• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Postavlja se 1000 kamera ali ne brinite za privatnost"

Izvor MONDO/Tanjug

Policija će u naredne dve godine u Beogradu instalirati skoro 1.000 stacionarnih kamera za video-nadzor na 800 lokacija ali građani ne treba da brinu, kaže direktor policije Vladimir Rebić.

  Direktor Rebić: 1.000 novih kamera, nema zloupotrebe Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Rebić je za RTS naglasio da građani ne treba da strahuju da će zbog postavljanja kamera njihova privatnost biti ugrožena.

Građani nemaju nijedan jedini razlog da sumnjaju da će postojati minimum ili promil mogućnosti zloupotreba, naglašava Rebić, dodajući da će projekat u velikoj meri doprineti većoj bezbednosti građana.

Slučaj "Kantrimen"

Rebić je naveo primer iz 2014. kada se desio slučaj ubistva Luke Jovanovića na Brankovom mostu - da bi se otkrili počinioce tog dela pregledano je oko 96.000 sati, za šta se angažovalo 100 policijskih službenika u 30-tak dana. "Da smo tada imali ovaj sistem potrošili bi sat vremena da pronađemno učinioca. To je neverovatna ušteda", kaže Rebić.

On je ponovio da praktično ne postoji mogućnost zloupotrebe i da ovaj sistem ne funkcioniše na internetu, nego na lokalnoj mreži policije.

"Da li ste čuli da je neki haker upao u bazu podataka o ličnim podacima. To je nemoguće. U okviru samog Ministarstva postoje interni propisi koji jasno daju dozvolu nekom ko ima pravo da pristupi i svako odstupanje se alarmira. Ako bi neko napravio propust, znalo bi se", dodao je Rebić.

Ističe i da ne postoji razlog da se građani brinu da će njihova privatnost biti ugrožena.

Dodao je da su poznate sve lokacije gde će biti postavljene kamere, kao i da su prethodno urađene analize krivičnih dela.

"Ovo će omogućiti lakši rad policije i podići svest kod građana da ne čine protivpravno ponašanje da ne bi bilo sankcionisani", rekao je Rebić.

U ovom trenutku, objasnio je, ima 61 lokacija gde postoji 107 kamera koje su značajno unapređene i one već rade. Reč je o kamerama čija je rezolucija izuzetno dobra i one mogu da prepoznaju registarske tablice, a u završnoj fazi je uspostavljanje funkcionalnosti prepoznavanja lica što će, ocenio je Rebić, biti značaj pomak u radu kriminalističke policije za prepoznavanje učinilaca krivičnih dela.

Najstrože kazne

Govoreći o izmenama zakona koje predviđaju strože kazne za počinioce najtežih krivičnih dela, Rebić kaže da je posao blizu kraja. "Uključen je i Pravni fakultet u Beogradu, Advokatska komora, nevladine organizacije. Opredelili smo se za pooštravanje određenih kazni i uvođenje krivičnog dela pripremanje teškog ubistva", zaključio je Rebić u intervjuu za RTS.

Jedan deo kamera biće opredeljen za otkrivanje saobraćajnog prekršaja crvenog svetla, nekorišćenje sigurnosnog pojasa, korišćenje mobilnog telefona suprotno pravilima, nepropisno preticanje, kaže direktor policije.

"To je značajno manji deo u odnosu na ono što ćemo imati za dve godine, kada bude hiljadu kamernih mesta. Fokus će biti na sprečavanju činjenja najtežih krivičnih dela, ubistava i drugih dela koja izazivaju uznemiravanje građana", rekao je Rebić.

Prema njegovim rečima, projekat će ići fazno. U martu će biti novih 10 lokacija koje podrazumevaju postavljanje određene konstrukcije sa infrastrukturom za postavljanje jedne ili više kamera.

U junu će doći sledećih 50 mesta, u septembru 200, do kraja godine 400 i do kraja 2020. biće 800 mesta. Biće pokriveno gotovo sve najvažnije ulice u Beogradu, autoput kroz prestonicu, odnosno magistralni putevi koji vode ka Beogradu.

"Imaćemo zaokružen sistem, jer nemamo dovoljan broj policijskih službenika da tek tako to posmatra i uočava. Kada se desi dogadhaj kamere su tu da pomognu", kaže Rebić.

Najveći evropski gradovi imaju značajno veći broj kamera od Beograda.

Istakao je da je za ovaj projekat u velikoj meri zaslužan ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.

GRAĐANI NEK VIDE

Da li treba da se osećaju sigurnije ili zabrinuti zbog gomile kamera na ulicama, građani će proceniti sami jer u Srbiji zbog istorijskog konteksta komunizma i etatizma nije razvijena svest o "svetosti" privatnosti pojedinca kao na Zapadu.

Porerenik za zaštitu slobode informacija i privatnosti godinama upozorava da o snimanju kamerama u Srbiji, namerno ili iz nesposobnosti, ne postoje propisi koji su u skladu sa savremenom svetskom praksom.

Da li imaju pravo da nas snimaju po zgradama?

A kako to zloupotreba, i to baš iz policije, može izgledati dovoljno je podsetiti se na slučaj iz 2011. godine, kada jedan mladi par sigurnosna kamera MUP snimila u ljubavnom činu na parkingu Beogradske arene a taj je snimak dospeo na internet.

Tom prilikom neko iz policije je počinio krivično delo iz člana 144 Krivičnog zakonika, za koje je zaprećena kazna do tri godine zatvora (ustupanje snimljenog video-materijala i njegovo emitovanje) ali je javnost uskraćena za informaciju da li je neko zbog toga i i odgovarao.

Komentari 35

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Darko

Pre par godina momak i devojka su imali seks koji su snimile policijske ,tj gradske kamere.Taj snimak je izašao iz policijske stanice i oni su javno osramoćeni. Nema tog novca koji to može nadoknaditi stetu.

.

Evropski gradovi imaju vise kamera jer svi poseduju automobile,od punoletnih do duboko starih...Svi rade ili uzivaju u penzionerskim danima...Samo Srbija "vozi" svoj narod ....!!!

Despot

Ma nije mi do privatnosti , već me brine ako me uhvate nespremnog , ups , nepočešljanog 😅😅😅😅

special image