Prema navodima portala Antena M, Mandića i osobe koje su mu bile u pratnji zaustavila je granična policija Republike Srbije i, zbog ilegalnog prelaska granice, privela ih nadležnom sudu u Prijepolju.

Mandiću je zbog suđenja za pokušaj terorizma na dan izbora 16. oktobra 2016. godine oduzet pasoš.

Nije baš jasno zašto je Mandić, ako jeste, ilegalno prešao granicu, kada se ona može preći samo uz ličnu kartu.

Prema saznanjima portala Vijesti, srpska policija je, nakon uzimanja izjave od Mandića, protiv njega podnela prekršajnu prijavu i privela ga sudiji za prekršaje nakon čega je lider DF-a pušten i nalazi se na teritoriji Srbije.

Mandić je, prema nezvaničnim informacijama, granicu prešao s predsednikom Opštinskog odbora DF-a Milanom Lekićem i aktivistima ovog saveza Vojom Pićanom, Nenadom Cuparom i Blažom Kotlajom. 

Mandić je navodno nakon privođenja i puštanja ostao u Srbiji.

Prema zakonu, on bi odmah nakon što je uhvaćen u ilegalnom prelasku granice i nakon kažnjavanja kod sudije za prekršaje morao biti vraćen u zemlju iz koje je došao, osim ako nije zatražio azil, što iziskuje posebnu proceduru. 

"DF hteo stradanje ljudi ispred parlamenta"

Pozivajući se na neimenovane izvore, Vijesti pišu da se Mandić u Beograd uputio na sastanak sa Andrijom Jovićevićem, koji je bio kandidat DF-a za predsednika na prošlogodišnjim izborima u Crnoj Gori, kao i da je ilegalni prelazak bio dogovoren.  

Prema nezvaničnim saznanjima ovog portala, Specijalno državno tužilaštvo danas će uputiti inicijativu veću Višeg suda u Podgorici da se lideru DF-a odredi pritvor do kraja suđenja. 

NSD: MANDIĆ NIJE BEŽAO, NITI ĆE BEŽATI

Nova srpska demokratija Andrije Mandića, inače, članica opozicionog Demokratskog fronta, odbacila je kao netačne navode da je predsednik te stranke priveden pri pokušaju da ilegalno napusti Crnu Goru.

"Andrija Mandić nikada nije bežao, niti će, iz Crne Gore", poručili su iz Nove srpske demokratije, članice DF uz navode da će sva "podmetanja" policije i tužilaštva kojima bi, hteli da ga "isteraju" iz Crne Gore, da se "razbiju u paramparčad", kao i lažna optužnica za državni udar.

Iz stranke podsećaju da je Mandić u momentu kada je saznao da je protiv njega podignuta optužnica za navodni terorizam bio u Beogradu, i da se istog trenutka vratio u Podgoricu.

NSD u saopštenju ocenjuje da su insinuacije o begu Mandića u Srbiju još jedan pokušaj demonstracije crnogorske policije da bi se, kako tvrde, vlastima u Crnoj Gori "omogućilo sitno manipulisanje činjenicama u dnevnopolitičke svrhe".

Mandić je, kako se navodi, juče boravio u Pljevljima, gde je imao unapred zakazane sastanke i prisustvovao promociji knjige člana političkog saveta NSD, Bojana Strunjaša, a nakon toga krenuo sa najvišim funkcionerima OO NSD Pljevlja u udaljeno selo Poblaće, na tromeđi Crne Gore, Srbije i Republike Srpske, kod simpatizera koji mesecima insistira da ugoste "svog predsednika".

U saopštenju se objašnjava da je pri tome Mandića, " uobičajeno, neustavno i nezakonito pratila policija" , koja je, kako se kaže, znala da je lokalni put kojim se on sa saradnicima kretao loše očišćen , i da ukoliko oni i uspeju da se probiju nizbrdo, svakako neće moći da se vrate, ali ih nisu upozorili na to.

Razlog za to je, tvrdi se u saopštenju, to što je policijska pratnja znala da će oni morati da se vrate drugim putem, kroz teritoriju Srbije, a da je Mandiću zbog procesa "Državni udar", zabranjeno napuštanje Crne Gore.

Umesto da Mandiću i delegaciji NSD pruže pomoć u nevolji, "pratnja" je, navodi se, "potrčala da dojavi kolegama iz policije Srbije da zaustave vozilo kojim su se oni vraćali, preko Jabuke, u Pljevlja".

U saopštenju NSD se navodi i to da će Mandić biti u CG "čim vozilo koje je poslato kao zamena za automobil oštećen u nanosima snega stigne po njega", navodi se u saopštenju .