Ustaški genocid i ubistvo 700.000 Srba, Jevreja i Roma u sistemu logora Jasenovac je najveći i najmonstruozniji zločin na Balkanu ikada, a spada među najveće zločine u istoriji.

Danas je crna mrlja pala na državu Hrvatsku koja je dozvolila da se ljudi sa odličjima zločinačkog ustaškog režima hvale i fotografišu.

Zagrebački portal Index.hr javlja da su muškarci, koji su se predstavili kao HOS-ovci (Hrvatske odbrambene snage), kada su razvili zastavu u mestu Jasenovac, van samog memorijalnog centra, rekli da su njihovi "saborci u domovinskom ratu" nevini i da su se "borili protiv banjalučkog korpusa".

I crnokošuljaši, koje predvodi hrvatski desničar Dražen Keleminec, najavili su da će danas izvesti performans u Jasenovcu. To se, ipak nije dogodilo, pošto je Keleminec, uz opiranje i primenu sile uhapšen.

Pogledajte fotografije incidenta:

undefined Jasenovac

I dok su osude nedavnog incidenta, za koji još nije ni dokazano da li se dogodio, u kom je učestvovao srpski desničar i osuđeni u Hagu za ratni zločin Vojislav Šešelj, stizale ekspresno, hrvatska policija nema informacija da se u Jasenovcu bilo šta dogodilo, a premijer Plenković ćuti.

Policijska uprava sisačko-moslavačka naime tvrdi da "nisu evidentirali" da je zastava s ustaškim pokličom "Za dom spremni" razvijena danas na području mesta Jasenovca niti na području Spomen parka Jasenovac.

"Policijski službenici nadležne policijske uprave sisačko-moslavačke nisu tokom današnjeg dana na području mesta Jasenovac niti na području obeležavanja komemoracije evidentirali događaj tokom kojeg bi bila razvijena zastava HOS (Hrvatske odbrambene snage). Takođe, napominjemo da takav događaj policiji nisu dojavili ni građani", navedeno je u policijskom saopštenju koje prenosi Hina.

U saopštenju se dodaje da će policija "povodom fotografije objavljene u medijima, proveriti sve okolnosti u kojima je fotografija nastala".

Ni premijer Hrvatske Andrej Plenković nije komentarisao incident, ali je izjavio da hrvatska vlada snažno osuđuje ustaške zločine u Drugom svetskom ratu i radi na prevazilaženju podela u društvu.

"Došli smo da odamo počast žrtvama ustaškog logora Jasenovac i još jednom izrazimo pijetet žrtvama i njihovim porodicama, isto tako da snažno osudimo zločinački režim, da damo počast žrtvama među kojima su bili i Jevreji i Srbi i Romi i Hrvati i antifašisti", rekao je Plenković novinarima posle komemoracije za žrtve ustaškog logora na kojoj nije bilo govora.

On je istakao da hrvatska vlada "jasno osuđuje te zločine i svojim delovanjem želi da radi na jasnom određenju prema totalitarnim režimima, negovanju kulture sećanja i na kulturi pomirenja".

Upitan o ponovnom bojkotu predstavnika udruženja Srba, Jevreja i antifašista i kritikama poslanika srpske manjine Milorada Pupovca, Plenković je rekao da je njegova Vlada napravila sve da se izbegnu tri komemoracije, da vodi dijalog i da je Pupovac član vladajuće većine.

On je izrazio nadu da će se kroz dijalog s tim organizacijama "doći u situaciju da ponovo bude jedinstvena državna komemoracija, jer žrtve Jasenovca to zaslužuju".

Na pitanje doprinosi li podelama i predsednica Kolinda Grabar-Kitarović, koja ponovo nije bila na državnoj komemoraciji, već je u petak u Jasenovac otišla sama, premijer je rekao da ona "sama može rastumačiti svoje poteze".

NIJE PRVI PUT...

