Osvanula je nova svetska finansijska afera. Više od 13 miliona dokumenata procurelih iz dve agencije i 19 poslovnih registara of-šor zona, otkrivaju muljanja najbližih saradnika svetskih lidera, ali i Madone, Bona Voksa, i mnoštva svetski poznatih kompanija.

ŠTA SU PAPIRI

Ogromna baza "procurelih" podataka i dokumenata iz advokatske kompanije specijalizovane za of-šor bankarstvo, koje koriste bogataši i kompanije kako bi zaštitili svoj novac od poreske službe.

Ova baza sadrži 13,4 miliona dokumenata, među kojima su i papiri o porezu nekih od najbogatijih ljudi i kompanija širom planete.

Najveći deo podataka dolazi iz "Eplbija" (Appleby), advokatske kancelarije sa Bermude koja klijentima omogućava bankarsko poslovanje u zemljama niske ili nepostojeće poreske stope.

KO JE NABROJAN?

Međunarodno poznata imena, kao što su "Najk" (Nike) ili "Epl" (Apple), pominju se u papirima zbog navodnog korišćenja agresivnih metoda izbegavanja poreza. Tu su i britanska kraljica Elizabeta II, Bono iz grupe U2, fudbalski klub Everton...

ŠTA JE PROBLEM?

"Eplbi" je saopštio da "nema dokaza" da je bilo šta urađeno u neskladu sa zakonom, ali je otkriće da poznate firme i bogataši koriste maštovite metode izbegavanja poreza izazvalo burne reakcije javnosti.

U teoriji, of-šor bankarske usluge dostupne su svima, mada visoke naknade za ovu uslugu u praksi znače da samo najbogatiji mogu da je koriste. Ovakvo bankarstvo je, opet u teoriji, u potpunosti u skladu sa zakonom, ali se smatra nepoželjnim upravo zbog "rupa" kroz koje je moguće izbeći plaćanje poreza.

Sa pravne, i kod nas teško prevodive strane, ovakvo "izbegavanje poreza" (tax avoidance) podrazumeva korišćenje "rupa" u zakonu kako bi se porez smanjio, dok je pravo izbegavanje (tax evasion) zločin koji podrazumeva nelegalne metode i sa sobom povlači kaznu.

ŠTA JE U DOKUMENTIMA?

Izvodi iz banaka, e-mailovi i podaci o kreditima i pozajmicama kompanije "Eplbi" koja ima kancelarije na lokacijama kao što su Bermuda, ostrvo Man, Devičanska i Kajmanska ostrva, Mauricijus, Sejšeli…

Drugi dokumenti stižu iz specijalističke kompanije "Asiaciti trast" iz Singapura, kao i 19 korporativnih registara iz vlada zemalja koje bogatima omogućavaju privatnost.

DA LI JE TO SVE?

"Rajski papiri" nisu još uvek u potpunosti dostupni javnosti, a prvi ih je objavio "Zidojče cajtung" i podelio ih sa Međunarodnim konzorcijumom istraživačkih novinara (ICIJ).

Ta organizacija obećala je da će u narednom periodu objaviti još mnoštvo priča o strategijama multinacionalnih kompanija za prebacivanje prihoda u zemlje u kojima je poreska stopa niska. Mediji širom sveta nestrpljivo očekuju najavljeni ekspoze o "svetu privatnih aviona i jahti" u mestima koje bogataši nazivaju "raj za porez".