U prvom krugu "za" prijem Prištine glasalo je 76, protiv je bilo 56, dok su 22 članice bile uzdržane.

Navodi se da su u prvom krugu Maroko i Rusija glasale protiv prijema Prištine u članstvo te međunarodne policijske organizacije.

Kako Tanjug saznaje, usledio je šok predsedavajućeg Generalne skupštine i Generalnog sekretarija, nakon čega je mimo procedura određena pauza od 20 minuta pre drugog glasanja.

Ministar Nebojša Stefanović se oštro usprotivio odluci da se odredi pauza i pitao je predsedavajućeg na osnovu kog pravila je određena pauza, na šta nije dobio odgovor.

Protiv prijema Kosova u Interpol u drugom krugu glasala je 51 država, 68 je bilo "za", a uzdržano 16.

Prisutnima se pre rasprave obratio ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović koji je oštro reagovao zbog kršenja Rezolucije 1244 UN, međunarodnog prava, kako i samih procedura Interpola.

Za raspravu su se javljale zemlje delegati i obrazlagale svoju odluku, a u korist Srbije su se za reč javile Španija, Maroko, Kipar, Kina, Bjelorusija, Rusija.

Prve su podršku Srbiji pružile Namibija, Rumunija, Venecuela i Surinam, javio je RTS.

Glasalo se u dva kruga, a za članstvo je bila neophodna dvotrećinska podrška zemalja članica.

Glasanje o tom predlogu omogućeno je nakon što je predsedavajući u Interpolu odbacio zahtev Srbije i još pet zemalja-članica da skupština ukloni sa dnevnog reda izjašnjavanje o članstvu Kosova.

Srpska delegacija, posle svega što se dešavalo prethodnih dana i nedelja, upozoravala je da sve ide ka tome, da se Kosovo, preko reda i pravila, nađe među članicama Interpola. Ipak, pravda je bila na strani Srbije.

Kosovo je do sada tri puta podnosilo zahtev za članstvo - 2010, 2015. i 2017. godine.

Kremlj: Pismo senatora SAD - mešanje u izbore Interpola

Pismo američkih senatora u kojem pozivaju na sprečavanje izbora ruskog kandidata Aleksandra Prokopčuka za predsednika Interpola jasan je primer pritiska i mešanja u izbore, izjavio je danas portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Prema njegovim rečima, akcija američkih senatora se svakako može smatrati pritiskom, prenosi Tas s.
"Ovo je verovatno neka vrsta mešanja u izborni proces jedne međunarodne organizacije. Kako drugačije gledati na to? To je živi primer mešanja", rekao je Peskov novinarima.