Povodom 17 godina od pada bivšeg predsednika SR Jugoslavije i haškog optuženika Slobodana Miloševića, Dačić, u razgovoru za "Kurir", tvrdi da Milošević tada "nije ni izgubio izbore".

"Tu je važno reći da on nije ni izgubio na izborima, jer Koštunica nije imao više od 50 odsto, već je posle 5. oktobra izborna komisija pod pritiskom poništila izbore na Kosovu. Koštunica je tako dobio jedva nešto preko 50 odsto. Jednostavno, oni nisu hteli ili smeli u drugi krug. To je bila unapred smišljena akcija. Da li bi Sloba izgubio u drugom krugu, ostaje pitanje, ali u prvom sigurno nije izgubio. Neka narod danas sam oceni te događaje", kaže Dačić za "Kurir".

Dačić smatra da će izručenje Miloševića Haškom tribunalu ostati ubeleženo u srpskoj istoriji, te da je suđenje Miloševiću "bilo suđenje celom srpskom narodu".  

 "Nije tragedija što je pao, to je možda i korisno, ali njegovo suđenje je bilo suđenje Srbiji i srpskom narodu. I nisu mogli da ga osude. To je najvažnije. zato su ga i ubili pogrešnim lekovima, za šta postoje dokazi", tvrdi Dačić.

Ipak, na pitanje da li može da se traži pravda pred pred međunarodnim institucijama, pošto već tvrdi da "ima dokaze da je Milošević ubijen", prvi čovek socijalista kaže:

"Sad je kasno, ali bi možda trebalo... Ali ne vlast, nego pravni zastupnici Miloševića. govorio sam to više puta, ali postaviću to pitanje advokatima da vidimo šta može da se uradi", rekao je Dačić za "Kurir".

Slobodan Milošević- proročanstva i promašaji VIDEO

Podsetimo, 24. septembra 2000. godine bivši predsednik SR Jugoslavije, a potonji haški optuženik Slobodan Milošević, izgubio je izbore za predsednika SRJ.

Na izborima za šefa Savezne Republike Jugoslavije, koju su tada činile Srbija i Crna Gora, pobedio je Vojislav Koštunica, kandidat Demokratske opozicije Srbije (DOS).

Tadašnji kandidat DOS-a i lider DSS-a Vojislav Koštunica pobedio je sa 2.470.304 (50,24 odsto) glasa, a Milošević je osvojio 1.826.799 glasova, odnosno 37,15 odsto.

Predsednički izbori su održani istovremeno sa izborima za parlament SRJ i lokalnim izborima u Srbiji.

Pobedom udružene opozicije (DOS) na izborima u Srbiji i SRJ, završila se desetogodišnja autokratska vladavina Slobodana Miloševića.

"VOLIM I JA VAS": Svi Slobini momenti (VIDEO)

Ne želeći da prihvati poraz, do tada vladajuća Socijalistička partija Srbije i njen lider Milošević izazvali su postizbornu krizu koja je zapretila ozbiljnim sukobima i nasiljem.

DOS je pozvao na demonstracije zbog nepriznavanja rezultata izbora za predsednika SRJ, a kriza je okončana 5. oktobra posle masovnih protesta širom Srbije.

Slobodan Milošević uhapšen je 1. aprila 2001. godine, a na osnovu Uredbe Vlade Srbije izručen je Tribunalu u Hagu 28. juna 2001. Pred Haškim tribunalom je 27. maja 1999. optužen, zajedno sa još četvoricom visokih funkcionera SRJ i Srbije, za zločine protiv čovečnosti i ratne zločine počinjene na Kosovu. Novu optužnicu protiv Miloševića Haški tribunal podigao je 9. oktobra 2001. za ratne zločine u Hrvatskoj, a 23. novembra za genocid nad Muslimanima i Hrvatima u BiH. Suđenje Miloševiću u Hagu počelo je 12. februara 2002. godine.

Umro je 11. marta 2006. godine u pritvorskoj jedinici Haškog tribunala. Uzrok smrti, infarkt miokarda, utvrđen je dan kasnije posle izvršene obdukcije, u kojoj su pored holandskih učestvovali i patolozi sa VMA, pukovnici dr Srbislav Ilić i dr Ivica Milosavljević. Kako je tada saopšteno iz Haškog tribunala, patolozi su ustanovili dva srčana oboljenja od kojih je Slobodan Milošević bolovao, što bi, kako su izjavili, moglo da objasni srčani udar.