Kako je objavljeno iz Haga, raspravno veće je, 17. jula, dalo vlastima u Beogradu rok od tri nedelje da izlože svoj stav o zahtevu tužiteljke.
Tribunal već dve godine i po godine traži od vlasti Srbije da uhapse i izruče zvaničnike SRS Petra Jojića i Vjericu Radetu, koje je optužio da su da su uticali na svedoke u haškom procecu protiv njihovog partijskog vođe Vojislava Šešelja, tako što su ih pretnjama, ucenama i mitom nagovarali da promene iskaze ili da ne svedoče.
Trećeoptuženi radikal Jovo Ostojić nedavno je umro u Srbiji.
Nalog za hapšenje radikala, optuženih za nepoštovanje suda, Tribunal je vlastima u Beogradu uputio u januaru 2015.
S proleća prošle godine, Veće za ratne zločine Višeg suda u Beogradu odlučio je, međutim, da nema zakonskih osnova za hapšenje i izručenje troje radikala, zato što zakon Srbije o saradnji s Haškim tribunalom predviđa obavezu izručenja samo optuženih za ratne zločine, a ne i za nepoštovanje suda.
Upravo zapisnike s tih zasedanja beogradskog suda, na osnovu kojih je doneta odluka da Srbija nije obavezna da izruči Jojića i Radetu, sada traži haška tužiteljka Dajana Elis.
U današnjem dokumentu Tribunala piše da je tužiteljka Elis 25. maja i 5. juna ove godine tražila od vlasti Srbije zapisnike s "dva zasedanja" Veća za ratne zločine Višeg suda u Beogradu.
Kako piše u dokumentu Tribunala, na prvi zahtev odgovorio je predstavnik beogradskog Višeg suda, ali samo u vezi sa "formalnostima" oko tog zahteva. Na drugo pismo iz Beograda nije stigao nikakav odgovor.
Tribunal je 5. oktobra 2016. izdao međunarodni nalog za hapšenje Jojića, Radete i Ostojića, ocenjujući da je zvanični Beograd nekoliko puta odbio da postupi po nalogu suda, uhapsi i u Hag izruči troje radikala.
Na zahtev Tribunal, Interpol je, krajem aprila ove godine, za optuženim radikalima raspisao "crvene poternice". Haški tribunal je Srbiju nekoliko puta prijavio Savetu bezbednosti UN zbog nesaradnje u slučaju članova SRS.
Lider radikala Vojislav Šešelj je prvostepenom presudom Tribunala, u martu prošle godine oslobođen krivice za zločine u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH, 1991-93. Tužilaštvo je na tu presudu uložilo žalbu, a pravosnažna presuda se očekuje. Od novembra 2014, Šešelj je na privremenoj slobodi u Srbiji.
Zvezda zgazila rivala i popela se na vrh ABA lige: Zamalo stotka, a crveno-beli igrali u drugoj brzini!
Bivši fudbaler Zvezde automobilom udario ženu: Lekari joj se bore za život
Za Božić i do +15 stepeni, pa obrt: Ovakvoj prognozi se niko nije nadao, Čubrilo otkrio šta nas čeka u januaru
Oženio se Kebin sin u tajnosti: Supruga mlađa od njega 15 godina, otkriveni detalji
Tužilaštvo se oglasilo zbog Jovana Mijatovića: Bivši fudbaler Zvezde automobilom udario ženu