Slušaj vest

Svetska anti-doping agencija ("WADA") uverena je u to da ima snažne argumente u slučaju protiv svetskog "Broja jedan", Janika Sinera. Njen predsednik, Poljak Vitold Banka, odbacio je i pomisao da se ovaj slučaj poredi sa slučajem dopingovanja Poljakinje Ige Švjontek. Njoj je u organizmu povećana nedozvoljeno veća doza leka trimetazidina, koji je unela uzimajući tablete za nesanicu. Sineru je prošlog proleća pronađen anabolički steroid klostebol koji mu je navodno u organizam uneo maser i prošao je bez ozbiljne kazne. Bar za sada.

"To su dva potpuno različita slučaja i ne mogu da se porede. Ove supstance, klostebol i trimetadzidin, su različite i drugačije su i okolnosti dva slučaja. Doneli smo odluku da se na jednu presudu žalimo, a na drugu ne nakon što smo konsultovali mišljenja stručnjaka. Naša procedura je ista kao i u svim disciplinskim postupcima", rekao je Banka.

"Profesionalni sportista je odgovoran za svoja dela i za dela svojih saradnika u stručnom štabu i to je suština anti-dopinga. Jedna je stvar trag trimetazidina u leku koji sadrži melatonin, kao u slučaju Ive Švjontek, sasvim je druga je kada se steroid nalazi u masti koju koristi njegov najbliži saradnik", dodao je prvi čovek WADA.

Takođe, navedeno je da WADA traži minimalnu suspenziju za Sinera od 12 meseci, dok je Švjontek bila suspendovana mesec dana.

Poznato kada će biti odlučeno o Sineru

Janik Siner
Foto: EPA-EFE/JOEL CARRETT

Ovog proleća, 16. i 17. aprila, Sud za sportsku arbitražu u Lozani odlučivaće po žalbi WADA na odluku "Međunarodne agencije za intergitet u tenisu" da Janik Siner nije kriv za to što je bio dopingovan prošle godine. Odnosno, za to to što je u njegovoj krvi pronađena nedozvoljena supstanca "Klostebol", koja je zabranjeni anabolički steroid.

Čim je doneta odluka da Siner može da se takmiči bez prepreka, WADA je uložila žalbu. Nakon što su Italijanu oduzeti samo bodovi koje je stekao u Indijan Velsu i i samo novac koji je zaradio na tom turniru, ostao je utisak da se izvukao. Međutim, možda i ne izađe iz ove situacije baš tako lako i bez ozbiljnih posledica.

WADA je ukazala na to da nije ispravna odluka prema kojoj nema krivice Janika Sinera i ujedno traži za njega period neigranja. Maksimalna kazna je četiri godine, a u konkretnom slučaju i WADA se saglasila da se Italijan nije dopingovao namerno, pa je zbog toga maksimalna kazna skraćena na dve godine zabrane nastupa.

Podsetimo, objašnjenje Sinerove odbrane je da je u telo tenisera dospela nedozvoljena supstanca tako što ga je njegov saradnik iz tima masirao bez rukavice, a prethodno je naneo kremu koja je sadržala klostebol. Iako je zaista trenutno najdominantniji teniser na svetu i nedavno je to potvrdio i osvajanjem Australijan opena, ovaj slučaj baca veliku senku na njegove uspehe.

Ko je Vitold Banka

Vitold Banka
Foto: EPA-EFE/Joel Marklund / POOL

  Poljak Vitold Basnka bivši je sprinter, kao i bivši ministar sporta i turizma svoje zemlje. Na čelu Svetske anti-doping agencije je od 2019. godine. Kao takmičar osvojio je bronzanu medalju na Svetskom prvenstvu 2007. godine u disciplini štafeta 4x100. Završio je karijeru 2012, kada nije uspeo da se kvalifikuje za Olimpijske igre u Londonu.

Bonus video: Janik Siner i Marijana Veljović

00:13
Janik Siner i Marijana Veljović Izvor: Eurosport