• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kod Svilajnca pogon za tretman opasnog otpada?

Izvor MONDO/Tanjug

Na osnovu prijava u Srbiji se godišnje proizvede između 150.000 i 200.000 tona opasnog otpoda, a najveći deo tog otpada se u našoj zemlji ne prerađuje.

To se događa jer Srbija nema odgovarajući broj adekvatnih postrojenja, rekao je ministar zaštite životne sredine Goran Trivan.

"Ovaj otpad se deli na dva dela, jedan manji - komunalni, a drugi veći industrijski. U tom istorijskom otpadu postoji i deo opasnog. Prema istraživanjima inspekcije Ministarstva za zaštitu životne sredine iz 2014. godine, u Srbiji ima 70 lokacija na kojima se nalazi industrijski otpad. Mi ponovo radimo proveru tih preduzeća da bismo utvrdili šta se sve tu i u kojim količinama nalazi", rekao je Trivan za "Politiku".

Ministar je naveo da nijedna lokalna samouprava nije pristala da se na njenoj teritoriji gradi pogon za preradu opasnog otpada, ali da Ministarstvo nije odustalo već je urađeno nekoliko projekata.

NOVA ekološka bomba kod Sombora!

Na osnovu urađenih ispitivanja i procene naših stručnjaka, koji rame uz rame stoje sa svetskim, možda bi moglo da se razgovara o tome da postojeća termoelektrana "Morava" kod Svilajnca postane mesto gde bi se radio fizičko-hemijski tretman opasnog otpada, rekao je Trivan.

Prema njegovim rečima, to je projekat "Elektroprivrede Srbije", jer se "Morava" polako gasi, a lokacija na kojoj se nalazi je odlična za ovaj posao.

On je naveo da bi vrednost te investicije mogla da bude oko 20 miliona evra, kapacitet oko 43.000 tona godišnje, ali da je to za sada samo ideja i njena realizacija zavisiće od odluke EPS-a.

Novi Sad: Našli više od 1.000 tona opasnog otpada

Prema njegovim rečima, budžet Ministarstva za zaštitu životne sredine veći je za 16 odsto u odnosu na prošlu godinu i iznosi 5,58 milijardi dinara, međutim, naglasio je da će budžet morati značajno da raste da bi svi planovi bili sprovedeni.

"Važno je da mi budemo shvaćeni, da imamo smislene planove, programe i projekte kojih nema dovoljno, a naše ministarstvo i te kako doprinosi budžetu", naglašava Trivan.

Kako kaže, Ministarstvo za zaštitu životne sredine je od taksi u državnu kasu uplatilo 10,2 milijardi dinara prošle godine.

Da li će opasan otpad Srbiji "doći glave"?

"Procena je da ćemo ove godine imati 11 milijardi. Pri tom, samo polovina tog budžeta završi u zelenom fondu. S tim novcem raspolaže Ministarstvo finansija, a ja se s tim ne slažem", rekao je Trivan, koji smatra da sav novac od taksi treba iskoristiti za zaštitu životne sredine.

Ministar kaže da, ukoliko želimo da živimo bolje, životna sredina mora da bude zdravija.

"Tu nema kompromisa. Onoliko koliko budemo imali para, toliko ćemo životnu sredinu učiniti boljom", zaključuje Trivan.

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Neko nebitan

Lepota!Usred Srbije!Bolje I da je ugase nego da to urade!Sjajan nacin da se i ovo malo mladih ljudi iseli u inostranstvo kao sto to vec rade! Svilajnac je ionako mala opstina sa ovim ce biti Jos manja!

Darvin

Ne mogu da verujem da ovako nesto moze da se izjavi a tek da se uradi. Nista mi nismo bolji od africkih zemalja kojima se redovno podsmevamo.

fićko

...i firma sa jednim radnikom mora da uvek zna šta i kako taj radnik radi...očigledno da je srbija u velikom problemu sa hemijskim i drugim zagađivačima i zagađenjima zemljišta reka jezera potoka izvora šuma poljoprivrednih naselja gradova i dr...izgleda da je dogogodišnje kriminalno ponašanje u srbiji postalo normalno i vreme je za ozbiljnu istragu od strane srbske vlade kako bi se došlo do stvarne povratne informacije...takođe da se uzmu veliki broj uzoraka zemljišta i vode na velikom broju sumnjivih lokacija kao i svih pijaćih voda za stanovništvo u celoj srbiji...tek tada se može govoriti o ključnim aspektima i opasnostima sa kojim je naše stanovništvo suočeno...

special image