Grening je bio među poslednjima koji su optuženi za zločine u Aušvicu.
Prema nemačkom listu "Špiglu" on je umro 9. marta u 97. godini, a vest je objavljena danas.
Njemu je 2015. godine izrečena kazna zatvora od četiri godine za "saučesništvo" u ubistvu 300.000 od milion ubijenih u Aušvicu, prenosi Rojters.
Nekadašnji esesovac i "računovođa" u logoru Aušvic ostao je na slobodi posle izricanja kazne zbog rasprave da li je u stanju da je izdrži.
Vrhovni sud u Nemačkoj krajem decembra prošle godine je odbacio njegovu žalbu i naveo da je sposoban da služi kaznu uprkos starosti, kao i da će u zatvoru dobijati odgovarajuću zdravstvenu negu. Molba za pomilovanje upućena u januaru zbog njegove starosti je takođe odbijena.
Suđenje nekadašnjem računovođi Aušvica odvijalo se u okviru zakasnelih procesa koji se tiču nacizma. Pored Greninga, sudilo se još Hubertu Cafkeu, Džonu Demjanjuku i Rajnholdu Haningu, koji su osuđeni.
Osuđeno je manje od 50 od ukupno 6.500 pripadnika SS-snaga koji su bili na službi u Aušvicu, objavio je "Špigl".
Kako navodi Rojters, Grening nije učestvovao u ubistvima, ali je od žrtava koje su pristizale u Aušvic uzimao novac i prebrojavao ga.
Grening je tokom suđenja priznao odgovornost i rekao preko svog advokata da je teško shvatiti slepu poslušnost koju je iskazivao prema nacističkom sistemu, čak i kada je prisustvovao užasnim zločinima u Aušvicu.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija
Mislite da će biti lako? Neće! Savo Milošević zna da će se Partizan mučiti do kraja godine