Ugovor će se primenjivati i na krivična dela izvršena u prošlosti, ali uz diskreciono pravo izvršnog organa da odbije izručenja u slučajevima kada su krivična dela počinjena pre 1. januara 2005, "ukoliko nema dovoljno dokaza" ili u slučaju da se "prestup ne tretira kao zločin u obe zemlje".
Ugovor ne dozvoljava izručenje ukoliko se ono traži zbog političkog krivičnog dela, već za dela ubistvo, namerno ugrožavanje fizičkog integriteta, nanošenje teških telesnih povreda, kidnapovanje, teže krivično delo protiv polne slobode, zločinačko udruživanje, kao i krivična dela koja obuhvataju postavljanje, upotrebu ili posedovanje eksploziva, biološkog, hemijskog ili radiološkog agensa.
Sporazum o ekstradiciji je potpisan tokom posete bivšeg američkog potpredsednika Džozefa Bajdena Beogradu u avgustu 2016. godine, u američkom Senatu ratifikovan je 26. jula 2018. godine a sada i u Skupštini Srbije.
Ugovor će zameniti Konvenciju o izdavanju krivaca zaključenu između Kraljevine Srbije i Sjedinjenih Američkih Država, potpisane u Beogradu, 25. oktobra 1901. godine.
Iz Ambasada Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u sredu, 13. februara su saopštila da je Ugovor ažuriran u odnosu na ugovor iz 1901. i unapređen kako bi omogućio Srbiji i SAD bolju borbu protiv međunarodnog kriminala, uključujući i terorizam, različite oblike nasilnih zločina, trgovinu drogom, ljudima, sajber kriminal i pranje novca.
"Ažurirani ugovor stvara formalni mehanizam, ovlašćujući i Srbiju i Sjedinjene Države da izruče begunce koji su u drugoj zemlji optuženi ili osuđeni za vršenje ozbiljnih zločina, kako bi im bilo suđeno ili da bi služili kaznu. Ažurirani ugovor navodi da nacionalnost nije osnov za odbijanje ekstradicije.", pojasnili su iz Ambasade SAD u Beogradu za Radio slobodna Evropa.
OPOZICIJA BOJKOTUJE
Skupština Srbije završila je danas vanrednu sednicu usvajanjem izmena i dopuna više zakona, među kojima iz oblasti obrazovanja i kulture.
Skupština je danas usvojila izmene i dopune Zakona o predškolskom i o osnovnom vaspitanju i obrazovanju, Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, Zakona o učeničkom i studentskom standardu, kao i o Srpskoj književnoj zadruzi.
Usvojili su i izmene Zakona o oružju i municiji kojim se produžava rok za podnošenje zahteva za izdavanje biometrijskog oružanog lista do 5. marta 2020. godine.
Zatim o radijacionoj i nuklearnoj sigurnosti i bezbednosti, kao i o potvrđivanju Konvencije o osnivanju Evropske organizacije za nuklearna istraživanja, izboru člana Saveta guvernera Narodne banke Srbije i prestanku funkcije predsednika Komisije za hartije od vrednosti, kao članove Nacionalnog saveta za kulturu.
Usvojen je i nizu sporazuma među kojima je sporazum o Transportnoj zajednici.
Poslanici su vanrednu sednicu počeli u ponedeljak kada je obavljena objedinjena načelna rasprava o svim tačkama, a u sredu je obavljena i rasprava o amandmanima.
I jedna i druga rasprava kao i današnje glasanje protekli su bez dela poslanika opozicije koji bojkotuju rad parlamenta u znak solidarnosti sa građanima koji širom Srbije protestuju.
Iz stranaka opozicije koje bojkotuju rad parlamenta navode da se u Skupštini Srbije ne poštuju demokratski principi i procedure.
Oni su tokom sednice održavali konferencije za novinare u skupštinskom holu, a na jednoj od njih zatražili su i smenu predsednice Skupštine Maje Gojković jer je sednica sazvana na zahtev poslanika vladajuće koalicije, a među potpisanima je bilo i petoro poslanika koji više ne obavlja tu funkciju.
Zvezdu spustili dva mesta na tabeli Evrolige: Evo u čemu je stvar, Partizan se podigao!
Zvezda može do Top4, a kakve su šanse Partizana: Softver izračunao sve o srpskim klubovima u plej-ofu Evrolige!
Ispaljeni američki projektili na Rusiju: Preti velika eskalacija sukoba, Putin zapretio da će gađati Orešnikom
Kad ne smišlja Zvezdine pobede, onda je u Hramu Svetog Save: Sferopulos za MONDO o srpskoj kulturi, istoriji i Beogradu
Sutra Dan žalosti u Srbiji zbog masakra na Cetinju: Doneta odluka na sednici Vlade