Vlada Crne Gore juče je saopštila da je zakon odobrila i Venecijanska komisija, a nakon toga oglasio se protojerej-stavrofor dr Velibor Džomić koji tvrdi da je ta vest "običan spin".
Na to mu je danas odgovorila Vlada Crne Gore.
"Ako poslednja izjava predstavnika Mitropolije crnogorsko-primorske Velibora Džomića znači da je MCP zadovoljna mišljenjem Venecijanske komisije o Predlogu zakona o slobodi veroispovesti, pa makar to bilo i iz razloga što ga smatraju negativnim, to je veoma dobra vest", saopštila je Vlada Crne Gore.
Budući da je i Vlada veoma zadovoljna mišljenjem Venecijanske komisije i da je spremna, kako je već saopšteno, da u finalni tekst Predloga zakona integriše stručne preporuke i sugestije VK za dalje unapređenje i preciziranje određenih zakonskih odredbi, ovo znači da ne postoji nijedan razlog za nastavak agresivne kampanje koju MCP vodi protiv Predloga zakona, dodaje se u saopštenju.
Dakle, ovakav stav MCP znači da nema nikakvih prepreka da i ova verska zajednica učestvuje u konstuktivnom dijalogu sa ostalim verskim zajednicama i Vladom i da, na terenu pravnih činjenica i međunarodnih pravnih standarda, zajedno obezbedimo da finalni tekst Predloga zakona bude usaglašen sa preporukama Venecijanske komisije pre nego bude upućen Skupštini na razmatranje i usvajanje.
Kako je Vlada već saopštila, Venecijanska komisija je u svom mišljenju "jasno podržala predložena zakonska rešenja o zaštiti imovine i kulturnog nasleđa koje pripada svim građanima Crne Gore, pohvalivši i mnoge druge značajne aspekte predloženog zakona".
Vlada Crne Gore navodi da nakon ove "nedvosmislene podrške za Predlog zakna o slobodi veroispovesti sa najviše evropske adrese", predstavnici MCP sada tvrde da je mišljenje Venecijanske komisije ipak "negativno" jer, kako navode, "nema nikakvog jednostranog oduzimanja crkava".
Naravno da nema reči o bilo kakvom "jednostranom oduzimanju crkava" jer to Vlada nikada nije ni predlagala, dodao je se u saopštenju.
Umesto toga, predloženim zakonom se utvrđuje prosta pravna činjenica da ono što je kroz vekove u Crnoj Gori stvarano od javnog, odnosno državnog novca pripada državi, odnosno svim građanima.
Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori pozvala je crnogorsku Vladu da povuče iz procedure Predlog zakona o slobodi veroispovesti, koji je Vlada usvojila 16. maja.
Prema tom predlogu, državi bi pripala sva crkvena imovina za koju nema dokaza da je vlasništvo SPC.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić takođe je pozvao Vladu Crne Gore da povuče predloženi zakon, na šta mu je odgovoreno da "Srbija neće kreirati zakone u Crnoj Gori".
Međutim, predsednik Crne Gore Milo Đukanović optužuje Srpsku pravoslavnu crkvu da pokušava da čuva infrastrukturu velike Srbije i da ometa evropski put Crne Gore, te najavio obnovu Crnogorske pravoslavne crkve.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!
Kakav debakl Hrvatske u košarci, i to od Bosne! Odlazak na Eurobasket će biti nemoguća misija