Vukosavljević je izrazio nadu da će reakcija generalnog sekretara UNESCO na ovaj vandalski čin i otimanje srpskog kulturnog nasljeđa biti promptna i nedvosmislena, saopšteno je iz Ministarstva kulture i informisanja Srbije.
Pismo je upućeno povodom učestalih pokušaja otimanja značajnih tekovina kulture i ključnih dijelova srpske kulturne baštine na Kosovu i Metohiji, koje se ponovilo u slučaju falsifikovanja istine o crkvi Svetog Nikole u Novom Brdu.
Vukosavljević je izrazio zabrinutost u vezi sa stanjem srpskog kulturnog nasleđa na Kosovu i Metohiji, uz napomenu da je ovoga puta reč o flagrantnom kršenju svih međunarodnih kodeksa.
On je napomenuo da je tokom rekonstrukcije ove crkve koju Priština označava kao "rimokatoličku katedralu", već napravljena velika šteta na autentičnim ostacima ove srpske srednjevekovne bazilike.
"Upućujem vam ponovo najiskreniju molbu da još jednom sagledate sve navedene činjenice, s ciljem pružanja nedvosmislene zaštite ovoj značajnoj kulturnoj baštini, kao i da reagujete u skladu sa visokim principima i preporukama organizacije na čijem ste čelu, posebno imajući u vidu Konvenciju o zaštiti svetske kulturne i prirodne baštine, čiji je Srbija potpisnik", naveo je Vukosavljević.
On podseća da je takozvani Kosovski arheološki institut, uz podršku Ambasade Nemačke u Prištini, izveo radove na rekonstrukciji upravo ovog sakralnog lokaliteta, nazvavši ga novim imenom "obnova katedrale u Artani" i tretirajući ga kao rimokatoličku katedralu.
Vukosavljević napominje da prištinske vlasti nisu od Srpske pravoslavne crkve tražile konsultacije u vezi za projektom obnove ovog hrama na Novom Brdu, koji je zaštićen kao spomenik kulture od izuzetnog značaja za Srbiju i upisan u Centralni registar nepokretnih kulturnih dobara Srbije.
On ističe da Srbija podržava projekat UNESCO iz 2014. godine "Revitalizacija tvrđave Novo Brdo" koji finansira EU, a sprovodi UNESCO u saradnji sa UNMIK, te da Srbija planira da se uključi u njegovu realizaciju.
Vukosavljević je naveo da su permanentni napadi na srpske spomenike, među kojima manastir Visoki Dečani, kao i falsifikovanje istorije na ovom području, posebno od momenta jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova 2008. godine, sada evoluirali u otimanje i prisvajanje kulturnog i verskog nasleđa Srba na ovom prostoru.
On je napomenuo da crkva Svetog Nikole na Novom Brdu datira iz sredine 14. veka i da je reč o arheološkim ostacima srednjovekovnog grada Novo Brdo i monumentalne katedralne srpske pravoslavne crkve, nekadašnjeg sabornog hrama novobrdskih i gračaničkih episkopa.
U prilogu dopisa je dostavljena monografija "Crkva Svetog Nikole - Katedrala Novog Brda", eminentnih arheologa Marka Popovića i Igora Bjelića koji su na projektu UNESCO bili angažovani u svojstvu naučnog i konzervatorskog savetnika.
Ministar kulture i informisanja Srbije napominje da je o svemu obaveštena Delegacija EU, kao i Misija OEBS-a u Srbiji.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!