Prema rečima Ciprasa, Grčka, Bugarska i Srbija mogu da igraju važnu ulogu kao faktori stabilnosti u regionu.
Cipras je na zajedničkoj konferenciji za novinare sa srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem i bugarskim premijerom Bojkom Borisovim, nakon trilateralnog sastanka u Solunu, naglasio da Evropska komisija podržava napore za evropsku perspektivu Balkana.
"Mi potpuno podržavamo evropski put Srbije", rekao je Cipras.
On je istakao da je želja da Srbija ispuni sve uslove na tom putu i postane punopravni član EU.
Govorio je o i situaciji u Makedoniji, ukazavši na neophodnost stabilnosti i mira u toj zemlji, dodajući da je važno da se vodi dijalog i iznađe zajedničko prihvatljivo rešenje vezano za ime, koje je, kako je podvukao, preduslov za podršku Atine Skoplju na putu u EU.
"Pred nama je dosta izazova, ali i mnogo šansi u ekonomiji, energetici, upravljanju krizama i slično, što treba da iskoristimo", rekao je Cipras.
I Borisov je istakao podršku evropskom putu Srbije.
"Cipras i ja smo obećali da ćemo učiniti maksimum da naši prijatelji iz Srbije dobiju mesto koje im pripada, kako bi se pridružili Sloveniji, Hrvatskoj, Grčkoj, Rumuniji i Bugarskoj u EU", istakao je on.
Rekao je da bi trebalo Srbiji reći vremenski okvir kada je moguće ostvariti perspektivu za pristupanje EU, na čemu inače inisistira predsednik Aleksandar Vučić.
"Ne treba da kažemo tačnu godinu, ali mladi ljudi, naučnici, nove generacije treba da znaju koje su perspektive za tri ili pet godina, da bi mogli, kao i političari, da daju maksimum kako bi se osiguralo blagostanje", objasnio je Borisov.
On je rekao da je poznato da postoji ogromna razlika između zemalja koje su članice EU i koje to nisu i da članstvo utiče da građani ne napuštaju region.
Borisov je kazao da EU ne treba da zapostavi zapadni Balkan, jer postoje ambicije nekih zemalja da utiču na region.
"Nemamo ništa protiv da nas vole, ali ne i da imaju uticaj na političke sisteme na Balkanu", poručio je on.
Bugarski premijer je preneo da ima optimističnije poglede po evropsku perspektivu zapadnog Balkana nakon Samita u Trstu, pošto su obavezu za region prezele Nemačka, Italija i Austrija.
Kazao je da su Grčka, Bugarska i Srbija deset puta snažnije ako sarađuju, a smatra da postoji i jedinstvena šansa da Balkan zameni Veliku Britaniju, kao tržište od 20 miliona stanovnika.
Aleksandar Vučić rekao je da su Grčka, Bugarska i Srbija zajedno, ne samo tri puta, već desetostruko snažnije nego kada istupaju pojedinačno.
"Snažniji smo kad smo zajedno nego kad nastupamo odvojeno. Mogli bismo taj model da koristimo česće i da se po različitim pitanjima postavljamo jedinstveno i zajednički i time dobijamo neuporedivo bolje rezultate za naše tri zemlje. Spremni smo po svim pitanjima spoljnim i unutrašnjim izazovima zajednički da delujemo, a u skladu sa evropskim principima, evropskim standardima", rekao je predsednik Srbije.
Dodao je da je zahvalan Ciprasu i Borisovu na podršci koju pružaju Srbiji na evropskom putu, te naveo da očekuje još snažniju podršku u narednom periodu.
"Spremni smo da sa Grčkom i Bugarskom učestvujemo u različitim projektima, koji su od ekonomskog inetresa za sve tri zemlje, ali i političkog interesa za naše zemlje i nacije", rekao je Vučić.
Novinarima je preneo da je na trilateralnom sastanku razgovarano o brojnim infrastrukturnim projektima, povezivanju građana, poslovnih ljudi, i kako i na koji način da zajednički postižemo najbolje rezultate.
Partizan pao u Turskoj, prosuo sve u poslednjoj četvrtini: Osmani presudio crno-belima
Zvezdu njen div vodi u Top 10 Evrolige! Džoel Bolomboj se vratio u Arenu i odmah srušio Makabi
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!