U ekonomiji je, prema izvoru Tanjuga, na jednom od sastanaka konstatovano da je "Srbija šampion u regionu", a u regionalnoj saradnji pohvaljena je njena konstruktivna uloga.
Izveštaj, koji će danas popodne biti zvanično uručen Beogradu, naglašava konstruktivnu ulogu Srbije u oblasti regionalne saradnje i dobrosusedskih odnosa, naglašena je konstruktivna i aktivna uloga Srbije i njena posvećenost bilateralnim odnosima sa svima susedima, te naglašava da je Srbija nastavila da uspešno upravlja migrantskom i izbegličkom krizom.
Opšta ocena pripremljenosti Srbije za članstvo glasi:
- Dobar nivo pripremljenosti u poglavljima kao što su pravo privrednih društava, pravo intelektualne svojine, nauka i istraživanje, obrazovanje i kultura i carine,
- Umeren nivo pripremljenosti zapaža u javnim nabavkama, statistici, monetarnoj politici i finansijskoj kontroli.
- Izvestan nivo pripremljenosti postignut je u borbi protiv korupcije, reformi pravosudnog sistema, borbi protiv organizovanog kriminala.
U tom se smislu navodi da je napredak ostvaren, recimo, izmenama i dopunama Krivičnog zakonika i to u delu koji se odnosi na privredni kriminal, izmenama zakona o organizaciji državnih organa u oblasti borbe protiv korupcije, organizovanog kriminala i terorizma, kao i zakona o zapleni i oduzimanju sredstava stečenih kriminalom.
U izveštaju se konstatuje da parlament i dalje nema efektivan nadzor nad izvršnom vlašću, zašta inače postoji.
Transparentnost, sveobuhvatnost i kvalitet donošenja zakona mora biti ojačan, kao i međupartijski dijalog. Usvajanje zakona po hitnoj proceduri mora biti smanjeno.
Uloga nezavisnih regulatornih tela mora biti poštovana, navodi se u izveštaju, a ustavne reforme moraju biti u skladu sa standardima EU u nekim oblastima.
Srbija je umereno pripremljena u oblasti reforme javne administracije, a određen napredak je učinjen usvajanjem nekih novih zakona, navodi se u izveštaju.
Srbija treba da primeni svoje reformske ciljeve, profesionalizuje i depolitizuje javnu administraciju, posebno na menadžerskim pozicijama i zadrži kvalifikovane ljude u administraciji koji se bave pitanjima EU.
Pravosudni sistem je ostvario određeni nivo pripreme, određeni napredak je učinjen, posebno kada je reč o starim slučajevima, ali ostaje zabrinutost zbog uticaja politike na pravosuđe.
Srbija je ostvarila određen nivo pripreme u oblasti borbe protiv korupcije, posebno u izmenama Krivičnog zakonika, ali ozbiljno se kasni u usvajanju novog zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije.
Policijske i pravosudne vlasti moraju da dokažu da mogu da istražuju, procesuiraju i sude slučajeve korupcije na visokom nivou na nepristrasan i operativno nezavisan način, dodaje se u izveštaju.
Srbija je usvojila pravni i institucionalni okvir za poštovanje ljudskih prava, ali treba osigurati njegovu konstantnu primenu, ukljujučući zaštitu manjina.
Nema napretka u oblasti slobode izražavanja, što je stvar za brigu. Dodatni napori neophodni su u unapređenju položaja osoba koje pripadaju diskriminisanim grupama - Romima, LGBTI i osobama sa invaliditetom i neophodno je usvojiti zakon o rodnoj ravnopravnosti.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!