Gudal, koji je rođen 4. aprila 1914 godine, nije u terminalnoj fazi bolesti, ali kvalitet života mu je tako loš da je odlučio da ode u agenciju za eutanaziju u Bazelu.
"Jako mi je žao što sam doživeo toliku starost", rekao je ekolog u razgovoru za televiziju ABC povodom rođendana početkom aprila.
"Nisam srećan. Želim umreti. I nije to tužno, tužno je ako se to nekom brani", dodao je on.
"Mislim da neko star poput mene, mora imati puna građanska prava, uključujući pravo na asistirano samoubistvo", istakao je Gudal.
Eutanazija je ilegalna u većini zemalja sveta i u Australiji je bila zabranjena sve dok je savezna država Viktorija nije legalizovala prošle godine.
Ali zakon te države, koji stupa na snagu u junu 2019. godine, odnosi se samo na mentalno zdrave pacente u terminalnoj fazi bolesti, s očekivanim preživljenjem manjim od šest meseci.
O eutanaziji se raspravljalo i u ostalim australijskim državama, ali su predlozi odbijeni.
Organizacija Egzit Internešenel, koja organizuje Gudalovo putovanje, kaže da je nepravedno da "najstariji i najugledniji australijski državljani moraju putovati na drugu stranu sveta da bi dostojanstveno umrli".
"Spokojna, dostojanstvena smrt pravo je svih koji to žele. I ne bi trebalo da napuštaju dom da bi to ostvarili", piše na internet strani organizacije.
Aktivisti su pokrenuli kampanju kako bi Gudal i njegov asistent mogli sa avionsku kartu u ekonomskoj klasi zamene za biznis klasu. Dosad su sakupili više od 17,000 australijskih dolara - 13,000 američkih dolara.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca