"Evropska unija ne sme da izneveri ocekivanja koja bi Tesla, bez sumnje, imao od nje. Svim Evropljanima bi trebalo da bude pružena mogućnost da učestvuju u evropskom projektu i ubiru plodove njenog potencijala za promene.

To je tačno ono što veći deo populacije na Balkanu žželi. Lideri EU ne mogu da garantuju da ce proces ulaska biti brz i lagan, ali samo oni mogu da osiguraju da putovanje bude vredno cilja", naveo je Solana u autorskom tekstu "Balkan između sukobljenih polova", objavljenom na sajtu Project Sindicate.

Solana navodi da zemlje regiona žžele da učestvuju u "evropskom projektu", ali da ujedno čine deo sveta koji je politički i kulturološški među najkomplikovanijima na planeti, prenosi B92.

"Nema jasnije ilustracije za opterećenu proššlost i sadaššnjost ovog regiona, od žživota i nasleđa jednog od njegovih najizvrsnijih sinova - fizičara i izumitelja Nikole Tesle", napisao je Solana.

Bivši ššpanski ššef diplomatije navodi da je Tesla rođen u srpskoj pravoslavnoj porodici u gradu koji je sada deo Hrvatske, pa je njegova nacionalnost "predmet rasprave u regionu".

"Tesla je verovao da bi naučni napredak trebalo da stvara mostove između zemalja i da se kroz to postigne univerzalni mir. Međutim, postoje oni i u Hrvatskoj i u Srbiji koji žžele da upodobe njegovo nasleđe na neprimeren način", navodi Solana.

Navodeći reči svoje naslednice, Federike Mogerini, da bi "Balkan lako mogao da postane jedna od ššahovskih tabli na kojima velike sile igraju svoju partiju", Solana ističe da je region uvek bio "smešten" između sukobljenih polova, koji projektuju svoju moć kroz isprepletane ekonomske, političke, istorijske i kulturne veze.

Mekalister: Kraj pregovora - sporazum s Kosovom

Solana kažže da su ratovi iz devedesetih u bivššoj Jugoslaviji za Evropsku uniju uvek označavali veliki neuspeh, a da je pokuššaj da se bivšše republike uvuku u Uniju doneo različite rezultate.

"Istovremeno, demokratski standardi na Zapadnom Balkanu dožživljavaju eroziju, a druge zemlje sa jakim uticajem - Rusija, Turska i Mađarska, u kojoj EU nije uspela da zaustavi autoritarni nalet Viktora Orbana - nude alternativne političke modele", pišše Solana.