Takav rasplet povoljan za Balkan i Srbiju najavio je danas generalni direktor Gasproma, čiji je to projekat, Aleksej Miler.

"Kada Turski tok bude operativan u punom projektovanom kapacitetu, gas preko Turskog toka će moći da poteče i kroz sisteme za prenos gasa Bugarske, Srbije i Mađarske početkom 2020. godine", rekao je Miler, a prenosi ruska agencija Tass.

Miler kaže da su pomenute tri zemlje donele odluku o razvoju svojih gasnih transmisionih mreža.

Gasprom je pre dva dana nastavio sa polaganjem cevi za drugi krak gasovoda Turski tok, nakon što je u aprilu završena izgradnja prvog kraka.

Do sada su položene cevi u dužini od 1.161 kilometra, što je 62 posto ukupne dužine gasovoda.

Ruski Gasprom i turska kompanija Botas su u maju potpisali protokol o izgradnji kopnenog dela gasovoda Turski tok koji će s juga dovesti ruski gas do evropskih potrošača.

Turski tok - gde se stalo

Potpredsednik Gasproma Vitalij Markelov je nedavno izjavio da se sa Turskom pregovara o ruti drugog kraka gasovoda preko teritorije te zemlje, a zamenik izvršnog direktora Gasproma, Aleksandar Medvedev, kaže da će vrlo brzo biti doneta konačna odluka o ruti.

Prema njegovim rečima, trenutno se razgovara o dve ključne opcije u skladu sa procedurama u Evropskoj uniji i Evropskoj komisiji, a kao potencijalna tržišta imenovao je Grčku, Italiju, Bugarsku, Srbiju i Mađarsku.