Gradonačelnik je novinarima u Skupštini grada, uoči početka sednice, rekao da grad na računu sada ima 14 milijardi dinara, a da su za 2018. godinu predviđeni prihodi od 102,7 milijarde dinara, što je povećanje od 0,9 odsto u odnosu na ovu godinu.

Prihodi su, kaže, veći pre svega zahvaljujući većem broju zaposlenih u gradu, pa grad prihoduje više od poreza na plate, a to je, kako je dodao, najzdraviji način da se obezbedi održivost budžeta na duži rok.

"Novac ćemo uložiti u infrastrukturu, putnu i komunalnu, a izdvajaćemo i za one kojima će pomoć potrebna", rekao je Mali.

U tom smislu, podvukao je da će od 1. januara sve porodilje koje rađaju prvo dete dobijati dodatnih 10.000 dinara.

Inače, od države se za prvo dete već dobija nadoknada od 39.000 dinara, koja bi, na osnovu novousvojenog zakona trebalo da bude povećana na 100.000 dinara.

On je kazao da nezaposlene porodilje dobijaju još dodatnih 25.000 dinara.

"Imaćemo za 50 više ličnih pratioca nego što imamo ove godine. Dakle svako dete sa smetnjama u razvoju, trenutno ih ima 330, ima svog ličnog pratioca koji mu pomaže svakog dana u obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Imaćemo ih 380 prema budžetu za 2018. godinu, imaćemo personalnih asistenata 60 umesto 52 koje imamo trenutno, to su osobe koje pomažu osobama sa invaliditetom", kazao je Mali.

Naveo je da u socijalnom budžetu ima novca za završetak prihvatilišta za decu sa ulice, dodajući da je budžet sekretarijata za obrazovanje 19 milijardi dinara.

"Nastavljamo sa politkom da gradimo neke nove vrtiće za grad. Po pitanju kulture 10 odsto veći budžet 2018. nego 2017. godine", rekao je Mali i dodao da se očekuje otvaranje Narodnog muzeja u junu 2018. godine.

Mali je rekao da su nikada veće subvencije za poljoprivedu, da je povećan budžet za turizam i da je budžetom za narednu godinu 200 miliona dinara predviđeno za projekat "Da se radi i gradi po tvom".

"Sve ono što su građani Beograda kandidovali kao predlog šta treba i može da se uradi u Beogradu, mi ćemo sa tim izaći pred Beograđane, staviti na glasanje i u tu svrhu grad Beograd ima 200 miliona dinara", rekao je Mali.

Mali je kazao da je za oblast infrastrukture izdvojeno 3,8 milijardi dinara, najavivši da će iduće godine biti rekonstruisana ulice Kneza Miloša, 27. marta, Cara Dušana i Džordža Vašingtona.

"Hoćemo da nastavimo iduće godine da ulažemo u park Ušće. Postavićemo jarbol na Ušću na kojem će se vijoriti srpska zastava", kazao je Mali.

Naveo je da se nastavlja izgradnja kanalizacione mreže, rekonstrukcija terazijskog tunela i podzemnih prolaza na Terazijama.

"Sređivaćemo jedan po jedan trg", rekao je Mali i dodao da je nikada veći budžet gradske i prigradske opštine neće imati nego što je to predviđeno budžetom za 2018. godinu.

Ništa od isplate za treće dete do punoletstva

NEOSNOVANE KRITIKE...

Mali je odbacio pojedine kritike da se predlog gradskog budžeta našao pred Skupštinom bez prethodne javne rasprave, primetivši da je rasprava u gradskom parlamentu upravo - javna rasprava.

Mali je novinarima u Skupštini grada rekao da je predlog budžeta objavljen na sajtu grada 11. decembra, dan pre sednice Gradskog veća.

"Ne znam na koji način se drugačije vodi javna rasprava, nego što je to pred odbornicima Skupštine grada. Kada Veće da predlog, gradonačelnik ga obrazlaže pred odborncima, to je javna rasprava. Ako postoji druga, onda ja za nju ne znam", rekao je Mali novinarima.

Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd kritikovala je danas, uoči sednice skupštine, to što se Predlog odluke o budžetu grada za 2018. godinu nije našao na javnoj raspravi, što je, kako tvrde, predviđeno Statutom grada i poređala je u znak protesta 14 žutih "kasica-patkica".

Na opasku novinara koji godinama prate rad Skupštine grada da ni do sada nije bilo drugačije organizovane javne rasprave o gradskom bužetu, izuzev rasprave pred odbornicima, predstavnik Inicijative Dobrica Veselinović rekao je da je to pitanje za bivšu gradsku vlast, te dodao da Statut grada i nova strategija predviđaju organizovanje javnih rasprava, uvida, ekspertskih stolova...