od Sandre očekivalo zlato u Riju, šta onda reći za Saru Kolak koja se senzacionalnim hicem ove noći po našem vremenu pravo niotkud našla u ovom odabranom društvu i donela Hrvatskoj drugo zlato u atletici, a peto na tekućim Igrama!

O kakvoj se senzaciji radi, govori i podatak da je najbolji rezultat ove 21-godišnje takmičarke iz gradića Ludbreg, kraj Varaždina, bila bronza na u julu završenom Evropskom prvenstvu u Amsterdamu, uz još tri bronze na juniorskim evropskim i svetskim prvenstvima.

Kolak je u Amsterdamu prevazišla sebe i bacila koplje na 63,50, što je do ove noći bio nacionalni rekord Hrvatske, ali i rezultat koji je nije stavljao ni u krug potencijalnih osvajača medalja u Riju, no...

Dok je svet atletike čekao odgovor na pitanje da li će svetska rekorderka i zlatna iz Pekinga i Londona, Čehinja Barbora Špotakova, poput Useina Bolta uspeti drugi put da odbrani olimpijsko zlato i pomeri granice mogućeg, dogodilo se nešto što "niko živ" nije očekivao.

Sa rezultatima 60,89, 62,95 i 63 metra u prve tri serije, što su rezultati koji je ne bi popeli na postolje, Kolak je zavrljačila koplje na 66,18, šokirala i sebe i konkurenciju i – ispostaviće se – zadala domaći starijim i trofejnijim rivalkama, koje one u preostale dve serije nisu uspele da urade.

Mlada Hrvatica je potom prestupila, pa u šestoj seriji bacila 59,42.

Srebro je pripalo 31-godišnjoj Južnoafrikanki Sunet Filjoen, kojoj je to prva olimpijska medalja i koja je pre Rija imala samo jednu svetsku bronzu, a najbolji rezultat bio joj je 64,92, još iz prve serije. I ona bi, da nije bilo Sarinog iznenađenja, osvojila zlato, ispred veteranke Špotakove, koja je u 36. godini uspela da dobaci samo do bronze.

I to u petoj seriji u kojoj je bacila koplje do 64,80, a potom prestupila.

Špotakova je u Štutgartu 2008. postavila i dalje aktuelni svetski rekord od 72,28, a ovo su joj sasvim izvesno poslednje Olimpijske igre.



Posle ovog, a u predigri finala večeri, trci na 200 metara, u kojoj je pobedio – naravno – Usein Bolt, smešteno je žensko finale na 400 propone, u kojoj se hrabra Dankinja Sara Slot Petersen "ugurala" između dve Amerikanke, zlatne Dalile Muhamed i bronzane Ešli Spenser.

Muhamed je bila ubedljivo prva sa 53,13, a Petersen (53,55) je u finišu odbila napad Spenserove, koja je postavila lični rekord u finalu, 53,72.

Svetski rekord Ruskinje Julije Pečonkine, 52,34 iz 2003. godine, ostao je neugrožen.



Američki atletičar i aktuelni svetski rekorder Ešton Iton osvojio je danas zlatnu medalju u desetoboju na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru.

On je zlato iz Londona odbranio sa prikupljena 8.893 boda i takoizjednačio olimpijski rekord koji je 2004. godine postavio Čeh Roman Šebrle.

Srebrnu medalju odvojio je Francuz Kevin Majer sa 8.834 boda, dok je bronza pripala Kanađaninu Demijanu Vorneru, koji je dvodnevno takmičenje završio sa 8.666 bodova.

Srpski desetobojac Mihail Dudaš nije završio takmičenje, pošto je zbog povrede lakta morao da odustane od nastupa u poslednje dve discipline.

Američki atletičar Rajan Kruzer osvojio je danas zlatnu medalju u bacanju kugle na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru.

Kruzer je do zlata stigao hicem od 22 metra i 52 centimetra, što je novi olimpijski rekord.

Prethodni olimpijski rekord iznosio je 22,47 metara i bio je vlasništvo Ulfa Timermana iz Istočne Nemačke. Taj rekord postavljen je na Olimpijskim igrama u Seulu 1988. godine.

Srebrenu medalju osvojio je Amerikanac Džo Kovač (21,78 metara), dok je bronza otišla u ruke Tomasu Volšu sa Novog Zelanda (21,36).

Olimpijski šampion iz Pekinga i Londona, Poljak Tomaš Majevski u finalu je zauzeo šesto mesto s rezultatom 20 metara i 72 centimetra.

U prvom finalu dana na Olimpijskom stadionu u Riju, Amerikanac Keron Klement osvojio je zlato na 400 metara prepone, ispred Kenijca Mučeru Bonifas Tumutija i Turčina Jasmani Kopela.

Klement je trčao 47,73, što je najbolji rezultat sezone, Tumuti je prošao kroz cilj u vremenu 47,78, a Kopelo 47,92.

Ostvarenje Amerikanca Kevina Janga sa Olimpijskih igara u Barseloni 1992. godine, 46,78, ostaće i dalje nedostižno. Poređenja radi, Klement je bio okruglo sekundu sporiji.