9. 10. 1892. Ivo Andrić
MONDO - Aleksandra Petrovski Ilustracija

Ceremoniji svečanog otvaranja prisustvovao je vicepremijer Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, koji je istakao da je taj gest znak iskrenog i višedecenijskog prijateljstva Gvatemale i Srbije i simbol poštovanja i priznanja za dela srpskog nobelovca.

Dačić je u svoje lično ime i u ime naroda Srbije zahvalio ministarki spoljnih poslova Gvatemale Sandri Polanko i rukovodstvu Gvatemala Sitija.

Kako je rekao, odluka gradskih vlasti Gvatemala Sitija iz 2017. godine doneta je u znak iskrenog i višedecenijskog prijateljstva Gvatemale i Srbije koji su, primetio je ministar, bazirani na međusobnom uvažavanju dva naroda i poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta dve države.

Italijani pišu: U Rimu ćuprija

''Ovaj događaj je simbol poštovanja i priznanja za književna dela nobelovca i našeg uglednog pisca Ive Andrića, laureata ove prestižne nagrade za 1961. godinu'', rekao je Dačić.

Podsetio je da je na inicijativu počasnog konzula Srbije u Gvatemali Marsela Arsu, Komisija za spomenike i nazive trgova i ulica Skupštine grada Beograda 2016. godine donela odluku o dodeljivanju naziva ulice u Beogradu po imenu gvatemalskog nobelovca Migela Anhela Asturijasa.

Ovako je govorio Nobelovac Ivo Andrić

''Iskreno se nadam da će svečano imenovanje i formalno otvaranje ulice Migela Anhela Asturijasa u Beogradu biti realizovano prilikom predstojeće posete moje koleginice, ministarke spoljnih poslova Gvatemale Srbiji u junu ove godine'', rekao je ministar.
Šef srpske diplomatije je istakao da je Andrić bio svetski priznati pisac, diplomata i intelektualac, koji je svoj život posvetio književnosti, ali i diplomatiji, kao i da se u mnoštvu literarnih bisera, po kojima je ostao upamćen, izdvajaju epohalna dela ''Na Drini ćuprija'', ''Travnička hronika'' i ''Prokleta avlija''.

Jezivo: Pre i posle erupcije (FOTO,VIDEO)