Komunalna policija je formirana još 2010. godine, a prema tadašnjim najavama to je trebalo da bude služba koja će Srbiju učiniti boljom, da se "nađe" građanima u nevoljama, kontroliše komunalni red, kad se psi pokake na ulicama pa prekore vlasnika, eventualno mu napišu kaznu...
U stvarnosti, pripadnici ove službe imali su mnogo šira ovlašćenja, a svih ovih godina beleženi su mnogi incidenti sa građanima, pa komunalna policija i nije bila na dobrom glasu.
Komunalni red u svakom smislu je apsolutno NEOPHODAN u ovoj zemlji. Mnogo je nesavesnih i bahatih građana koji bi morali da se "nauče redu", da se đubre ne baca gde ko stigne, da vlasnici pasa počiste za svojim ljubimcima, da se papirići i drugi otpad bacaju tamo gde im je i mesto, da se u reke ne baca sve i svašta, da priobalje ne služi za neformalne deponije...
Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu pripremilo je Nacrt novog zakona, koji predviđa da komunalna policija ubuduće bude milicija, ali i da se ovlašćenja ove službe proširuju, pa će tako "milicajci" ili "milicioneri" moći da zaustavljaju automobile (što je posao isključivo saobraćajne policije), da pružaju i asistencije u izvršenjima službi u jedinicama lokalne samouprave, a pomoć službama pružaće na osnovu odobrenja načelnika komunalne milicije.
Ovo, praktično znači da će komunalci ubuduće pomagati gradskim službama pri isključenju struje, vode, da kontrolišu da li imate kartu za gradski i prigradski prevoz, da proveravaju taksiste i njihove licence za rad, da reaguju po prijavama građana u vezi sa bukom...
Komunalni milicioneri, ako ovaj nacrt zakona bude pretočen u predlog, a potom i usvojen u skupštini, imaće zadatak i da "preduzimaju hitne mere zaštite životne sredine, zaštite od elementarnih i drugih nepogoda, zaštite od požara i druge zaštite iz nadležnosti opštine, odnosno grada, kad te mere ne mogu pravovremeno da preduzmu drugi nadležni organi jedinice lokalne samouprave i ovlašćene organizacije, o čemu odmah obaveštava te organe odnosno organizacije".
Jedno od predloženih rešenja koje buni jeste mogućnost, odnosno ovlašćenje komunalnih milicajaca da "zaustavljaju i pregledaju lica, predmete u vozila", moći će "privremeno da oduzimaju predmete", imaju pravo da "provere identitet", a u svom radu mogu i da primene "sredstva prinude".
Navedena sredstva pronude su: fizička snaga, sredstva za vezivanje, ručni sprej sa nadražujućim dejstvom i službena palica.
RAD I U CIVILU?
Novina bi mogla da bude (ponavljamo tek je reč o Nacrtu zakona) i da određene zadatke milicajci obavljaju bez uniforme, dakle u civilu i to po pisanom nalogu načelnika komunalne milicije.
Koji su to poslovi koje će moći da obavljaju milicajci u civilu nije navedeno, ali u Ministarstvu navode da postoje mehanizmi unutrašnje i spoljne kontrole rada komunalne milicije i da će zloupotrebe biti sprečene.
KO MOŽE DA BUDE KOMUNALNI MILICIONER?
Komunalni milicionar mora da ispunjava i posebne uslove:
1) ima psihofizičku sposobnost potrebnu za obavljanje poslova komunalne milicije;
2) ne postoje bezbednosne smetnje za obavljanje poslova komunalnih milicionara;
3) ima položen ispit za komunalnog milicionara (u daljem tekstu: ispit);
4) ima stečeno najmanje srednje obrazovanje u četvorogodišnjem trajanju i najmanje jednu godinu radnog iskustva u struci.
Postoje sumnje da je ovo još jedan put za novo zapošljavanje u državnoj službi, jer komunalnu policiju sada nemaju svi gradovi u Srbiji, niti opštine, a ovim rešenjima se upravo to predlaže - da ih imaju svi gradovi i opštine.
JOŠ 1.000 "KOMUNALACA" U BEOGRADU?
U Beogradu je trenutno najviše komunalnih policajaca - oko 300. A zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić kaže da je upravio Grad Beograd inicirao ove promene.
"Grad Beograd je inicirao promene zakona i zadovoljan je najavljenim izmenama. Za nas je važno što će biti ukinuta odredba prema kojoj na 5.000 građana postoji jedan pripadnik Кomunalne policije", rekao je Vesić za TV Pink, prenosi Beoinfo.
Prema njegovim rečima, u ovom trenutku u Beogradu postoji 360 komunalnih policajaca, što nije dovoljno da se uvede komunalni red, pa zato postoje "čitava naselja u predgrađu gde ljudi manje-više nikada nisu videli komunalnog policajca".
"Očekujemo da ćemo odmah po usvajanju zakona, tokom tekuće godine, obezbediti još 300 pripadnika Кomunalne policije. Plan je da u narednih nekoliko godina Кomunalna policija dobije oko 1.000 novih policajaca, što će biti dovoljno da 'pokrijemo' čitav grad. Кomunalni policajci su na raspolaganju građanima i kada je u pitanju problem buke, problem nepropisnog parkiranja na trotoarima, kontrola odlaganja smeća, načina na koji se izvode kućni ljubimci, odnosno čitav niz problema sa kojima se susreću građani", istakao je Vesić.
MONDO TV PRILOG O PSEĆEM IZMETU I RADU KOMUNALACA
Luda pobeda Partizana! Gubio 14 razlike, vratio se iz ponora i dobio izgubljen meč
Šok detalji sa izricanja presude Kecmanovićima: Razmenjivali snimke sina kako puca, oružje držali iza ulaznih vrata
PAO lobirao za Partizan u Evroligi: Mijailović ih nazvao "braćom", pa otkrio detalje!
"Uvek ću navijati za Zvezdu, neću da krijem": Nebojša Čović odgovorio na kritike!
Pi Džej Doužer se vraća u Partizan? Dobio otkaz u NBA, traži ugovor u Evroligi