Vence su na spomen obeležje "Glasnik sa Straževice" položili ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović i ministar energetike i rudarstva Aleksandar Antić, predsednik Skupštine Beograda Nikola Nikodijević, predstavnici Opštine Rakovica i porodice poginulih.

Antić je kazao da će "se ova generacija svim snagama boriti za mir" i da "u Srbiji više nikada ne bude stradanja".


"Straževica je simbol razaranja, ali i otpora, žilavosti i upornosti srpskog naroda", kazao je Antić i dodao da je "dužnost svih da s posebnim pijetetom odaju počast onima koji su dali život za slobodu Srbije".

On je kazao da veruje da će se u Srbiji i dalje negovati patriotizam, ali da se "patriotizam više nikada neće ogledati u tome da se daju životi za Srbiju, već da se živi za Srbiju".

"Mi ćemo Srbiju razvijati na osnovu mira, stabilnosti, ekonomskog razvoja i boljeg kvaliteta života, ali nikada nećemo zaboraviti i uvek ćemo odavati počast žrtvama koje su dale živote za slobodu Srbije i tokom NATO agresije i svih oslobodilačkih ratova", istakao je ministar.

Antić je kazao da Vlada Srbije ima posebnu odgovornost da pomaže porodicama poginulih i ranjenih u napadu NATO.

Venci su danas ploženi i na mestu stradanja vojnika Gardijske brigade i pacijenata KBC "Dragiša Mišović." Položio ih je gradponačelnik Beograda Siniša Mali.

"U NATO bombardovanju Kliničko-bolnički centar "Dragiša Mišović" poginulo je sedam gardista i troje pacijenat. Danas im odajemo počast i nastavljamo da čuvamo uspomenu na njih, ali i sve druge koji su izgubili živote tokom NATO agresije" , rekao je Mali.

Srbija je danas, istakao je on, u potpunosti drugačija zemlja, koja se za sebe i svoju decu bori ekonomijom, izgradnjom novih kilometara auto-puteva i železničkih pruga, novih fabrika i otvaranjem novih radnih mesta.

Na taj način želimo da ostavimo ratna razaranja i strahote iza nas, a da u sadašnjosti gradimo bolju budućnost za našu decu, rekao je Mali.

Pošta stradalima je odata danas i u drugim gradovima u Srbiji.

Na današnji dan pre 19 godina su počeli avionski i raketni napadi NATO na tadašnju Saveznu Republiku Jugoslaviju, koji su trajali 11 nedelja i u kojima je, po zvaničnim izvorima, poginulo 2.500 civila i 1.000 policajaca i vojnika. NATO zločin:

Dan kada su se začule sirene (FOTO)