Tatjana Vojtehovski pretnje na Twitteru pokrenuta istraga
MONDO, Petar Stojanović 

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Odeljenja za borbu protiv visokotehnološog kriminala, uhapsili su B.T. (1982) iz okoline Majdanpeka zbog postojanja osnova sumnje da je počinio krivično delo ugrožavanje sigurnosti.

On je osumnjičen da je sa dva naloga putem društvene mreže Twitter uputio pretnje novinarki Tatjani Vojtehovski.

Osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 časova, nakon čega će biti priveden Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.

Po nalogu nadležnog tužilaštva, zbog krivičnog dela ugrožavanje sigurnosti podneta je krivična prijava i protiv četrdesetpetogodišnjeg muškarca, državljanina BiH, za kojim je raspisana potraga.

On je takođe osumnjičen da je novinarki Tatjani Vojtehovski putem Twittera uputio pretnje.

Tatjana Vojtehovski juče je na Twitteru dobila niz pretnji, između ostalog da će biti silovana i ubijena ukoliko ne prestane da govori o protestima koji se održavaju u Beogradu, ali i poruke u kojima se preti njenoj ćerki.

"Juče smo u roku od osam sati Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal moja kćerka i ja podnele tri krivične prijave. Pozvali su me i sada idem da dam izjavu. Ovo je, kao što sam posle i napisala na Tviteru, direktna posledica retorike Aleksandra Vučića", rekla je Vojtehovski.

Pretnje su, između ostalog, upućene sa Twitter naloga @KrajnaVlasi.

Regionalna platforma Zapadnog Balkana za zagovaranje medijskih sloboda i bezbednosti novinara, koja zastupa više od 8.000 članova, najoštrije je osudila ozbiljne pretnje i poruke mržnje upućene srpskoj novinarki Tatjani Vojtehovski i njenoj kćerki.

Vojtehovski je javno komentarisala proteste građana na ulicama Beograda protiv aktuelne vlasti, a njene javne reakcije izazvale su novi talas pretnji putem društvenih mreža, uključujući i gnusne pretnje smrću upućene njoj i njenoj ćerki.

U 2018. godini u Srbiji je zabeleženo 98 incidenata, sedam fizičkih napada i 21 verbalna pretnja novinarima, dok je NUNS zabeležio 70 drugih vrsta pritisaka na novinare.

Svaki napad na novinara je napad na javni interes, demokratiju i prava svih građana, navodi se u saopštenju Regionalne platforme koju čine Udruženje BiH novinari, Sindikat medija Crne Gore, Hrvatsko novinarsko društvo, Udruženje novinara Kosova, Društvo novinara Makedonije i Nezavisno udruženje novinara Srbije.