Posle Visokog saveta za saradnju Srbije i Grčke, grčki premijer i srpski predsednik obratili su se javnosti.

Vučić je rekao da Srbija i Grčka imaju veoma dobre odnose, istinski prijateljske i da srpski narod Grčku doživljava kao prijatelja i saveznika u svim važnim pitanjima, i to kroz vekove.

"Zahvalni smo Grčkoj i vama na podršci koju pružate teritorijalnom integritetu Srbije i gde god to možete - pružate podršku srpskom narodu i podršku u svim forumima EU na evropskom putu Srbije. Verujem da vas Srbija nije obrukala svojim radom", poručio je Vučić Ciprasu.

Razgovarali su, kaže, o svim važnim regionalnim pitanjima, a za Srbiju je veoma važno i da se dogovor Atine i Skoplja provede u delo, jer tako Severna Makedonija postaje neka vrsta mosta između Srbije i Grčke, a ne zid...

Vučić je, kaže, Ciprasu govorio i o problemima i mukama s kojim se suočavamo na Kosovu, formiranju vojske, o taksama od 100 odsto koje su suprotne normalnom, racionalnom ponašanju u 21 veku.

Onda je govorio o ekonosmkoj saradnji - da prvi put posle više godina imamo porast trgovinske razmene oko 9 odsto, ove godine očekujemo da ćemo preći 500 miliona evra u trgovinskoj razmeni.

Saobraćajna komunikacija takođe je bitna, a Vučić se nada da će i železnička komunikacija biti poboljšana ako se okonča Prespanski dogovor, pa i Makedonija bude uključena u sve.

Koridor 10 - južni krak se uskoro završava, i kroz celu teritoriju Srbije će putnik imati autoput ka Grčkoj, rekao je Vučić.

Preneo je da su razgovarali i o digitalizaciji i da je ministar Rasim Ljajić preneo da će se u oblasti telekomunikaciji ići na snižavanje cena usluga između dve države. "To važi pre svega za turiste, dok ne budemo ukinuli roming", rekao je Vučić.

Vučić je rekao i da je Ciprasova poruka u celini bila - da Srbija mora da nastavi da traži rešenje za kosovski čvor.

"Nalazimo se u teškoj situaciji zato što vam neko u 21. veku uvede takse 100 odsto i spreči trgovinu, a vi ste krivi što ste štitili svoj integritet. Mi insistiramo na racionalnom odgovoru", kazao je Vučić i izrazio nadu da će EU i SAD što pre izvršiti značajniji pritisak da Albanci povuku te mere.

Vučić je dodao da je najvažniji zadatak i Grčke i Srbije očuvanje stabilnosti.


"KOSOVO BACA ULJE NA VATRU!"

Cipras kaže da "Kosovo baca ulje u vatru" što može da izazove destabilizaciju regiona.

On je rekao da je danas sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem razgovarao o Kosovu, odnosno o neprihvatljivoj aktivnosti Prišine, uvođenju taksi od 100 odsto na robu iz Srbije i BiH, kao i o pokušaju stvaranje kosovske vojske.

"Ove inicijative ne doprinose perspekitivi u regionu već izazivaju destabilizaciju. Potrebno je da to kažemo svom snagom. Vučić i Vlada Srbije imaju težak posao i ne treba da skrenu s tog kursa", istakao je Cipras na zajedničkoj konferenciji na novinare.

Cipras je rekao da zna da je situacija teška, ali da Srbija mora da ostane na tom putu.

"Kosovo baca ulje u vatru i želim da podržim Srbiju na putu i naporu da pronađe rešenje, jer je to perspektiva - da održi stabilnost u regionu", ocenio je Cipras.

"Rešenje znači da postoji sporazum, a to znači kompromis, a kompromis predstavlja gubitak i za jednu i za drugu stranu", kazao je Cipras.

On je rekao da je zadovoljan saradnjom Srbije i Grčke i najavio nove sporazume i dogovore kada je reč o ekonomiji.

Cipras je rekao i da je Grčka pokazala da igra ulogu stabilizatora u regionu.

"Makedonija je bila država koja je predstavljala sivu zonu između nas, i mi sada više nećemo imati zid nego most. Prespanski sporazum će pomoći i Grčkoj i Srbiji da se razviju još više, i to kroz investicije grčkih privrednika u Srbiji ali i druge aktivnosti, kao i projekte. Pružićemo mogućnost građanima da roba brže stigne od Soluna do Beograda i Skoplja", istakao je grčki premijer.