"Program je završen znatno uspešnije od očekivanja, nadmašivši mnoge od makroekonomskih ciljeva. Srbija je uspela da se izvuče iz rupe", izjavio je šef misije MMF-a za Srbiju Džejms Ruf tokom objavljivanja izveštaja MMF-a povodom današnjeg isteka aranžmana iz predostrožnosi.

Posle višegodišnje stagnacije u periodu posle globalne finansijske krize, Srbija, prema rečima Rufa, ponovo beleži rast uz povećanje investicija i zapošljavanja.

"Puno toga je započeto na transformaciji zemlje u zrelu tršišnu ekonomiju, ali te reforme treba produbiti po završetku programa kako bi Srbija dostigla svoj maksimalni potencijal", poručio je Ruf.

Međutim, pozitivan završetak programa je, poručuju iz MMF-a, samo prvi korak u izgradnji snažne i dinamične ekonomije koja će biti u stanju da se nadmeće na globalnom nivou, navodi se u izveštaju.

Posle trogodišnjih napora preduzetih u sklopu programa sa MMF-om, srpska ekonomija je doživela preokret, a 2017. godine je budžet bio u suficitu, u odnosu na 2014. godinu kada je Srbija imala najveći deficit u Evropi.

MMF veruje u Srbiju: Sledeće godine rast 3,5%

Ekonomsko poverenje je poboljšano i povećana su ulaganja domaćih i stranih investitora.

Nezaposlenost je blizu istorijskog minimuma i beleži pad, banke su solidne, dok je nivo "problematičnih" kredita trenutno ispod pretkriznog nivoa, ocenjuje MMF.

Od ključnog značaja je, međutim, da se napredak nastavi, poručuje MMF, i da Vlada Srbije koncentriše svoje napore na podršku zemlji kako bi se po ekonomskoj snazi približila zapadnoevropskim zemljama.

"Za dostizanje tog cilja je važno da se izbegne egzodus kvalifikovanih srpskih radnika u potrazi za boljim životom", preporuke su MMF-a.

Među predlozima MMF-a, na Srbiji je da ojača sopstvene institucije kako bi podržala rast vođen privatnim sektorom, kao i da modernizuje poresku administraciju i javne usluge, pre svega školstvo i zdravstvo.

"Razoj finansijskog tržišta mora da prati šira upotreba dinara umesto evra", preporuka je MMF-a, kao i da se radi na smanjenju sive ekonomije i reformi državnih preduzeća.

Srbija je, ocenjuje se, restrukturirala svoju neefikasnu železničku kompaniju, uvela bolju naplatu duga u glavnim preduzećima za električnu energiju i gas i uspešno privatizovala Smederevsku železaru i mnoga druga preduzeća u državnom vlasništvu.

Trogodišnji aranžman iz predostrožnosti sa MMF-om dogovoren je krajem 2014.