Potrošačke cene su junu u poređenju sa decembrom 2017. godine povećane za 2,2 posto.
U odnosu na maj, prošlog meseca su poskupeli rekreacija i kultura za 3,0 procenta, transport za 1,1 odsto, hrana i bezalkoholna pića za 0,2 i komunikacije za 0,1 posto.
S druge strane, u junu su cene u zdravstvu, zatim cene nameštaja, pokućstva i tekućeg održavanja stana, kao i restorana i hotela i obrazovanja zabeležile pad za po 0,1 odsto u odnosu na prethodni mesec.
Cene ostalih proizvoda i usluga nisu se bitnije menjale.
Zbog ovakvog kretanja inflacije, koja polako dostiže planiranih 3 odsto (plus/minus 1,5 procentnih poena), i Narodna banka Srbije je odlučila da ne menja referentnu kamatnu stopu.
Izvršni odbor NBS odlučio je na današnjoj sednici da zadrži referentnu kamatnu stopu na nivou od 3,0 odsto.
Donoseći takvu odluku, Izvršni odbor je pre svega imao u vidu očekivano kretanje inflacije i njenih faktora u narednom periodu, kao i efekte dosadašnjeg ublažavanja monetarne politike, saopšteno je iz NBS.
"Kretanje inflacije u granicama cilja trebalo bi da se nastavi do kraja perioda projekcije, tj. u naredne dve godine. Na takva očekivanja ukazuje i bazna inflacija, koja se u poslednja četiri meseca kreće na minimumu od oko 0,8 odsto međugodišnje. Takođe, inflaciona očekivanja finansijskog sektora i privrede i dalje su niska i usidrena oko cilja od 3,0 posto i za godinu dana unapred, i za dve godine", ukazuju iz NBS.
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Priveden bivši košarkaš Partizana i reprezentacije: Optužen za nasilje u porodici!
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Zašto je Emir Kusturica promenio veru i postao Nemanja? Prozvali ga izdajnikom, a zbog istine su zanemeli svi
Stižu važna pojačanja iz Evrolige: Srbiji pomaže jedan od najboljih, a Bosni i Hrvatskoj dolaze igrači Reala