Hrvatskoj policiji je javljeno da je u 9.04 po lokalnom vremenu Todorić pozvan u policijsku stanicu u Londonu gde je uhapšen prema Evropskom nalogu.

Ivica Todorić na CRVENOJ POTERNICI Interpola

 N1 javlja da se Todorić sam predao.

I Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske potvrdilo je danas da je osnivač posrnulog hrvatskog koncerna Agrokor Ivica Todorić uhapšen u Londonu.

U međuvremenu je objavljeno da je Todorić pušten da se brani sa slobode nakon što je platio kauciju od oko 100.000 funti.

Todorić je pušten na slobodu uz mere opreze. Platio je 100.000 funti, oduzet mu je pasoš i određeno nošenje sigurnosnu narukvice.

Međutim, Todorić je novinarima nakon što je pušten na slobodu nije rekao da ima sigurnosnu narukvicu.

Sledeće ročište zakazano je za april.  2018. godinu. Pasoš je navodno oduzet i njegovoj supruzi Vesni.

Nakon što je puštena na slobodu oglasio se i sam Ivica Todorić koji je rekao da je njegovo puštanje na slobodu "jedna mala pobeda".

"Drago mi vas je videti. Idem kući. Danas je ovo jedna mala pobeda. To puno znači", rekao je Todorić u prvom obraćanju medijima, prenosi "Jutarnji list".

Hrvatski mediji ranije su preneli da Todorić planira da od britanskog suda zatraži da ga oslobode uz jemstvo.

Todorić je pred Vestiminsterskim sudom u Londonu rekao da će se usprotiviti ekstradiciji iz Velike Britanije u Hrvatsku, preneo je Rojters.

Todorićeva IMPERIJA: Ostrvo, jahte, vile...

Navodno je hrvatska vlast policiji u Britaniji dala Todorićevu adresu u Londonu.

Premijer Andrej Plenković rekao je da je o Todorićevom hapšenju obavešten danas tokom obilaska međunarodnog sajma knjiga, Interliber, koji se održava u Zagrebu.

"Sada sledi uobičajena procedura... Todorić ima prava kao optuženi i verujem da će ih koristiti i ne želim o vremenskim okvirima da spekulišem", rekao je Plenković novinarima u Zagrebu.

On nije želeo da odgovori na pitanje je li hrvatsko pravosuđe znalo gde se Todorić nalazi i da li je Britancima dostavilo njegovu londonsku adresu, kako su to objavili hrvatski mediji.

----------------------------

Kriza Todorićevog koncerna postala je vidljiva kada je početkom ove godine rejting agencija "Moddy s" objavila procenu da postoje izgledi da "Agrokor" ove godine bankrotira.

S obzirom na činjenicu da u okviru Agrokor koncerna posluje 61 kompanija u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Srbiji i Crnoj Gori, neizvesnost je zahvatila čitav region. Ova kriza je dovela u pitanje i posao za oko 60.000 ljudi koji su zaposleni u Agrokoru, od čega je oko 20.000 van Hrvatske.

O veličini Agrokora govori i podatak da ovaj koncert direktno utiče na blizu 3 odsto hrvatskog BDP-a. U Srbiji Agrokor je vlasnik velikih maloprodajnih lanaca IDEA, Mercator S i Roda, kao i kompanija Dijamant Zrenjanin, Frikom, Kikindski mlin i "Mivela". U Hrvatskoj u sastavu koncerna posluju poznate kompanije poput "Belja", "Jamnice", "PIK Vrboveca", "Solane Pag", "Leda", "Zvijezde", ali i veliki maloprodajni lanac Konzum kao i "Tisak".

U prvih mah, posle izbijanja ovog finansijskog skandala, izgledalo je da će poverioci Agrokora, pre svega velike banke poput SBER banke, VTB banke i drugih krenuti u proces rešavanja ovog problema i konsolidacije dužnika. Vrlo brzo se uključila i hrvatska vlada, očigledno se rukovodeći američkim principom "Too Big To Fail" (ustanovljen na početku velike finansijske krize 2008. godine u SAD-u) ili čak da se ne dozvoli da banke-poverioci (najveći poverioci su upravo ruske banke) samostalno odlučuju o sudbini Agrokora.

Tako je u Saboru po hitnom postupku usvojen "lex specialis", zakon koji je u hrvatskoj javnosti vrlo brzo dobio nadimak "Lex Agrokor", a koji omogućava hrvatskoj vladi da uvede prinudnu upravu u kompanijama od strateškog značaja za hrvatsku ekonomiju. Pošto vlasnik Agrokora Ivica Todorić nije imao puno izbora, zatražio je od hrvatske vlade da po ovom novom zakonu uvede prinudnu upravu u tom koncernu.