Incidente na današnji dan HOS-ovci su pravili i prošle godine. Nekoliko bivših pripadnika Hrvatskih odbrambenih snaga (HOS) tada je stajalo kraj ploče poginulim saborcima u jugovslovenskim ratovima devedesetih Jasenovcu i uzvikivalo "Za dom spremni", za vreme komemoracije žrtvama tog ustaškog koncentracionog logora.

Državni vrh Hrvatske na komemoraciji u Jasenovcu

Ustaše su u Hrvatskoj "preformanse" imale i početekom meseca. Četrdesetak pripadnika vanparlamentarne Autohtone-Hrvatske stranke prava (A-HSP), obučenih u crno paradiralo je 8. aprila u centru Zagreba, noseći sliku američkog predsednika Donalda Trampa. Tim povodom oglasila se i Ambasada SAD, zgrožena zbog povezivanja Amerikanaca sa "gnusnom ideologijom fašizma".

Dva dana kasnije, takođe na Trgu bana Jelačića, pristalice zločinačke NDH slaveći dan njenog osnivanja 10. april razvili veliki transparent s ustaškim simbolima, kao i natpisom "Ubij Srbina!".

DAČIĆ: INCIDENTI BEZ PRESEDANA

Incident sa zastavom na kojoj je ispisan ustaški pozdrav na mestu gde se održavala komemoracija povodom stradanja Srba, Jevreja i Roma u jednom od najozloglašenijih koncentracionih logora, bez presedana je u modernoj Evropi, izjavio je danas ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

"Nigde se i nikad u Evropi nije desilo da se tako nešto dogodi", rekao je Dačić u izjavi za Tanjug i istakao da očekujemo bezuslovnu osudu od hrvatskog rukovodstva.

"Zamislite da li je moguće da se prilikom komemoracija u Ausvicu ili Mauthauzenu pojavi transparent sa nacističkim pozdravom 'Zig hajl'?! Očekujemo bezuslovnu osudu od hrvatskog rukovodstva, a ne relativizaciju događaja, koja u stvari znači relativizaciju zločina nad Srbima, Jevrejima i Romima. Takve osude nema, naprotiv, ustašama se podižu spomenici i nazivaju ulice i trgovi njihovim imenima", ukazao je Dačić.

On je rekao da sa ustašama i njihovim zločinima niko nije uporediv.

"Svako treba da osudi svoje zlo i samo tako se mogu graditi dobrosusedski odnosi. Zabrana ulaska u Hrvatsku ministru odbrane Vulinu je takođe čin bez presedana u Evropi. Srbija će odgovoriti, ali mi i dalje smatramo da je mnogo bolje tražiti zajedničke interese Srbije i Hrvatske, jer su naši odnosi od ključnog značaja za stabilnost celog regiona", poručio je Dačić.

BOJKOT DRŽAVE U JASENOVCU

Danajšnju službenu državnu komemoraciju u Jasenovcu bojkotuju predstavnici svih manjina osim romske. Juče su počast žrtvama Jasenovca odali antifašisti i Srbi, a pre toga i predstavnici jevrejske manjine.

Razlog odvojenim komemoracijama je veličanje ustaštva u Hrvatskoj kroz razne načine, posebno korišćenjem ustaškog pozdrava "Za dom spremni", iako je njegova upotreba zabranjena Ustavom.

Šta kaže Vulin na zabranu ulaska u Hrvatsku

Obeležavanje se organizuje u spomen na 22. april 1945. godine kada je došlo do proboja grupe zatočenika ustaškog logora smrti u Jasenovcu - Donja Gradina u takozvanoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.

Sistem koncentracionih logora Jasenovac predstavlja jedno od najvećih stratišta u Drugom svetskom ratu.

U Jasenovcu ponovo samo Srbi, Jevreji, antifašisti

U periodu između 1941. i 1945. godine u tom logoru ubijeno je stotine hiljada civila, najvećim delom Srba, kao i Jevreja i Roma, uključujući i desetine hiljada dece (logor u Jastrebarskom).

Ustaše klicale Trampu, Ambasada SAD zgrožena

Osim logora smrti u Jasenovcu - Donja Gradina, sistem koncentracionih logora obuhvatao je više lokaliteta na teritoriji današnje Hrvatske i BiH.