Pripadnici Marubo plemena koji žive duž reke Ituji, duboko u amazonskoj prašumi, dobili su internet tek prošle godine. Za ovaj poduhvat zaslužan je niko drugi do Ilon Mask i njegov Starling satelitski program. 

Međutim, ono što se u prvi mah činilo kao odličan potez za zajednicu koja broji nešto više od 2.000 članova, ubrzo se pretvorilo u pravu noćnu moru zbog onoga što pripadnici plemena gledaju po čitav dan. 

Prednosti interneta

Dobre strane su to što su pripadnici plemena konačno mogli da pozovu pomoć u hitnim slučajevima, te su medicinski helihopteri stizali za nekoliko sati, umesto za nekoliko dana.

Takođe su mogli da stupe u kontakt sa rođacima i prijateljima koji su udaljeni desetinama kilometara i dalje.

Brzo upoznali i "mračnu"

Međutim, veoma brzo su otišli i na onu tamnu stranu interneta. Ne samo što su brzo razvili zavisnost od društvenih mreža, već su se posebno "navukli" i na po*nografski sadržaj

Takođe su često bili žrtve internet prevara. Kako je jedan od vođa plemena Enoke Marubo rekao za New York Times, ljudi postaju lenji, provode sate i sate na društvenim mrežama, a tinejdžeri su postali zavisni od filmova za odrasle. 

Nažalost, izloženost ovakvom sadržaju dovela je do zabrinjavajućeg porasta otvorenog sek**alnog ponašanja u kulturi gde je ljubljenje u javnosti šokantno.

Mladići dele eksplicitne video snimke u grupnim četovima, a primećeno je i agresivnije sek**alno ponašanje među njima.

Tamasej Marubo, prva žena sa liderskom ulogom u plemenu, rekla je da su društvene mreže otvorile oči mladim članovima plemena prema svetu, ali su ih navele da zanemaruju svoje obaveze provodeći sate na pametnim telefonima.

Uprkos pritužbama, čak je i starija Tsainama Marubo rekla: "Molim vas, nemojte nam oduzimati internet."

Bonus video:

Tiktok/jimlowery420 amazon pleme

Izvor: Mondo J. S.