Kao ljudska vrsta bez belih nosoroga i slonova možda i možemo, surovo i tužno ali istinito, a bez insekata (a prevashodno su tu pčele) - sigurno ne možemo da opstanemo.
Od 1990. u svetu je zabeleženo misteriozno nestajanje divljih pčela i povećanje bolesti zajednica onih domaćih. Glavni uzrok, smatra se, jeste agro-industrijsko zaprašivanje biljaka neonikotinoidima, uništavanje prirodnih hranilišta, kao i klimatske promene.
Zbog toga pčelama treba ljudska pomoć, a štiteći pčele, štitimo lokalni biodiverzitet, životnu sredinu i naše zdravlje koje zavisi od pristupa raznovrsnoj ishrani. Od stotinu najviše upotrebljavanih biljaka u ljudskoj ishrani, pčele oprašuju njih 70, što znači da dve trećine naše ishrane zavisi upravo od pčela.
A ako nema oprašivanja, nema ni plodova. A posao koga nema bez pčele se procenjuje na 265 milijardi evra u svetu godišnje.
Da se tone bi desilo ni u Srbiji, u okviru inicijative Švedskog instituta “Food For Tomorrow” i uz podršku Ambasade Švesske u Beogradu je predstavljen projekat "Bee Connected", koji kroz praktične korake promoviše važnost pčela za sistem proizvodnje hrane i očuvanje životne sredine kroz socijalno preduzetništvo.
“U 2019. godini nameravamo da okupimo društveno odgovorne kompanije, organizacije i pojedince koji razumeju koliko je važno da vratimo prirodu u grad. Namera nam je da kroz praktično podizanje urbanih pčelinjaka i zelenih površina sa biljkama koje hrane i privlače pčele damo doprinos regeneraciji i obogaćivanju lokalnog ekosistema Beograda i okoline” rekla je Sabina Kerić iz ekološke organizacije Ekonaut
Inicijatori projekta BeeConnected su: ekološka organizacija Ekonaut, dizajn inkubator Nova Iskra i kompanija Happy Honey.
Projekat je deo švedske inicijative “Food for Tomorrow”, ima za cilj uključivanje i informisanje šire javnosti o problemima sa kojima se globalno i lokalno suočavaju pčele i drugi insekti oprašivači.
Tokom sezone 2019. BeeConnected će obučavati nezaposlene osobe kroz praktičan rad sa iskusnim pčelarima-mentorima, kako bi i nezaposleni savladali potrebne veštine i postali pčelari. Inicijativa “Food for Tomorrow” bavi se umrežavanjem organizacija, individualaca i grupa koji se bave konceptom “zelene hrane” i koji su zainteresovani za održivost sistema hrane na različitim nivoima.
Tokom sezone 2019. planirano je da se u okviru projekta obuče nezaposlene osobe da kroz praktičan rad sa iskusnim pčelarom kao mentorom i sami postanu pčelari. Projekat će u istoj godini pored zasnivanja pčelinjaka na teritoriji Beograda i okoline podrazumevati i širu, integrisanu medijsku kampanju za podizanje svesti o važnosti pčela, očuvanju biodiverziteta i životne sredine (medijske objave, javni događaji, predavanja,
radionice, izložbe, kampanja na društvenim mrežama, tematska video produkcija...).
Biće proglašen Dan žalosti u Srbiji zbog masakra na Cetinju: Vlada sutra donosi odluku
"Oni tuku, a sudije ne sviraju faulove, nemoguće je pobediti!": Trinkijeri pobesneo posle poraza u Evroligi
"Željko nam je pokazao snimak i to je preokrenulo sezonu": Džouns za MONDO otkrio detalje sa sastanka Partizana
Partizan pregazio Makabi u Beogradskoj areni! Demonstracija moći crno-belih u Evroligi, pao klupski rekord!
Šok! Đoković izgubio od 293. tenisera sveta: Novak bespomoćan, ništa nije mogao Amerikancu!