Tom odlukom Apelacioni sud je naložio Višem sudu u Beogradu da ponovo odlučuje o pritvoru i da za svoju odluku navede jasne i argumentovane razloge, izjavila je danas Tanjugu portparol Apelacionog suda Mirjana Piljić.

Marjanoviću, koji je u pritvoru od hapšenja 15. septembra 2017, pritvor je 8. juna ponovo bio produžen pritvor za još 30 dana "zbog uznemirenja javnosti" (dve godine nakon ubistva!).

U svom detaljnom obrazloženju odluke Apelacioni sud je naveo da se žalbama Marjanovićevih branilaca osnovano ukazuje da prvostepeni sud nije dao jasne razloge za odluku o produženju pritvora, odnosno da nije naveo jasne razloge koji opravdavaju dalje zadržavanje Marjanovića u pritvoru.

"Prvostepeni sud nije naveo, niti je cenio činjenice i okolnosti koje su dovele do uznemirenja javnosti koje može ugroziti nesmetano i pravično vođenje krivičnog postupka, a koje moraju postojati priliko odlučivanja o pritvoru", navela je Piljić.

Apelacioni sud je ukazao da je za određivanje i produženje pritvora neophodno da budu kumulativno ispunjeni određeni uslovi a to su: visina zaprećene ili izrečene kazne, da je došlo do uzmenirenja javnosti usled načina izvršenja ili težine posledice izvršenog krivičnog dela, kao i da takvo uznemirenje javnosti može ugroziti nesmetano i pravično vođenje krivičnog postupka.

"U ovom slučaju, prvostepeni sud u obrazloženju svoje odluke nije dao jasne i argumentovane razloge koji opravdavaju dalje zadržavanje Marjanovića u pritvoru zbog uznemirenja javnosti, dok konstatacija da su sredstva javnog informisanja svakodnevno izveštavala o kritičnom događaju, prema oceni Apelacionog suda, ne može predstavljati dovoljan razlog za zaključak da je došlo do takvog uznemirenja javnosti koje može ugroziti nesmetano i pravično vođenje krivičnog postupka", precizira se u odluci.

Apelacioni sud dodaje i da je prilikom odlučivanja prvostepeni sud morao da vodi računa o zahtevima Evropskog suda za ljudska prava, što podrazumeva da se uznemirenje javnosti ne može izvesti samo iz težine krivičnog dela, niti se vezati za okolnosti koje su postojale u vremenu koje znatno prethodi odlučivanju o daljem produženju pritvora.

Takođe je kritikovao i navode prvostepenog suda: "da bi okrivljeni s obzirom na činjenicu da je pre hapšenja bio prisutan u javnosti, da se izjašnjavao o kritičnom događaju i da bi puštanjem na slobodu mogao da nastavi da se izjašnjava o elementima krivičnog dela, a što bi ugrozilo nesmetano i pravično vođenje krivičnog postupka".

"Prvostepeni sud u obrazloženju rešenja nije dao dovoljne razloge za svoj zaključak da je jedino pritvor nužna i neophodna mera za vođenje ovog krivičnog postupka ne dajući pri tom ni razloge zbog čega se nekom od blažih mera ne bi mogla postići ista svrha", navodi Apelacioni sud.

Taj sud je istakao da je za određivanje pritvora neophodno i "postojanje osnovane sumnje da je lice prema kome se pritvor određuje učinilo krivično delo".

"Iz obrazloženja ukinutog rešenja ostaje nejasno na kojim konkretnim razlozima sud zasniva svoj zaključak za postojanje osnovane sumnje da je Marjanović izvršio krivično delo za koje se tereti. Po oceni ovog suda, prvostepeni sud je bio dužan da navede na osnovu kojih činjenica i dokaza pribavljenih u toku postupka izvodi zaključak o postojanju osnovane sumnje", navodi se u odluci.

Narednih dana očekuje se nova odluka Višeg suda o pritvoru, kao i odluka Višeg javnog tužilaštva da li će podići novu optužnicu protiv Marjanovića pošto je okončana dopuna istrage.

Zoran Marjanović ima alibi!?

Viši sud je 20. marta vratio tužilaštvu optužnicu od 9. februara i naložio da pribavi određene dokaze i da u svojstvu svedoka ispita maloletnu ćerku Zorana i ubijene Jelene Marjanović, čije je saslušanje obavljeno u četvrtak, 21. juna.

Marjanović je osumnjičen za krivično delo teško ubistvo za koje je zaprećena kazna od 10 do 40 godina zatvora.

Od hapšenja u septembru prošle godine nalazi se u pritvoru zbog uznemirenja javnosti.

Sumnja se da je Jeleni zadao više udaraca u glavu, nanevši joj višestruke prelome lobanje, nakon čega ju je potopio u kanal.