On smatra da je to pokušaj Vučića da učvrsti poziciju Beograda u predstojećim pregovorima sa Prištinom.

"Ako bi javnost u Srbiji potvrdila da je Kosovo deo Srbije, vlada bi u tom slučaju mogla da se pozove na domaću javnost i njihovo mišljenje u nastojanju da odbrani svoju pregovaračku poziciju", rekao je Brusis za Glas Amerike.

On podseća da su sličan "mehanizam" premijer Mađarske Viktor Orban u slučaju konsultacija o pitanju migranata u toj zemlji, kao i bivši britanski premijer Dejvid Kameron za inicijativu referenduma o 'Bregzitu' u Britaniji.

Irinej: Ono što se pokloni zauvek je izgubljeno

U kontekstu prvih komentara i procena šta stoji iza Vučićeve inicijative, te ocena da srpski predsednik želi da prebaci odgovornost na druge, Brusis kaže da je on pre tumači kao "strategiju da umeša druge u preuzimanje odgovornosti", kao i "istraživanje opsega za priznavanje Kosova".

"Glavna svrha njegove inicijative je pokušaj da napravi istraživanje javnog mnjenja i dobije ođek, pre nego da postigne konsenzus među različitim pozicijama", kaže nemački analitičar za Glas Amerike.

Radio podseća da su Beograd i Priština već 12 godina u pregovorima.

Briselski sporazum koji važi za najveći korak napred doneo je male rezultate, a pred Srbijom stoji poglavlje 35, koje će biti i najveća prepreka za njeno pridruživanje Evropskoj uniji.

"Predsednik Vučić sve vreme nastoji da zadrži aktivnu ulogu u postizanju dogovora", ističe Glas Amerike.

I Nikola Burazer, programski direktor Centra savremene politike kaže za VOA da Vučićevu najavu treba shvatiti pre svega kao pripremu javnosti na krupne korake u nastavku pregovora, pre svega na sporazum o punoj normalizaciji odnosa, koji će vrlo verovatno biti veoma nepopularan.

"Predsednik svakako nastoji da podeli odgovornost za takve nepopularne postupke i pronađe podršku, čak i među svojim najžešćim kritičarima", kaže Burazer za američki radio i dodaje da se Vučić svakako vodi i svojim političkim interesima, ali je, ističe, jasno je da je pokretanje otvorenog društvenog dijaloga o Kosovu veoma pozitivan korak.

Ostaje da se vidi, naravno, kako će najavljeni dijalog uopšte izgledati, kaže on.

Pacoli: Vučić prihvatio novu realnost na Kosovu

Trenutno, gledano sa pozicije običnih ljudi, te ako se vidi ko su sve zainteresovane strane koje treba da učestvuju u ovom dijalogu, nema šansi za iole perspektivan dijalog.

SANU je institucija koja je i sama u velikom problemu, jer je podeljena, ali i sa velikim padom ugleda među građanima Srbije, koji pokušava godinama unazad da povrati, navodi Burazer.

SPC je u velikoj meri zavisna od državnih subvencija, a što se tiče opozicije, kako objašnjava novinar nedeljnika Vreme Dejan Anastasijević, "većina njih nema stav prema Kosovu, a i oni koji ga imaju - bolje da ga nemaju".

Kosovo - unutrašnji društveni dijalog Aleksandar Vučić
Mondo/ Stefan Stojnaović 

Ono što je nesporno, navodi, je kupovina vremena, ne samo za lidere u Srbiji, već i u Prištini.

Poziv na dijalog srpskoj eliti može da se tumači i kao "ispipavanje terena" , a poziv opoziciji kao isterivanje na čistinu, koje će Vučiću omogućiti da izvuče reakcije tako da ubuduće tačno zna šta može da očekuje, kaže Anastasijević.

Glas Amerike se osvrće i na komentare na društvenim mrežama, gde preovlađuje stav da je sve ovo samo priprema terena za priznavanje Kosova.

Evo zašto je potreban unutrašnji dijalog o Kosovu

"Ne verujem da je u pitanju najava priznanja Kosova, budući da se od Srbije u okviru pregovora o članstvu u EU ono i ne očekuje. Ono što se zahteva, međutim, jeste pravno obavezujući sporazum o punoj normalizaciji odnosa, za koji se već više od tri godine zna da će predstavljati konačnu fazu pregovora i uslov za zatvaranje pregovaračkog poglavlja 35. Za ovaj sporazum se može reći da će predstavljati 'de facto' priznanje kosovske nezavisnosti i svakako je neophodno pripremiti javnost na ovaj korak, što je vlada do sada izbegavala da učini", rekao je Burazer za Glas Amerike.