Predsedavajući delegacije EP za Srbiju Eduard Kukan kaže za Tanjug da Srbija treba da poradi više na primeni zakona, posebno kada je reč o pravosuđu i slobodi medija.

Kukan je, posle dvodnevnog sastanke Odbora za stabilnost i pridruživanje između delegacija Evropskog parlamenta i Skupštine Srbije, naglasio da se tokom otvorene i prijateljske diskusije nisu prikrivale i kritičke pozicije evropskih parlamentaraca, kao ni objašanja data od srpskih kolega.

"Primetili smo da i dalje postoje razlozi za zabrinutost, na prvom mestu zbog reforme pravosuđa i slobode medija. Naše kolege u Srbiji imaju dobro zakonodavstvo u ovim oblastima, ali ono što nedostaje jeste primena zakona u svakodnevnom životu. Rekli smo im da očekujemo da vidimo pomake u tom pogledu", dodao je on.

Kukan očekuje da do 2025. godine Srbija zakuca na vrata EU, a da je Unija "neće pustiti dugo da čeka".

"Biću vrlo pažljiv sa rečima, da ohrabrim naše prijatelje u Srbiji, ali i da ostanem prizeman i realističan. Mislim da će za vreme pet godina mandata nove Evropske komisije i novog saziva EP ( 2019 - 2025) Srbija kucati na vrata EU, a da je EU neće pustiti dugo da čeka", poručio je Kukan u izjavi za Tanjug.

EU: Do 2019. bez novih članica sa Balkana

Kukan kaže da su na kraju sastanka usvojene zajednička Deklaracija i preporuke.

"U tom dokumentu smo sa zadovoljstvom primetili da je u Srbiji došlo do napretka u procesu pristupanja EU, što se ogleda u broju otvorenih poglavlja. Realistično je da očekujemo da do kraja godine budu otvorena još neka poglavlja u pregovorima o članstvu", izjavio je Kukan u razgovoru za Tanjug.

Kukan, koji je i predsednik Spoljnopolitičkog odbora EP, kaže da je opšti zaključak poslednjeg sastanka Parlamentarnog odbora EU i Srbije pre svega "pozitivan osećaj" zbog napredovanja Srbije u procesu evrointegracija.

Izvestilac EP za Srbiju Dejvid Mekalister rekao je ranije da je Unija spremna za nove članice posle 2019. godine, kako je naveo i predsednik EK.

Pismo koje otkriva KADA Srbija ulazi u EU?!

Mekalister je potvrdio da je Unija spremna za pristupanje Srbije, šefovi država i vlada su takođe dali podršku procesu proširenja, a sledeći predsedavajući Savetom EU, Bugarska, je navela da će proširenje biti jedan od prioriteta njihovog predsedavanja, navodi se u saopštenju parlamenta.

Mekalister je naveo da rok za okončanje pregovora ne postoji, on zavisi od napretka zemlje u pregovorima i dodao da veruje da će biti otvorena tri poglavlja do kraja godine, što bi bila nagrada za napore koje je Srbija uložila u ovom procesu.

Sastanak kojim su kopredsedavali Edvard Kukan, predsednik delegacije Evropskog parlamenta, i Vladimir Orlić, na čelu delegacije Narodne skupštine Republike Srbije, održan je juče i danas u sedištu EP u Strazburu.

Orlić je rekao da je veliki broj obaveza pred Srbijom i svim njenim institucijama, da su izazovi na putu usklađivanja zakonodavstva značajni, da je neophodno zalaganje svih činilaca u društvu, ali da su prioriteti jasni što se Srbije tiče - sveobuhvatne reforme i punopravno članstvo u Evropskoj uniji.

On je informisao kolege da je podrška procesu pristupanja Srbije EU 50 odsto, a podrška građana reformama veoma visoka, 66 odsto. On je istakao da je to je ohrabrujuća činjenica, ali i izuzetno velika odgovornost svih koji kreiraju javne politike u Srbiji.

Predstavnici Narodne skupštine i Evropskog parlamenta, složili su se da je Evropska unija najznačajniji trgovinski partner Srbije,ali i najveći donator u prethodnih 15 godine i da je potrebno stalno izveštavati građane o tome. S obzirom da je stalna težnja Unije i država članica veća stabilnost u neposrednom susedstvu, onda je neophodno ponuditi jasnu perspektivu pridruženja Zapadnom Balkanu, zaključili su oni.