"Znam da je Ministarstvo pravde tražilo da se radikalima Vjerici Radeti i Petru Jojiću sudi u Srbiji. Tim povodom mogu da kažem: svi svedoci u krivičnim postupcima kod nas su maksimalno zaštićeni i ne vidim nikakav razlog da tako ne bude i sa svedocima u tom postupku", rekao je Stefanović za današnje "Večernje novosti".
Ministar je tako komentarisao novi zahtev koji će stići iz Haga u Srbiju. Nedavno je sudsko veće Mehanizma za krivične sudove odlučivalo po žalbi tužilaštva da se Srbiji dozvoli da sudi u ovom postupku i navelo da je pre konačne odluke neophodno da se Srbija izjasni može li da garantuje bezbednost svedoka, piše list.
Tužilaštvo je kao jedan od argumenata protiv prosleđivanja predmeta navelo da se svedoci plaše da pred srpskim pravosuđem ispričaju šta se dešavalo pre sedam godina.
Stefanović ističe da svi na teritoriji Srbije mogu da računaju na bezbednost.
"Dosad su iz Haga tražili da MUP garantuje ako neko bude pušten na uslovnu slobodu ili na bilo koji otpust iz Sheveningena - da će u slučaju da ga Tribunal ponovo traži, on biti vraćen nazad. Ili, da li možemo da garantujemo njegovu bezbednost dok je na otpustu. Uvek smo davali garancije i nikad nije bilo problema", rekao je Stefanović.
Radeta i Jojić optuženi su za nepoštovanja suda, odnosno, da su navodno zastrašivali, pretili i nudili mito svedocima u slučaju protiv predsednika SRS Vojislava Šešelja.
Sudija Akaj je 12. juna bio naložio da se što pre je moguće slučaj prosledi kancelariji tužilaštva u Srbiji kao i sve informacije od značaja u vezi ovog slučaja, uz optužnicu i materijal koji podržava optužnicu.
Akaj je u toj svojoj odluci, između ostalog, naveo da je ovo krivično delo počinjeno u Srbiji, a da je Srbija navela da ima nadležnost te da je voljna i adekvatno pripremljena da prihvati ovaj slučaj za suđenje, uz obezbeđivanje svih procedualnih garancija za fer suđenje kao i da su optuženi spremni da se pojave pred sudom u Srbiji.
Haško tužilaštvo se tome usprotivilo tvrdeći da Vjerica Radeta i Petar Jojić, kao poslanici Srpske radikalne stranke u Narodnoj skupštini uživaju imunitet od krivičnog gonjenja.
Srbija je 2015. godine odbila da uhapsi i izruči Jojića i Radetu Haškom tribunalu pošto su srpski pravosudni organi konstatovali da nema uslova za njihovo izručenje, jer ni statut Saveta bezbenosti Ujedinjenih nacija o radu Tribunala, kao ni srpski Zakon o saradnji sa Haškim tribunalom ne predviđaju krivično delo za koje se terete.
Nakon što je slučaj iz Haškog tribunala po njegovom zatvaranju 31. novembra 2017. prešao u Mehanizam, sudije tog suda su zaključile da je u interesu pravde i ekspeditivnosti da se ovaj slučaj prebaci državi na čijoj je teritoriji izvršeno krivično delo - a to je Srbija.
Nakon toga sudija pojedinac je zadužen za koordiniranje predmeta i konkretne odluke.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti