Češka danas tuguje zbog smrti najuspešnije sportistkinje u istoriji - gimanstičarke Vjere Časlavske.

Ona je posle duge borbe preminula u 74. godini od raka pankreasa.

Časlavska je za Čehoslovačku izborila 11 olimpijskih medalja, od toga sedam zlatnih, a kada je protestovala protiv sovjetske invazije na Čehoslovačku 1968. godine, režim je od 1971. onemogućio da se aktivno bavi sportom.

Vjera Časlavska osvojila je na Olimpijadi u Tokiju 1964. godine tri zlatne medalje, a četiri godine kasnije iz Meksika sa Olimpijskih igrara donela je u Prag četiri zlatne medalje.

Svetska prvakinja bila je ćetiri puta u svojoj zlatnoj seriji šezdesetih godina prošlog veka, a 11 puta osvajala je zlato na Evropskim prvenstvima.

Časlavska je 1968. godine proglašena za najboljeg sportistu sveta.

"Zajedno sa Emilom Zatopekom, Vjera Časlavska je najveći češki sportista, ne samo po svojim sportskim rezultatima već i zbog svog pristupa sportu, a i kao čovek, zbog čega se upisala u srca svojih simpatizera i u misli svojih neprijatelja", objavio je Češki olimijski komitet.

Časlavska je na vrhuncu slave 1968. godine potpisala peticiju Dve hiljade reči, jedan od ključnih dokumenata Praškog proleća, pokušaj tadašnje vrha čehoslovačkih komunista da socijalizamu daju ljudski lik, inspirisani i tadašnjom Jugoslavijom a da se izvuku iz stega sovjetskog uticaja, koji je tenkovima ugušila sovjetska okupacija.

Kao sportski idol ne samo za Čehe i Slovake, Časlavska je ustala protiv invazije snaga Varšavskog pakta na čelu sa Crvenom armijom avgusta 1968. godine a režim joj je onemogućio da nastavi da niže sportske uspehe.

"Bilo mi je drago da ljudi mogu preko sporta da dignu glavu. Možda sam mogla da ostanem u inostranstvu, bežalo je tada mnogo ljudi, ali nisam želela da razočaram one za koje sam postala simbol. Moji koreni su tu. Vežbali smo zbog njih, a pare za uspehe tada nismo dobijali", kazala je nakon pada komunista Časlavska.

Pad komunističkog režima 1989. godine Časlavska je dočekala kao trener mladih čehoslovačkih gimnastičarki, a u demokratskoj Čehoslovačkoj u potpunosti je rehabilitovana i izabrana je na čelo Čehoslovačkog olimpijskog komiteta, a nakon raspada zemlje Češkog olimpijskog komiteta.